0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منطقه ماسور در شهر خرم آباد سالهاست به محل جدال مدیریت شهری و اجرایی استان تبدیل شده است به طوریکه در نهایت وزیر راه و شهرسازی به این مسئله ورود پیدا کرد تا ماسور با صدور مجوز از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی به شهر خرم آباد ملحق شود.

ماسور

علی نیکزاد در آخرین سفری که به لرستان داشت بازهم برای چندمین بار با علامت سئوال شهر یا روستا بودن منطقه ماسور مواجه شد تا برای دومین بار تاکید کند که این منطقه باید به شهر خرم آباد ملحق شود.

 

 

 

این در حالیست که شهردار خرم آباد که در جلسه حضور داشت با این موضوع مخالف بود ولی در نهایت وزیر راه و شهرسازی از نهایی شدن این امر خبر داد تا تکلیف 17 هزار خرم آبادی که میان شهر و روستا معلق مانده اند روشن شود.

 

 

 

با این تفاسیر همچنان گره کور ماسور حتی به دستان وزیر مسکن و شهرسازی هم باز نشده بود تا به رغم گذشت بیش از 6 ماه از تصویب الحاق ماسور به شهر خرم آباد هنوز مردم این منطقه در بلاتکلیفی به سر ببرند.

 

 

 

انتشار این موضوع در خبرگزاری مهر و بازتابهای مختلفی که به دنبال داشت در نهایت منجر به تشکیل جلسه ای با حضور فرماندار خرم آباد، رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد، شهردار خرم آباد و دیگر مسئولان مرتبط با این امر شد.

 

 

 

طی این جلسه در نهایت موضوع الحاق ماسور به شهر خرم آباد نهایی شد تا تکلیف 17 هزار لرستانی که در این منطقه زندگی می کنند روشن شود.

 

 

 

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: طی جلسه ای که متولیان امر برگزار شد منطقه ماسور به طور کامل برای ارائه خدمات تحویل شهرداری شد.

 

 

 

مسعود مختاری با تاکید بر اینکه قرار بر این شد که مسئولیت منطقه ماسور را شهرداری به عهده بگیرد، افزود: از این به بعد خدمات مختلف در این منطقه اعم از صدور پروانه ساختمانی، جمع آوری زباله، خدمات شهری و ...توسط شهرداری صورت خواهد گرفت و مردم می توانند مسائل خود را از طریق شهرداری پیگیری کنند.

 

 

 

وی در رابطه با درخواست و شرط شهرداری مبنی بر دریافت مبلغی برای الحاق ماسور به خرم آباد نیز تصریح کرد: برای الحاق ماسور به شهر خرم آباد قرار بر دادن هیچ پولی به شهرداری نیست.

 

 

 

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری لرستان با تاکید بر اینکه خدمات ارائه شده از سوی شهرداری به هر منطقه شهری از محل درآمدها و عوارض آن منطقه تامین می شود، تصریح کرد: چنین شرطی برای الحاق ماسور به شهر قانونی نیست.

 

 

 

مختاری با تاکید بر اینکه ما به درخواستهای شهرداری به چشم یک پیشنهاد نگاه می کنیم، یادآور شد: به طور قطع به مانند دیگر شهرداریهای استان از محل اعتبارات تملک سرمایه ای سازمان همیاری شهرداریها و از محل بودجه عمران شهری کمک هایی به شهرداری خرم آباد نیز صورت خواهد گرفت.

 

 

 

وی با تاکید بر اینکه دولت بابت تبدیل منطقه ای به شهر پولی را به شهرداری نخواهد داد، یادآور شد: بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی ماسور به شهر خرم آباد الحاق شده و تخطی از اجرای قانون تخلف محسوب می شود.

 

 

 

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری لرستان ادامه داد: شهرداری خرم آباد ملزم شده است که بر اساس قانون ماسور را تحویل بگیرد و از این به بعد مردم این منطقه مسائل خود را باید از طریق شهرداری پیگیری کنند.

 

 

 

مختاری با اشاره به واگذاری امور شهری ماسور به شهرداری منطقه 3 خرم آباد، عنوان کرد: با توجه به اینکه جلسه تعیین تکلیف دیروز برگزار شده است یکی دو روز زمان می برد تا صورت جلسه به شهرداری منطقه 3 ابلاغ شود که در نهایت پس از ابلاغ صورت جلسه شهرداری این منطقه خدمات لازم را به مردم ارائه خواهد داد.

 

 

 

الحاق روستای ماسور به محدوده شهر خرم آباد از جمله مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به استان لرستان است که پیش از این با توجه به مخالفت شهرداری و شورای شهر خرم آباد اجرایی نشده و این امر موجب شده بود ماسور با جمعیتی بالغ بر پنج هزار خانوار در قالب 17 هزار و 563 نفر همچنان معلق میان شهر و روستا باقی بماند.

 

 

 

از سوی دیگر روستای ماسور در واقع به شهر خرم آباد متصل است به طوریکه پس از خروج از فرودگاه خرم آباد، در ورودی این شهر، روستای ماسور قرار دارد و ساکنان این روستا به لحاظ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی از خدمات شهری خرم آباد استفاده می کنند.

 

 

 

با این اوصاف روستای ماسور با توسعه و گسترش در سالهای اخیر خود بدون نیاز به مصوبه هیچ نهاد یا ارگانی به بخشی از خرم آباد تبدیل شده است.

 

 

 

به هر حال به نظر می رسد الحاق منطقه تاریخی و باستانی ماسور به محدوده شهر خرم آباد با توجه به روند توسعه ای این منطقه راهکاری است که به ناچار باید از سوی شورای اسلامی شهر خرم آباد و شهرداری پذیرفته شود چرا که امروز این منطقه به خودی خود به خرم آباد متصل شده است.

 

 

 

از سوی دیگر خدمات رسانی به 17 هزار شهروند لرستانی نکته دیگری است که باید از سوی متولیان امر مورد توجه قرار گیرد چرا که با وجود روند توسعه شتابنده ماسور همچنان این مجموعه چسبیده به شهر خرم آباد از حداقل زیرساخت ها برخوردار نیست که این امر گلایه مردم را نیز به دنبال داشته است.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری