0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تجمع دوستداران میراث فرهنگی، جمعی از ساکنان بافت تاریخی و دانشجویان معماری و مرمت یزد در مقابل سازمان میراث فرهنگی و فرمانداری هم نتوانست مانعی بر سر راه تخریب بافت تاریخی شود. طی دیروز و امروز 3 خانه تاریخی دیگر در شهر کهن بادگیرها تخریب شد. گفته می‌شود، طرح تخریب چهار هکتار از بافت تاریخی یزد با هدف توسعه‌ امامزاده جعفر از مصوبه‌‌های دور دوم سفرهای هیأت دولت است.

تخریب بافت تاریخی یزد

به گزارش واحد خبر جامعه آنلاین معماران ایران تخریب بافت تاریخی یزد ادامه دارد و بلدوزرها طی دیروز و امروز جان 3 خانه تاریخی دیگر درشهر کهن یزد را گرفتند. این اتفاق اعتراض بسیاری از یزدی‌ها را به همراه داشت. آن‌ها که از مسئولان میراث فرهنگی و فرمانداری وعده گرفته بودند، طرح توسعه امامزاده جعفر (ع) در بافت تاریخی یزد متوقف و دوباره بررسی شوند. اکنون شاهد فرو ریختن بسیاری از بخش‌های این بافت تاریخی هستند.

«امیر ترقی‌نژاد»، دوستدار میراث فرهنگی یزد درباره این تخریب‌ها می‌گوید: «اهالی ساکن بافت تاریخی باز هم به همراه جمعی از دانشجویان هنر و معماری در برابر این تخریب‌ها ایستادند و خواستار متوقف شدند این طرح شدند.»

این اعتراض در حالی دوباره تکرار می‌شود که  29 خرداد، تعدادی از ساکنان بافت تاریخی یزد و دانشجویان معماری و مرمت و فعالان میراث فرهنگی در اعتراض به طرح توسعه امامزاده جعفر (ع )، جلوی سازمان میراث فرهنگی و فرمانداری تجمع کردند. معترضان دلیل اصلی این تجمع را اقدام مجریان طرح به تخریب ناگهانی خانه‌های تاریخی بدون رضایت مالکان پیش از تصویب این طرح عنوان کردند.

ترقی‌نژاد می‌گوید: «اکنون تنها امید مالکان خانه‌های تاریخی جلسه‌ شورای بافت تاریخی است که در آن بتوان این موضوع را رد کرد. با این وجود، دوست‌داران میراث فرهنگی در استان یزد و دیگر استان‌ها نگران هستند که مبادا مانند تخریب میدان «بعثت» یا برخی بناهای تاریخی دیگر در یزد که شبانه تخریب شدند، این چهار هکتار نیز به‌صورت شبانه و ناگهانی با لودر ویران شود و دیگر کاری نتوان انجام داد.»

پیشتر هم تعدادی از دانشجویان معماری و شهرسازی خطاب به استاندار یزد، بیانیه‏ای را صادر کردند: "پس از تهیه‌ طرح تبدیل چهار هکتار از بافت تاریخی یزد به پارکینگ و فضای سبز، 260 نفر از دانشجویان رشته‌ی معماری، شهرسازی و مرمت دانشکده‌ هنر و معماری دانشگاه شهید بهشتی، اصفهان و یزد در نامه‌ای خطاب به استاندار یزد، از او خواستند تا از اجرای این طرح جلوگیری کند."

 یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی بزرگ جهان بعد از شهر ونیز ایتالیاست. استان یزد از سرزمینهای کهن و تاریخی ایران زمین است. با این وجود مسئولان سازمان میراث فرهنگی تا کنون اقدام جدی برای ممانعت از این تخریب‌ها انجام ندادند. از سوی دیگر استاندار و فرماندار یزد هم به نظر می رسد چندان بهایی برای با ارزش‌ترین بخش‌ تاریخی شهرشان ندارند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری