0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

اعتراض هنرمندان و دانشجویان به مكان‌یابی نامناسب سازمان زیباسازی شهرداری تهران

ساخت سرویس‌های بهداشتی در مجاورت اماكن فرهنگی

پرسش: مكان‌یابی نامناسب برای ساخت سرویس‌های بهداشتی عمومی چرا؟
پاسخ: ایجاد این نابه‌سامانی در مجاورت اماكن فرهنگی برای رفع معضلاتی بود

 از چندی پیش در حاشیه برخی از خیابان‌های تهران، ازجمله در مجاورت پارك لاله (در تقاطع خیابان كارگر و بولوار كشاورز) و روبه‌روی در رودی عكسخانه شهر (در خیابان بهار شیراز)، سازه‌های آجری و سیمانی در حال شكل‌گیری است كه تابلوهای نصب شده در نزدیكی آن‌ها این پروژه‌ها را عملیات احداث سرویس‌های بهداشتی عمومی ازسوی سازمان زیباسازی شهرداری تهران معرفی كرده است.در این زمینه، جمعی از دانشجویان و هنرمندان دیروز در واكنش به انتخاب تقاطع بولوار كشاورز و خیابان كارگر برای ساخت سرویس‌های بهداشتی، در یك حركت نمادین، اعتراض خود را نشان دادند.
خبرنگار ایسنا گزارش داده است: ‌عیان بودن و محسوس بودن به لحاظ بصری با چیدمان آفتابه‌های رنگی روی سكوهای پارك لاله در مجاورت موزه هنرهای معاصر تهران، مكانی‌یابی نامناسب سازمان زیباسازی شهر تهران را در حوزه ساخت سرویس‌های بهداشتی عمومی، مورد انتقاد قرار دادند.
احمد نادعلیان كه در جمع هنرمندان و دانشجویان حاضر شده بود، عنوان كرد: بدون شك، احداث چنین مراكزی ضروری به نظر می‌رسد؛ اما نكته اینجاست كه از منظر رعایت مسائل زیبایی‌شناسانه مكان مناسبی برای این دستشویی‌ها انتخاب نشده است.او با اشاره به عیان و محسوس بودن بصری این دستشویی‌ها گفت: احداث این دستشویی در این نقطه چشم‌انداز زیبای پارك لاله، مسجد آن (درست پشت این سازه با فاصله حدود 50 متر)، آب‌نما و حوض سنگی تقاطع كارگر و بولوار كشاورز را از دیده پنهان كرده است.
این هنرمند با اشاره به اینكه آثار هنری و به‌كارگیری آنها در یك شهر، زیبایی اندیشه و درون مردمی را نشان می‌دهد كه آن شهر را ساخته‌اند و نیز بیان این كه ‌دستشویی‌ها ضایعات جسم انسان را جمع‌آوری می‌كنند، گفت: به‌راستی جای یك نگارخانه كجاست؟ و جای یك دستشویی كجاست؟
وی افزود: آیا احداث یك دستشویی به وسعت یك كارخانه در تقاطع خیابان كه در یك بافت فرهنگی قرار دارد، مقابله با زیبایی نیست؟ آقایان زیباسازی! قدری به زیبایی فكر كنید.به گزارش ایسنا بر آفتابه‌هایی كه روی سكوهای پارك لاله چیده شده بود، نشان و آرم سازمان زیباسازی چسبانده و نوشته بود: زشت‌سازی‌های زیباسازی، زیباسازی دیگر بس است.
برخی از مردمی هم كه از این محل می‌گذشتند به این جمع پیوسته و روی آفتابه‌ها اعتراضشان را می‌نوشتند.
اما معاونت طرح و برنامه‌ سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: به هزار و یك دلیل پارك لاله و عكساخانه شهر برای ساخت سرویس بهداشتی انتخاب شد؛ اگر تنها یك دلیل افزون بر این بیاورید، ما وظیفه داریم نظر شهروندان را تامین كنیم.یاوری در توجیه انتخاب و مكان‌یابی ساخت سرویس‌های بهداشتی در سطح شهر تهران و محلهایی چون پارك لاله (نبش خیابان كارگر و بلوار كشاورز) و عكسخانه شهر - موزه عكس شهر (در خیابان بهار شیراز)، تراكم جمعیتی و حل معضلات شهری دلیل انتخاب این اماكن بوده است.
وی توضیح داد: موقعیت مكانی را شهرداری هر منطقه بر حسب فضایی كه در اختیار دارد به ما اعلام می‌كند، بسیاری از فضاهایی كه در آن مناطق وجود دارد، مالكیت خصوصی داشتند.
او درباره قرار گرفتن سرویس بهداشتی داخل پارك لاله عنوان كرد: سیستم حرارتی این مكان از انرژی خورشیدی حاصل می‌شود؛ بنابراین امكان احداث آن در داخل پارك یا خیابانهای داخلی پارك، میسر نبوده است.
وی همچنین با اشاره به اینكه قرار است با كمك محوطه‌سازی و استفاده از پوشش گیاهی، تا حدودی نمای شهری این سرویس‌ها تعدیل شود، در پاسخ به پرسش ایسنا عنوان كرد: بردن سرویس‌ها زیر سطح زمین از نظر امینی و بهداشتی با مشكل همراه بوده است.معاون طرح و برنامه‌ سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: به عنوان یك شهروند عرض می‌كنم كه این امر شاید تعجیل شهری است؛ نیازی در شهر احساس شده، نابه‌سامانی ایجاده شده است؛ تا نیاز رفع شود.
وی اذعان داشت: انتخاب مكان ساخت سرویس‌های بهداشتی ابتدای خیابان كارگر یقینا بهترین اتفاق ممكنه نیست؛ ولی ما باید نخست پاسخ‌گوی نیاز شهری باشیم.
او در عین حال گفت: اگر جای بهتری باشد، قطعا از آن استقبال می‌كنیم.
وی درباره ساخت سرویس‌های بهداشتی پرتابل با یادآوری اینكه این امر نیازمند فرهنگسازی است، گفت: تصمیم گرفتیم سرویس‌های موجود را یك پله ارتقا داده و بستر را برای مراحل بعد آماده كنیم.
به گمان این مقام مسؤول شهرداری تهران به دلیل آشفتگی‌هایی كه در سرویس‌های بهداشتی شهر تهران وجود دارد، تمامشان محل معضلات شهری است؛ و سعی شده است آن اشكالات فعلا در داخل تغییر داده شود.
او در عین حال اذعان داشت معضلات شهری با این حركت كم نمی‌شود؛ بلكه كاهش می‌یابد.
وی درباره ساخت سرویس بهداشتی كنار موزه عكس شهر نیز با این توجیه كه از حداقل جابه‌جایی درختان این فضا حاصل آمده است، گفت: همان تنها موزه عكس شهر به پاتوق قماربازان و معتادان تبدیل شده بود و یكی از معضلات شهری شهردرای منطقه به شمار می‌رفت كه ساخت سرویس بهداشتی برای رفع این معضل اجتماعی بود و شهرداری منطقه روی این مكان اصرار ویژه داشت.این مقام مسؤول ادامه داد: موقعی كه خاكبرداری عكساخانه را انجام دادیم، مدیر آنجا حضور داشت، دید و به او اعلام كردیم. هیچ مشكلی از دید او وجود ندارد. حال كه كار تمام شده تعدادی از هنرمندان معترض شده‌اند. می‌گوییم مدیر كه بود، او نمی‌داند؟ اگر نمی‌داند چگونه مدیر آن بخش شده است؟
وی در پایان بار دیگر تاكید كرد: ‌اگر دلیل و توجیه قانع‌كننده‌ای باشد، استقبال می‌كنیم. "

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری