0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کاشت چمن به صورت وسیع در تهران ممنوع است. این ممنوعیت را کمیته محیط زیست شورای شهر تهران برای شهرداری ایجاد کرده است. پس این همه چمن در شهر چه می‌کنند؟ مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران می‌گوید غیر از رمپ و لوپ‌ها در بقیه فضاهای سبز 75 درصد درخت و درختچه استفاده می‌شود.

سرانه فضای سبز تا 5 سال دیگر به استانداردها می‌رسد

کارشناسان محیط زیست می‌گویند کاشت چمن مناسب تهران که اقلیمی خشک دارد نیست چرا که چمن آب فراوانی استفاده می‌کند و تقریبا هیچ فایده محیط زیستی ندارد. بر همین اساس کمیته محیط زیست شورای شهر از شهرداری خواسته بود از چمن کم‌تری در فضاهای سبز شهر استفاده کند.
 
علی‌محمد مختاری به CHN می‌گوید چمن« به صورت وسیع» در شهر کاشته نمی‌شود اما در رمپ و لوپ‌ها باید چمن کاشته شود چرا که کاشت درخت باعث کور شدن دید رانندگان می‌شود. هرچند مختاری کاشت درخت را برای رمپ و لوپ‌ها مناسب نمی‌داند اما نمونه‌های بسیاری از کاشت درخت‌های بسیار بلند در این جاها وجود دارد که نمونه آن در رمپ و لوپ تقاطع بزرگراه یادگار امام و بزرگراه شیخ فضل‌الله است.
 
مدیرعامل سازمان پارک‌ها اما اصرار دارد که شهرداری به صورت وسیع چمن نمی‌کارد. به گفته او 75 درصد اکثر فضاهای سبز تهران درخت و درختچه است و چمن فقط برای اینکه« نوار سبزی» در حاشیه درختان باشد کاشته می‌شود.
 
مختاری برای اثبات حرف خود افزایش سرانه فضای سبز شهر تهران را شاهد می‌آورد. او می‌گوید آمار سرانه فضای سبز تهران به 15 متر رسیده است و همچنین سرانه کمربند سبز تهران به 23 متر افزایش پیدا کرده است.
 
تهران باید بر اساس استانداردها به ازای هر نفر 15 تا 20 متر فضای سبز داشته باشد. مختاری  می‌گوید در حال حاضر با 2 هزار و 25 پارکی که در تهران وجود دارد و 38 هزار هکتار جنگل‌کاری در اطراف تهران و 14 هزار هکتار در داخل شهر به استاندارد نزدیک شده‌‌ایم اما تا 5 سال آینده تهران به سرانه 20 متر خواهد رسید.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری