0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سردر مسجدجامع زنجان با 700میلیون تومان اعتبار بازسازی و احیا می‌شود.

سردر مسجدجامع زنجان با 700میلیون تومان اعتبار بازسازی و احیا می‌شود.

یحیی نقی‌زاده ـ مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان ـ در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیان كرد: در راستای طرح مرمت و احیای مساجد جامع و تاریخی كشور، 11 مسجد در استان زنجان انتخاب شده‌اند كه با اختصاص یك‌میلیارد و 700میلیون تومان اعتبار مرمت می‌شوند.
 


او با اشاره به این‌كه در این طرح مسجدجامع قیدار‌،‌ مسجدجامع روستای تاریخی قروه و چند مسجد تاریخی شهر زنجان مرمت می‌شوند، گفت: مهم‌ترین بنایی كه در این طرح قرار دارد، مسجدجامع زنجان است كه 700میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.
 


وی ادامه داد: بنای اصلی مسجدجامع به دوره‌ی قاجار تعلق دارد؛ ولی سردر آن تاریخی نیست و حدود 40-30 سال پیش تخریب شد. به این ترتیب به‌دلیل این‌كه سردر این مسجد با بنای آن متناسب نیست، قرار شد براساس اصول معماری اسلامی و بومی زنجان و زیر نظر شورای فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سردر بنای مسجد بازسازی و احیا شود.
 


به گفته‌ی نقی‌زاده، مسجدجامع زنجان دو ورودی دیگر هم دارد كه یكی از آن‌ها داخل بازار تاریخی زنجان است. به همین دلیل، مشكلی برای اقامه‌ی نماز و ورود نمازگزاران به مسجد نیست.
 


او با اشاره به این‌كه بنای مسجد در سال‌های گذشته مرمت شده است و امسال هم مرمت‌های جزیی در آن انجام می‌شود، افزود: تا چهارماه آینده، طرح بازسازی و احیای سردر مسجدجامع زنجان به مرحله‌ی نازك‌كاری وارد می‌شود و ابتدای سال آینده، سردر به‌طور كامل به بهره‌برداری می‌رسد.
 


به گزارش ایسنا، طبق گفته‌ی نقی‌زاده، قرار بود مرمت و نوسازی سردر مسجدجامع زنجان سال گذشته و در راستای اجرای پروژه‌ی سبزه‌میدان بزرگ زنجان انجام شود. او دلیل تأخیر در آغاز این كار را دیر ابلاغ شدن اعتبار اماكن مذهبی دانست و گفت: اعتبار لازم خردادماه 1391 ابلاغ شد و از آنجا كه مطالعات از سال گذشته آماده بود، تلاش كردیم كار سریع شروع شود. البته ابتدا باید هماهنگی‌هایی با مغازه‌دارانی كه در طرح بودند انجام می‌شد تا محل تخلیه و فضا برای كار آماده شود. به همین دلیل، یك‌ماه قبل توانستیم مرمت و نوسازی سردر مسجد را آغاز كنیم.
 


او پیش از این نیز بیان كرده بود: سبزه‌میدان یكی از پروژه‌های بزرگ شهری زنجان است و از آنجا كه مسجدجامع نیز به این میدان ورودی دارد، اصلاح سردر ورودی و بدنه‌سازی خیابان در این محور ضروری است. همچنین در این میدان كه تقریبا شبیه میدان نقش جهان اصفهان خواهد بود‌، سه بنای تاریخی قرار دارند؛ خانه‌ی ذوالفقاری كه به‌عنوان موزه استفاده می‌شود، بنای تاریخی دارایی و نیز مسجدجامع زنجان كه در قرن سیزدهم هجری قمری و در دوره‌ی قاجار ساخته شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری