0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

سبك معماری منازل دوره هخامنشی، پشت دریاچه سد سیوند شناسایی شد

در این سبك معماری كه به سبك پارسی معروف است، خانه از یك حیاط مركزی ستون‌دار و اتاق‌هایی كه دورتادور آن را پوشانده است، تشكیل می‌شود.باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی در ادامه كاوش‌های نجات‌بخشی در پشت سد سیوند و كشف بقایای معماری جدید از دوره هخامنشی توانستند سبك معماری منازل اجتماعی مردم را كه تاكنون اطلاعاتی از آن در دست نبوده شناسایی كنند.
تنگه 18 كیلومتری بلاغی در فاصله 8 كیلومتری از محوطه ثبت جهانی پاسارگاد در استان فارس جای گرفته و بخشی از چشم‌انداز پاسارگاد را شامل می شود. این تنگه به اعتقاد كارشناسان محل عبور راه شاهی مهم‌ترین راه باستانی كشور است كه به دستور داریوش هخامنشی ساخته شده است.
«علیرضا عسگری»، سرپرست ایرانی تیم مشترك ایران و ایتالیا در مورد شناسایی این سبك معماری گفت: «با ادامه كاوش‌ها در دهكده هخامنشی كشف شده در تنگه و شناسایی یك حیاط مركزی و سه اتاق و نیز بررسی‌های معماری و كارشناسی آن توانستیم سبك معماری دوره هخامنشی را شناسایی كنیم.»
وی با اشاره به اینكه پیش از این در بررسی‌های تخت جمشید باستان‌شناسان به این سبك معماری برای منازل شاهزادگان برخورد كرده بودند، گفت: «در این سبك معماری كه باید از آن به عنوان سبك پارسی یاد كرد، خانه از یك حیاط مركزی ستون‌دار و اتاق‌هایی كه دورتادور آن را پوشانده است، تشكیل می‌شود.»
باستان‌شناسان در بررسی‌های خود علاوه بر شناسایی دیوارها به پایه ستون سنگی هم برخورد كرده‌اند.
به گفته عسگری اتاق‌های شناسایی شده از فضاهای 4 در 5 متر مربعی تشكیل و از مصالح سنگ‌های قلوه و سنگ تراش در آن استفاده شده است.


تنگه بلاغی

قرار است سد سیوند دی ماه سال آینده آبگیری شود. به اعتقاد كارشناسان با توجه به محدودیت زمان نجات‌بخشی بیش از نیمی از محوطه‌های داخل تنگه قبل از هر گونه كاوش و نجات‌بخشی غرق خواهد شد.
كارشناسان و مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور قصد دارند با كمك گروه‌های خارجی طی ماه‌های باقیمانده در تنگه و در فصل‌های مختلف كاوش‌های نجات‌بخشی را انجام دهند. تاكنون برای شروع كاوش در تنگه با کارشناسان كشورهای ایتالیا، فرانسه، استرالیا، لهستان، آلمان، ژاپن و انگلستان صحبت شده است.
از چند ماه گذشته گروهی از كارشناسان بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اقدمات كارشناسی برای تهیه طرح نجات‌بخشی محوطه‌های باستانی موجود در تنگه آغاز و بیش از 120 محوطه را آغاز كرده اند.
«بابك كیال»، سرپرست مجموعه باستانی پاسارگاد در مورد محوطه‌های باستانی شناسایی شده، گفت: «در این بررسی‌های باستانی آثاری شامل تپه‌های پیش از میلاد، كوره‌های ذوب فلز، غار و سكونتگاه‌های پیش از میلاد، دو قبرستان دسته جمعی مربوط به دوران اشكانی و آثار دیگر به دست آمده است.»
طی چند سال گذشته در كشورهای باستانی جهان برخی از سدها در كنار رودخانه‌ها و محوطه‌های باستانی به منظور توسعه اقتصادی و عمرانی و تامین آب ساخته شده‌اند، اما این سدها موجب به خطر افتادن بسیاری از محوطه‌های باستانی جهان شده است.
كارشناسان جهان با توجه به اهمیت طرح‌های عمرانی و اقتصادی، نجات‌بخشی محوطه‌های تاریخی را آغاز كرده‌اند كه از آن جمله می‌توان به سد «اسوان» در مصر اشاره كرد. كشور مصر برای ادامه روند توسعه اقتصادی و عمرانی كشور خود، كمیته‌ای جهانی را به رهبری یونسكو تشكیل داد و طی چند سال عملیات گسترده معابد نوبی را از خطر غرق شدن نجات داد.
پاسارگاد پنجمین محوطه جهانی ایران است كه طی آخرین جلسه یونسكو تیر ماه سال 1383 كه در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان در فهرست جهانی یونسكو به ثبت رسید.
ساخت سد سیوند از سال 1377 در تنگه بلاغی و روی رودخانه پلوار، بدون توجه به وجود آثار تاریخی و باستانی آغاز شد.

میراث خبر

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # علیرضا_1 1391-05-17 09:12
مدعی پیدایش این همه اثار هستید و انوقت عكس سه چهار درخت را به مردم نشان میدهد.؟؟ :o

اقای «علیرضا عسگری» از چه رو این دهكه را هخامنشی میداند و چه گونه معلوم میكند مربوط به دوران هخامنشی هستند.
اقای «بابك كیال»، چگونه معلوم میكند كه مثلا دو قبرستان مربوط به اشكانیان است ؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری