امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

درخواست 60 دوستدار میراث‌فرهنگی اهواز از مالک سرای عجم نتوانست مانع از تخریب این بنای تاریخی شود. سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی درحالی پنج شنبه بیستم تیرماه در نامه‌ای خواستار توقف تخریب‌ها و حفاظت از سرای عجم شدند که واکنش مالک این بناها به درخواست‌ها بی‌توجهی و سکوت بود.

سکوت مالک سرای عجم مانع از تخریب‌ این بنای تاریخی نشد!

حالا دیگر با سکوت مالک سرای عجم، یکی از آثار تاریخی اهواز تخریب‌ها را پشت سر می‌گذارد و به خواب مرگ فرو می‌رود. چراکه مالک این اثر تاریخی هم نسبت به تخریب‌های این خانه تاریخی واکنشی جز سکوت نشان نداد.
 
«مجتبی گهستونی»، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان درباره نتیجه دیدار دوستداران میراث‌فرهنگی اهواز با مالک بنای سرای عجم می‌گوید: «مالک بنا از خیرین مطرح مدرسه‌ساز کشور هستند اما با این وجود در خصوص تخریب‌های این خانه تاریخی هیچ واکنشی جز سکوت نشان نداد.»
 
گهستونی می‌افزاید: «مسئولان اهواز از فرماندار و استاندار و نمایندگان مجلس گرفته تا اداره کل میراث فرهنگی به کلی چشم بر تمام اتفاقات حوزه میراث‌فرهنگی این شهرستان بسته‌اند. در واقع باید ایراد را هم گرفت که چرا از سوی سازمان میراث فرهنگی تلاشی برای جلوگیری از خروج این اثر از فهرست آثار ملی نشده است.
 
این فعال میراث‌فرهنگی از ثبت مجدد 10 اثر تاریخی که از فهرست آثار ملی خارج شده بودند و بار دیگر به ثبت رسیدند افزود: «با کمک دوستداران میراث فرهنگی کشور و مسئولین دلسوز تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا ثبت مجدد بناهایی که در اهواز از فهرست ملی خارج شده‌اند در دستور کار قرار بگیرد و همچنین ثبت اضطراری بناهای تاریخی باقیمانده در اهواز که با غفلت‌هایی مواجه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور آغاز شود.»
 
وی با اشاره به اینکه مدت‎هاست اداره کل میراث‌فرهنگی خوزستان از ماموریت‌های خود فاصله گرفته و این موضوع نگرانی مقامات ارشد خوزستان را هم به‌دنبال داشته می‌گوید: «درحال‌حاضر با توجه به اتفاقات و تخریب‌هایی که در استان خوزستان شاهد هستیم به معاون میراث فرهنگی کشور پیشنهاد داد‌ه شده تا با سفر به این استان وضعیت بافت تاریخی و آثار تاریخی را بررسی و ارزیابی کند.»
 
این درحالی است که در آبان ماه سال 1387 "علی رضا قلی نژاد پیربازاری" مدیر کل وقت دفتر حفظ و احیاء بافت‏های تاریخی در نامه‏ای به شورای شهر و شهرداری اهواز در خصوص اهمیت بافت تاریخی اهواز ماده 166 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نقش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخت که این مهم تاکنون به فراموشی سپرده شده‏است.
 
سرای عجم از بناهای مهم در خیابان سیروس اهواز و در مرکز بازار این کلان شهر واقع است که در صورت رضایت یکی از دو ملک تخریب می‏شود.
 
سرای عجم که در دوره قاجار بنا نهاده شد از عناصر معماری و بومی خوزستان برخوردار است و به دلیل مجاورت با سرای دادرس، سرای معین التجار، مسجد رضا و... در معرض تخریب قرار دارد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری