امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
شهرهای افسانه ای

سن پترز بورگ و جنون پتر

سن پترز بورگ و جنون پتردو رنگ سفید متفاوت در دنیای رنگ ها... توالی سطح های اخرایی، آبی، سرخ و همچنین ستون ها و سرستون های نئوكلاسیك از سن پترز بورگ یك صحنه باشكوه تئاتر ساخته اند. هیچ شهر دیگری در جهان چنین هماهنگی و چنین تناسبی در ساختمان ها، آن هم در این ابعاد گسترده را دارا نیست.


منبع : روزنامه همشهری سال سوم شماره 170
سهیلا قاسمی
 

دو رنگ سفید متفاوت در دنیای رنگ ها... توالی سطح های اخرایی، آبی، سرخ و همچنین ستون ها و سرستون های نئوكلاسیك از سن پترز بورگ یك صحنه باشكوه تئاتر ساخته اند. هیچ شهر دیگری در جهان چنین هماهنگی و چنین تناسبی در ساختمان ها، آن هم در این ابعاد گسترده را دارا نیست.
سلیقه پتر (روس ها این نام را پیتر (Piter) تلفظ می كنند.) به طور معجزه آسایی با سلیقه و میل وافر استالین در شهرسازی متفاوت بود. هم اكنون در اطراف این شهر ساخته های استالین بر جای مانده است. فقط با ورود به فرودگاه چشممان به بتون های دوران سوسیالیسم رئالیست می افتد و با رسیدن به مركز شهر، این صحنه را كاملاً فراموش می كنیم. این روزها داربست های متعددی نیز به نمای شهر اضافه شده است. كلیسای «پیروپل»، پیكان دریا سالاری و... هیچ ساختمان مهمی را نمی توان یافت كه در دو سال گذشته از این قاعده مستثنی شده باشد. دیگر شهر كاملاً نو شده است. همه جا را بازسازی كرده اند. بهار امسال این شاهكار منحصر به فرد سیصد ساله شد. ماه مه بود كه سالگرد بنای این شهر را جشن گرفتند.
به نظر می رسد كه پتر كبیر در رویای شهر ونیز بوده است. او هرگز به آن شهر پا نگذاشته بود و این مسئله كاملاً نمایان است چون سن پترزبورگ هیچ شباهتی به ونیز ایتالیا ندارد. البته به آمستردام، یكی دیگر از شهرهای الهام بخش تزار، بیشتر شبیه است. اما شهر پتر نمونه كاملی از اراده سیاسی او است. سن پترزبورگ طبق دستور سلطنتی در یك باتلاق ساخته شد، بی آنكه انسان ها و یا طبیعت در نظر گرفته شوند. «الكساندر لوبلون» معمار فرانسوی آن برای طرح نقشه كل شهر دعوت شد و شاهكار او یك مدینه فاضله منطقی بود. او شاگرد قدیمی نتردام بود و به همین دلیل شهری همانند یك باغ باشكوه فرانسوی را تصور كرد. تمامی تخیلات او در محیطی بیضی شكل ترسیم شد و جای بناهای الهام گرفته از پاریس با نقطه چین نشان داده شد. در نهایت طرح رودخانه، جزایر و باتلاق ها نیز ترسیم شد. در پایان فقط بخشی از طرح لوبلون واقعاً ساخته شد.
 

طبیعت بسیار نامساعد و ناراحت كننده بود، اما در برابر اراده پتر زانو زد. به بهای زندگی صد تا صد و پنجاه هزار كارگر كه قربانی شرایط كاری غیر قابل تحمل شده بودند بالاخره شهر ساخته شد. تزار با در نظر گرفتن این باتلاق های كثیف، در حقیقت یكی از بدترین مكان ها را مناسب برای ساختن پایتخت آینده خود انتخاب كرده بود.
هماهنگی فریبنده
كارگرها در حالیكه پاهایشان در گل و لای و آب یخ  زده قرار داشت ناچار به ساخت و ساز بودند و همین كار موجب شد مبتلا به بیماری های دردناكی شوند و جان خود را از دست بدهند. تزار برای آنكه از مسكوی چوبین پیشی بگیرد، تصمیم گرفت شهرش را سنگی كند. جالب اینجا است كه استفاده از سنگ در سایر نقاط روسیه را هم ممنوع كرد. او هر كشتی ای را كه وارد شهر می شد مجبور می كرد كه به اندازه خود سنگ بیاورد. صاحب منصبان علاقه چندانی به ترك مسكو نداشتند اما حكم سلطنتی آنها را وادار كرد كه در شهر جدید برای خود خانه ای بنا كنند.
یك نیت بزرگ و باشكوه همراه با اراده ای مرگبار و سرشار از اغراق، موجب به وجود آمدن این شهر با خیابان های ردیف و یكدستش كه وحدتی بی نظیر دارند،شد. یك هماهنگی فریبنده كه در حقیقت «دنیای كابوس و رنج های روانی را پنهان می كند.» این كتاب «خلق دیوانگان و قهرمانان مجنون داستان ها» الهام بخش نویسندگان بسیاری بوده است.
 

نیكولا گوگل در این شهر «خاطرات یك دیوانه» را نوشت و به توصیف كامل دورنمای نوسكی پرداخت. «چه كسی دوستش ندارد؟ فقط باید بر این دورنما قدم گذاشت تا عطر گردشگاه را تنفس كنیم... همه چیز فریب است، همه چیز رویا است،  همه چیز غیر از آنی است كه به نظر می رسد.»
امروزه با قدم زدن در خیابان های زیبای سن پترزبورگ می توانیم سن  پترزبورگ حقیقی را پیدا كنیم. رستوران های مد روز و تفریح گاه های زنجیره ای این شهر در حقیقت نشان دهنده آن هستند كه شهر پتر از مسكو دنباله روی می كند اما در عین حال شوریدگی خاص خود را از دست نداده است. این «پایتخت فرهنگی» بدون كمترین خودنمایی ویژگی های خود را حفظ كرده و به عنوان شهر زیبای شمال با سایر مناطق بسیار فاصله دارد. ما مجبور نیستیم از صدها تئاتر این شهر بازدید كنیم. اما اگر از دیدار «تئاتر مارینسكی» غافل شویم مرتكب اشتباه بزرگی شده ایم. دیدار از این مركز كافی است تا بفهمیم مردم و خانواده های روس علاقه مندی خود به فرهنگ را از دست نداده اند.
 

عزلتگاه و ۳ میلیون اثر آن
در چند سال گذشته دستكم پنجاه گالری هنری در این شهر پدید آمده است كه در كنار صدو پنجاه موزه، در سایه حمایت عزلتگاه بزرگی كه بزرگترین موزه روسیه به شمار می رود، قرار گرفته است. این مركز یكی از غنی ترین موزه های جهان است كه سه میلیون اثر را در خود جای داده است. سال آینده، نخستین قسمت «عزلتگاه بزرگ» در طرح احیای این موزه تكمیل خواهد شد.
رئیس جمهور پوتین كه اصلیتش به سن پترزبورگ بر می گردد و به این شهر بیش از حد توجه نشان می دهد، برای جشن های سیصدمین سالگرد شهرش و برگزاری هر چه با شكوه تر مراسم تدارك زیادی دیده بود. آخر ماه مه، در حدود پنجاه نفر از روسای جمهور و شخصیت های برجسته به كرانه های «نوا» دعوت شده بودند. مردم نیز شاهد نمایش و رژه های دریایی بودند. مراسم آتش بازی و كنسرت های مختلف نیز این جشن را تكمیل می كرد. این كارها به این دلیل بود كه دیگر هرگز یك رژه دریایی حقیقی به همراه موزیك و گارد فرانسوی تشكیل نخواهد شد؛ آن هم گروهی كه از دورنمای نوسكی به پایین سرازیر می شود. در حومه شهر نیز فستیوال های دیگری در جریان بود.
در تسارسكوئیه سلو (Tsarskoie Selo) اقامتگاه تابستانی كاترین كبیر كه در ۳۰ كیلومتری سن پترزبورگ واقع شده و به كاخ ورسای نیز شباهت بسیاری دارد طرح دیگری در دست ساخت است. در حقیقت قرار است سالنی كه آلمان ها در قرن هجدهم به روسیه هدیه كرده بودند و سپس نازی ها آن را دزدیدند بازسازی شود. یك گروه آلمانی پرداخت هزینه های بازسازی را تقبل كرده است.
 

در مجموع این شهر برای همه مردم دنیا دوست داشتنی است به جز توریست ها... دلیل آن هم این است كه ظرفیت هتل های شهر بسیار كم است و قیمت  آنها نیز در مقایسه با سایر شهرها بسیار بالا است. البته شاید اجلاس روسیه- اتحادیه اروپا سبب شود كه آنها كمبود چنین فضاهایی را حس كنند و به ساخت هتل های مناسب اقدام كنند. برای شناختن شهر مغرور تزارها باید گذشته غم انگیز آن را فراموش كرده و از زیبایی های بی نظیر شهر پتر استفاده كنیم.
سفر به سن پترز بورگ
اگر به این شهر سفر می كنید باید بدانید كه در هر چهار فصل سال می توانید از مناطق زیبای آن دیدن كنید اما فراموش نكنید كه در زمستان دمای هوا هرگز بالاتر از ۸ درجه سانتی گراد نخواهد بود. داشتن گذرنامه و روادید الزامی است. زیباترین و گران ترین هتل شهر «هتل بزرگ اروپایی» نام دارد. هتل «آستوریا» یكی مشهورترین محل های اقامت توریست ها است كه در سال ۱۹۱۲ ساخته شده، اما در سال ۲۰۰۱ تزئینات هنری آن را كاملاً مرمت كرده اند. «دووریانسكوئی گنزدو» عمارتی كلاه فرنگی است كه پرنس یوسوپف در آنجا چای می نوشیده و هم اكنون یك رستوران مجلل كه هیچ پیشینه و نشان تاریخی ندارد در آنجا بنا شده و مسافران بسیاری را به خود جلب می كند.
آرمیتاژ (عزلتگاه)
 

این بنا در میان دیوارهای كاخ زمستانی كه سابقاً پادشاهان در آن زندگی می كردند قرار گرفته است و یكی از بزرگترین موزه های هنری سراسر دنیا به شمار می رود. مجموعه با ارزشی از آثار نقاشی كه از زمان كاترین دوم در اواسط قرن هجدهم خلق شده اند، این فضای منحصر به فرد را تكمیل می كند.
شب های سفید سن  پترزبورگ
در آخرین روزهای ماه ژوئن درخشندگی شهر تا ساعت یك بامداد ادامه دارد و دو تا سه ساعت پس از آن هم سپیده دم فرا می رسد. در این فصل فستیوال های هنری و كلاسیك با شكوهی به راه می افتد به همین مناسبت مردم به جشن و پایكوبی می پردازند. این شب ها موسوم به شب های سفید سن پترزبورگ هستند.
تئاتر مارینسكی
این تئاتر محل اصلی برگزاری حركات موزون كلاسیك به نام «مارینسكی» است. نام این مركز پیش از این كیدوف بود كه بعدها نام حركات سنتی را روی آن گذاشتند.
كتاب
اگر مایل به شناخت بیشتر این شهر هستید می توانید از كتاب های متعدد در این باره استفاده كنید: «جادوی سفید سن پترزبورگ» اثر دومینیك فرنادز، «اكتشافات»، «مسكو و سن پترزبورگ» و «داستان های كوتاه سن پترزبورگ » نام چند كتاب از صدها اثر خلق شده در مورد شهر رویایی پتر كبیر است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری