0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

استاندار و شهردار همچنان بر تخریب یزد اصرار می‌کنند، هرچند هنوز صدای فرو ریختن یکباره خانه‌های تاریخی وحشت به جان یزدی‌ها می‌اندازد. چندین خانه در چند روز متوالی با خاک یکسان شدند. محله آشفته شد، ساکنان بافت تاریخی اعتراض کردند، تجمع کردند تا مسئولان سازمان میراث فرهنگی برای بازدید راهی یزد شدند و تخریب متوقف شد. اما هنوز یزدی‌ها از بیم فرو ریختن خانه‌هایشان خواب ندارند. مردم می‌گویند که شب‌نامه پخش شده و هر لحظه بیم حمله یکباره بلدوزرها وجود دارد.

شب‌نامه تخریب، خواب را بر یزدی‌ها حرام کرده است

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی- تخریب‌های بافت تاریخی یزد متوقف شده اما هنوز کابوس فرو ریختن، خواب اهالی یزد را آشفته کرده است. به طوریکه وقتی 28 تیرماه، شب هنگام چندین کامیون در بافت تاریخی دیده شد. اهالی بافت تاریخی یزد، نگران شده و در تماس‌هایی که با انجمن‌های میراث فرهنگی و رسانه‌ها داشتند، خواستار پرس و جو درباره دلیل حضور این کامیون‌ها شدند.

شب‌نامه تخریب، خواب را بر یزدی‌ها حرام کرده است

هرچند در نهایت راننده‌های کامیون و کارگرها اظهار کردند که تنها برای آوار برداری آمده‌اند، باز هم نگرانی‌ها به قوت خود باقی ماند. اکنون بیش از یک سال است که مردم آشفته و متعجب از گسترش طرحی به نام «توسعه امامزاده جعفر » هستند که البته اتفاقاتی که در ماه گذشته افتاد،ثابت کرد که این ترس‌ها بی‌دلیل نبوده است.

افزون بر مسئله حضور دوباره کامیون‌ها در بافت تاریخی، شب‌نامه‌ای به دست اهالی یزد رسیده است که در آن به نوعی مردم تهدید به این شده‌اند که باید با طرح موافقت کنند. این شب‌نامه از سوی اهالی بافت تاریخی یزد برای خبرگزاری میراث فرهنگی فرستاده شده است که به صورت فایل به این گزارش پیوست شده است.

شب‌نامه تخریب، خواب را بر یزدی‌ها حرام کرده است

این شب‌نامه و صحبت‌هایی که مسئولان اجرای طرح طی چند روز گذشته داشتند، بار دیگر دغدغه تخریب بافت تاریخی را به جان اهالی یزد انداخته است. استاندار یزد، بار دیگر در صحبت‌های اخیر خود بر اجرای طرح اصرار داشته و گفته است: «طرح جدید توسعه امامزاده جعفر(ع) همگن با بافت تاریخی است و در صحن جدید هیچ اثر تاریخی تابلو دار وجود ندارد.»

شب‌نامه تخریب، خواب را بر یزدی‌ها حرام کرده است

این گفته‌ها در حالی است که پس از بازدید معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و همچنین مشاور عالی این سازمان از بافت تاریخی یزد، معین شد که این طرح باید متوقف شود تا کارشناسی دقیق صورت بگیرد. اگرچه ممکن است در کمتر مسئله‌ای کارشناسان و مسئولان میراث فرهنگی  اجماع داشته باشند اما نکته اینجاست که در مورد بافت تاریخی یزد،مسئولان و کارشناسان در غیرکارشناسی بودن طرحی که در حال اجرا بود، اجماع دارند.

مردم یزد، تاریخ‌شان را دوست دارند

«همه بر این باوریم یکی از صدقات جاریه برای آدمی انجام امورات خیریه است که تا جهان باقی است فایده‌اش نیز به انسان می‌رسد. همه ما هم با چند سال پس و پیش از این دنیا رفته و دستمان از امورات خیریه کوتاه می شود. شاید یکی از موقعیتهایی که برای اهالی اطراف امامزاده جعفر پیش آمده استجابت دعای در نمازمان باشد که دنیا و آخرت خوب را از خداوند متعال طلب می کنیم. بدیهی است همکاری در پیشبرد طرح جامع امامزاده جعفر هم دنیا دارد و هم آخرت، چرا که کسی خانه ها را مجانی نمی خرد و به قیمت کارشناسی و شاید هم بیشتر بخرند.»

این گفته‌ها به نقل از مطلبی با عنوان "سنگ اندازی در برابر اجرای طرح جامع امامزاده جعفر(ع) یزد" است که در سایت یزد فردا به نقل از جمعی از اهالی یزد کار شده است. این در حالی است که مردم یزد از جمله مهمترین مخالفان این طرح بوده و بارها و بارها در اعتراض به آن جلوی فرمانداری و سازمان میراث فرهنگی تجمع کرده‌اند.

شب‌نامه تخریب، خواب را بر یزدی‌ها حرام کرده است

مهدی صادق احمدی، دانشجوی دکتری مرمت و مدرس دانشگاه درباره مخالفت مردم نسبت به این طرح به chn می‌گوید: «من خودم برای نخستین بار در تجمعی که مردم در اعتراض نسبت به اجرای این طرح  از نگرانی مردم متعجب شدم. در شهرهای دیگر مردم خانه‌هایشان در طرح می‌افتد، بیشتر به مسئله مالی توجه می‌کنند تا هویت تاریخی. اما مردم یزد ثبات کردند که هویت تاریخی‌شان را دوست دارند. آن‌ها می‌گویند حتی متری یک میلیون زمین‌هایمان را بخرند، حاضر نیستیم که بفروشیم. خیلی برای من هم جالب بود که آن‌ها نمی خواهند تاریخ‌شان را از دست بدهند.»

 خانه‌های مردم را خراب نکنید

در چندماه گذشته بسیاری از انجمن‌ها و نهادهای غیردولتی در یزد هم نسبت به تخریب خانه‌های تاریخی واکنش نشان دادند. بیانیه‌های بسیاری منتشر شده حاکی بر اینکه طرحی که به منظور توسعه امامزاده جعفر در حال اجراست، غیرکارشناسی و حتی مغرضانه است.

شب‌نامه تخریب، خواب را بر یزدی‌ها حرام کرده است

بافت تاریخی یزد، بزرگترین و مهمترین بافت خشتی ایران در جهان بوده و حتی قرار بود پرونده ثبت جهانی آن هم آماده شود. اتفاقی که مسئولان در همه دنیا از آن استقبال می‌کنند و آن را در حکم گنج ملی می‌دانند.

امامزاده‌ای، یکی از نوادگان منسوب به امامزاده جعفر که پیشتر جزو هیات امنای این امامزاده بوده است، هرچند در برابر سوال‌های مربوط به این طرح سکوت می‌کند اما در پاسخ به این سوال که شما موافق اجرای این طرح هستید یا نه؟ به خبرگزاری میراث فرهنگی می‌گوید: «من پیشتر جزو هیات امنای این امامزاده بودم، اکنون نیستم. نمی توانم کارشناسانه اظهار نظر کنم. این کار تخصصی است و به نظرم مسئولان سازمان میراث فرهنگی باید نظر بدهند تا من. اما من تنها یک جمله می‌گویم: خانه مردم را خراب نکنید.»

شب‌نامه تخریب، خواب را بر یزدی‌ها حرام کرده است

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # javad/talebi 1392-05-07 12:48
همه از از زیر این مسئولیت در میرند البته شاید این بنا ها مر مت نشده اند و خطر جانی دارند در موقع زلزله!!!!باید باور کنیم که چهره بسیاری از شهرها عوض شده شاید تا20 سال اینده خانه خشتی در یزد نماند!! ;-)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری