0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آلن دو بوتون فیلسوف معمار و نویسنده سوئیسی ,معاصر معتقد است نسبتی میان معماری و شادی و فراتر از آن، نسبتی میان معماری و هویت وجود دارد.

آلن دو بوتون فیلسوف معتقد است فضاهای خصوصی و عمومی از جمله عوامل تعیین کننده احساسات انسان به شمار می روند.

174383 PhotoA

به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از پرسشهای مهم در معماری و فلسفه این است که آیا فضاهای پیرامون بر احساسات ما تأثیرگذار هستند.

او می‌گوید می‌توان ساختمان و عمارتی بنا کرد که در آن شانس بهتری برای برخورداری از شادی داشته باشیم. اما یک سؤال مهم این است که این ما هستیم که به محیط پیرامونی خود شکل می دهیم یا این محیط پیرامون بر ما تأثیر می گذارند.

این پرسش از آن جهت حائز اهمیت است که امکان دارد گفته شود افراد بر اساس احساسات خود محیط پیرامون را می سازند.

دو بوتون معتقد است زیبایی ضامن شادی است. او این سخن را از استاندال وام می گیرد. بر این اساس او توجه و تأکید بر محیط پیرامون دارد و معتقد است محیطی که هر روزه با آن سروکار داریم باید زیبا باشد.

بر اساس همین توجهات بوده که انسان به معماری و ساختن بناهای زیبا همت گمارده است. دو بوتون نه تنها قائل به این است که سبک و شیوه معماری با احساسات پیوند و نسبتی دارند بلکه معتقد است شیوه و سبک معماری با هویت مردم یک جامعه پیوند خورده است.

او معتقد است اگرچه توجه به برخی جزئیات در معماری از جمله رنگ وسایل منزل از نظر برخی ممکن است افراط به نظر برسد ولی لازم است.

از اینرو دو بوتون معتقد است هنگام خرید اسباب و اثاثیه منزل علاوه بر اینکه به کارکرد و مسائل فنی باید دقت داشت از بعد زیبایی شناسی نیز باید دقت صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # alisaeed 1390-12-23 00:25
مقاله در خصوص طراحی ساختمان اداری در اقلیم گرم ومرطوب
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری