امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرای سنگ تراشها
بازار اصفهان

از سلسله مقالات معرفی ابنیه ایران

مهندس شقایق محمدزادهدر عصری که از معماری و هنر اصیل ایرانی چیزی جز یادگارهای قدیمی به جانمانده، جای بسی شعف و شادمانی است ، که هنوز هستند کسانی که برای این میراث به جا مانده بهائی درخور، قائل باشند و جای تأسف بسیار از اینکه ازارگانهای ذیربط به این مسئله چندان توجه ننموده و نه تنها خود مشوقی برای دیگران نبوده، بلکه مانعی برای دوستداران میراث گذشته نیز می باشند.

در سفری به اصفهان، در بازار این شهر، با سرایی معروف به سرای سنگ تراشها مواجه شدم و جالب توجه اینکه مالکان آن با توجه به مشکلات فراوانی که از جانب سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی و همچنین شهرداری مواجه بودند، اقدام به مرمت و احیاء آن نموده بودند.

در بدو ورود به سرا، بعد از پیچشی ملایم، هشتی زیبایی به ارتفاع دو طبقه قرار داشت که در وسط آن حوض هشت ضلعی زیبا و ساده ای بود و تعدادی از مغازه هایی که در بالا قرار داشتند، توسط بازشوهایی به این هشتی دید داشتند.

به گفته ی کسبه، قدمت طبقه ی اول این سرا  متعلق به دوره قاجار بوده و طبقه دوم به صورت الحاقی و سالها بعد به آن اضافه شده است.

ورودی این سرا در ضلع شمالی آن واقع شده بود که در این ضلع 4 دهنه مغازه و در ضلعهای دیگر 5 دهنه مغازه قرار گرفته بود. در گوشه شمال شرقی سرا، پله هایی جهت دسترسی به طبقه ی بالا قرار داشت و همچنین در قسمت جنوب شرقی آن، هشتی کوچکی حد فاصل سرا و بازار زرگرها قرار گرفته بود که در عین سادگی و کوچکی، جالب توجه بود.

از همه زیباتر، باغچه بندی و حوض زیبایی بود که فضای بسیار مطلوبی را بری خریداران فراهم آورده بود.

به امید روزی که همه ی مردم ایران ،خصوصاٌ جامعه ی معماران همچون صاحبان این سرا،برای معماری سرزمین خود ارزش و بهایی در خور قائل باشند

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری