0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سوباتان ییلاقی در غرب لیسار شهرستان تالش است که با چشم انداز و مناظری کم‌نظیر گردشگران را به خود می‌خواند، برنامه ریزی برای گسترش و توسعه گردشگری بر پایه توسعه پایدار اقتصادی، در راستای رشد و تعالی جامعه روستایی موثر است.

سوباتان فرصت‌طلایی گردشگری/افزایش ماندگاری گردشگر با توسعه زیرساختها

به گزارش خبرنگار مهر، این ییلاق زیبا در فاصله ۳۲ کیلومتری شمال غرب این شهرستان و چند کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور شهرستان اردبیل قراردارد، روبروی بلندترین اجرگاه تالش ( ریشکاجی یا ریشگاسر ) واقع شده است.

  سوباتان دارای جمعیت کمی است که اواخر ماه اول تابستان از روستاهای همچون قلعه بین در این مکان سکنی می گزیدند و اواخر آخرین ماه تابستان به خانه های خود بر می گردند.   این مکان از چشمه های بسیار خنک و پر آب و همچنین هوای بسیار عالی و خنکی برخوردار بوده و دارای زمین های سر سبز پوشیده از چمن است.

   ییلاق سوباتان پرجمعیت‌ ترین ییلاق در بخش کرگانرود تالش است

ییلاق سوباتان پرجمعیت‌ ترین ییلاق در بخش کرگانرود است، فاصله این ییلاق تا شهر هشتپر‍‍ ۳۲ کیلومتر با جاده ‌ای کوهستانی که از دل جنگلهای تالش می ‌گذرد، است.

01

در این ییلاق معدن مس و آثار تاریخی کاروانسرای شاه عباسی و قبرهای ما قبل تاریخ در محلی بنام کندی یا کهنه ‌ده ییلاق برزبیل وجود دارد، نقاط دیدنی روستای سوباتان شامل چشمه باتمان بولاق، منطقه باستانی گنجخانه، سرچشمه اصلی قنات سلسال و غیره است.

  به هر حال گیلان به حق یکی از زیباترین استانهای ایران است که جاذبه های طبیعت گردی بی نظیری را در خود جا داده از طبیعت های سرزمین اقوام تالش تا اشکورات، دیلمان و غیره که همراه با تنوع قومیتی، زبانی، فرهنگی و تاریخ کهنسالش که پیشینه قبل از ورود آریایی ها به ایران دارد، همگی دست به دست هم داده تا یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران در این استان جلوه گری کند.

  در این ارتباط فرماندار تالش جاذبه های گردشگری این شهرستان را بی نظیر دانست و گفت: این ظرفیتها باید با برنامه ریزی اصولی و مشارکت بخش خصوصی برای توسعه پایدار این منطقه بهره گیری شود.

  میرزا حسینعلی زاده با تبیین نقش گردشگری در توسعه اقتصادی تالش افزود: ماندگاری مسافر بیشترین کمک را به رونق اقصادی این شهرستان و حتی استان خواهد کرد از اینرو باید امکانات مناسبی برای گردشگران و مسافران فراهم شود.

    سوباتان در ارتقای ضریب ماندگاری گردشگران در تالش موثر است   وی اظهارداشت: روستای سوباتان می ‌تواند از جاذبه ‌های باشد که موجب ماندگاری بیش از پیش مسافران در این شهرستان شود.

   فرماندار تالش گفت: با ماندگاری مسافران در شهرستان می‌ توان به توسعه صنعت گردشگری امیدوار بود، این مهم تنها در صورت جذب سرمایه‌گذار، تخصیص اعتبارات و ایجاد تسهیلات امکانپذیر است.

  وی همچنین با تاکید بر اینکه حمایت از سرمایه ‌گذاران حوزه گردشگری، افزایش زمان ماندگاری مسافر را به دنبال دارد، افزود: شهرستان تالش به لحاظ برخورداری از جاذبه ‌های گردشگری و زیارتی بسیار غنی است.  

 حسینعلی زاده یادآورشد: با توجه به ظرفیتهای منطقه در زمینه گردشگری و توریستی باید بسترحضور و ماندگاری آنان را فراهم کرد.

  با وجود اهمیت بی بدیل صنعت گردشگری در توسعه و شکوفایی اقتصادی باید سیاست گذاری های مناسبی در خصوص ارتقای این صنعت در استان انجام شود.

   گیلان با داشتن جاذبه های گردشگری تاریخی، مذهبی و طبیعی به لحاظ عدم اتخاذ سیاستهای موثر در این بخش، هنوز نتوانسته به سهم مناسب خود در بازار گردشگری دست یابد و این امر باعث شده تا بسیاری از معضلات اقتصادی - اجتماعی که می تواند با توسعه گردشگری رفع شود، همچنان پابرجا بماند.

02 

گردشگری، صنعتی پاک و سومین پدیده اقتصادی پویا، پر رونق و رو به توسعه است

   نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: گردشگری در جهان کنونی، صنعتی پاک و سومین پدیده اقتصادی پویا، پر رونق و رو به توسعه است که پس از صنایع نفت و خودروسازی گوی سبقت را از دیگر صنایع جهانی ربوده است.

   محمود شکری افزود: آنچه گردشگری را به عاملی در روند توسعه مبدل کرده است جریانهای سرمایه، فرهنگ و اطلاعات در یک همپوشی با مولفه های همچون افزایش درآمد، سطح رفاه، اوقات فراغت بیشتر و بهبود ارتباطات است.

  وی اظهارداشت: شهرستان تالش، رضوانشهر و ماسال به دلیل بهره مندی از جاذبه های گوناگون طبیعی، فرهنگی، تاریخی دار ای استعدادهای فراوان در توسعه صنعت جهانگردی است از اینرو می توان با شناخت، برنامه ریزی و سرمایه گذاری در زمینه جاذبه های واقع در مناطق شهری و به ویژه روستایی شهرستانهای مزبور گامی مهم و موثر در توسعه و محرومیت زدایی منطقه برداشت.

   عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت گردشگری نقش کلیدی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر کشور و منطقه‌ ای می ‌تواند داشته باشد و همواره نجات ‌بخش کشورها در بحرانهای اقتصادی و سیاسی است.

   وی افزود: یکی از ویژگی‌ های بارز صنعت گردشگری، ایجاد فرصتهایی برای ایجاد اشتغال و جذب افراد بیکار و از جمله جوانان هر جامعه ‌ایست و این به معنای مقابله با یکی از بزرگترین معضلات کشورهای در حال توسعه است.

   شکری ادامه داد: گیلان به ویژه شهرستانهای تالش، رضوانشهر و ماسال از جاذبه‌ های گوناگون گردشگری همچون اماکن تاریخی و مذهبی، جلوه ‌های طبیعی و اقلیم چهارگانه برخوردار است.

   وی همچنین ظرفیتهای گردشگری را یک فرصت طلایی دانست و یادآورشد: بهره‌ برداری از این موقعیت و فرصتهای طلایی نیازمند ایجاد بستر و فضای مناسبی است که باید در قالب یک برنامه‌ ریزی مدون و فراگیر قابل بهره ‌برداری شود.

   صنعت گردشگری با ویژگی ‌های خاص خود، صنعتی پویا با آینده ‌ای روشن تلقی می ‌شود، سرمایه‌ گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه ‌های جهانگردی رو به افزایش است.

  این صنعت نه‌ تنها در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش دارد بلکه صنعتی پاکیزه و عاری از آلودگی و در عین حال ایجاد کننده مشاغل جدید است.

   گردشگری برای استانهای دارای جاذبه‌ های توریستی از قبیل گیلان می ‌تواند به مهمترین منبع کسب درآمد تبدیل شود، مشروط بر اینکه برنامه ‌ریزی صحیح و همه ‌جانبه توام با آینده ‌نگری برای آن تنظیم و اجرا شود.

  یک کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص گفت: گردشگری از زمره صنایع توزیع ‌کننده درآمد است و می ‌تواند جایگزین اقتصاد تک‌ محصولی یعنی درآمد نفتی شود.

03 

حسین جعفری افزود: طبیعت زیبا با خصوصیات اقلیمی و آب و هوایی ویژه، مردمی با فرهنگ و تمدن کهن، آداب و رسوم و سنن باستانی، اسلامی و اماکن بسیار قدیمی با سبک معماری بی ‌نظیر به‌ ویژه در تالش‌، شهرک تاریخی ماسوله با قدمتی چندین هزار ساله که وجود دارد، در کمتر کشوری می‌ توان پیدا کرد.

   جلوه های طبیعی سوباتان خاطره انگیز است

وی همچنین جلوه های طبیعی سوباتان را خاطره انگیز ذکرکرد و اظهارداشت: گردشگری پایدار امروزه در بسیاری از کشورها به منزله نمادی از هویت فرهنگی و یکی از بخش های مهم اقتصادی محسوب می شود.

   این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بسیاری از برنامه ریزان و سیاستگذاران توسعه در کشورهای جهان، گردشگری را روشی مطمئن با چشم انداز روشن برای توسعه پایدار معرفی کرده اند.

  وی افزود: در این زمینه گردشگری روستایی به عنوان یکی از زیر بخش های گردشگری علاوه بر حفظ ارزشها و باورها، با ایجاد فرصتهای شغلی و کسب درآمد برای ساکنان محلی و توسعه ساختار های زیربنایی امکان توسعه پایدار و یکپارچه روستایی را فراهم می سازد.

04

جعفری ادامه داد: برنامه ریزی برای گسترش و توسعه گردشگری بر پایه توسعه پایدار اقتصادی، در راستای رشد و تعالی جامعه روستایی موثراست.

   به هر حال با توجـه به ظرفیتهای بالایی که در زمیـنه گردشگری در گیلان وجـود دارد رصد تاثـیرات صنـعت گردشگری در توسعه پایـدار استان، موانـع و چالشهای پیـش روی امری لازم و بررسی راهکارهای توسعه این صنعت در منطقه نیز ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری