0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خانه ژنی آراکلیان نزدیک خانه میرزا کوچک خان است اما شانسی که خانه میرزا آورده را نیاورده است. مالکان جدید خانه ژنی تصمیم به تخریب آن گرفته اند. شهرداری رشت می‌گوید که از سازمان میراث فرهنگی استعلام و این سازمان مجوز تخریب را صادر کرده است.

سایه مرگ روی خانه ژنی آراکلیان افتاد

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی- این روزها تخریب خانه‌های تاریخی دیگر چندان عجیب نیست. خانه‌های تاریخی یکی یکی تخریب می‌شوند و بخشی از هویت شهرهای ایران را به خود از بین می‌برند.
 
خانه ژنی، یکی از این خانه‌هاست. این خانه تاریخی ژنی در محله استادسرا شهر رشت و در مجاورت اداره آتش نشانی به پلاک 1-3-5 قرار دارد . گفته می‌شود، خانه تاریخی ژنی از جمله بناهای ارزشمند است که قدمت آن مربوط به به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول است .این بنا به اسم مالک گذشته آن خانم ژنی آراکلیان معروف است

سایه مرگ روی خانه ژنی آراکلیان افتاد

آخرین کارشناسی ها از این خانه نشان می‌دهد که خانه تاریخی ژنی آراکلیان دارای حیاط نسبتا بزرگی در سمت جنوبی و یک حیاط کوچکتر در سمت شمال است و بنای خانه به صورت شمالی – جنوبی دربین این دو حیاط با کف فرش قلوه سنگ قرار دارد. ورود به حیاط از طریق در چوبی زیبا که در سر در آجری ساده تعبیه شده، انجام می‌شود .
 
با این وجود، این خانه فراموش شده و هرگز مورد توجه مسئولان میراث فرهنگی قرار نگرفته است. خانه‌ای که می‌توانست در کنار خانه میرزا کوچک خان مجموعه توریستی منحصربه فردی در رشت ایجاد کند.
 
نه تنها خانه بلکه حیاط بنا با دیوارهای آجری و طاق نماهای دوره قاجار تزیین شده است . نمای دیوارها از داخل به صورت طاق نما و از نمای بیرونی به صورت آجرچینی ساده است .پلان بنا به صورت L شکل و در دو طبقه ساخته شده است.برای جلوگیری از نفوذ رطوبت ، بنا بر روی کرسی چینی به ارتفاع 1 متر ساخته شده است .

سایه مرگ روی خانه ژنی آراکلیان افتاد

در هر طبقه ایوان باریکی در ضلع رو به حیاط بنا قرار دارد . ستون های ایوان طبقه همکف به صورت آجری و در طبقه اول از ستون های چوبی ساده استفاده شده است .اکثر اتاق های طبقه اول و همکف با در و پنجره های دولت و چهار لت دارای تزیینات چوبی زیبا هستند به ایوان بنا راه دارند .
 
طبقه اول و دوم بنا از طریق یک راه پله دارای کاشی کاری های زیبا و نرده چوبی با تزیینات صراحی به هم متصل می شوند .اتاق ها دارای سقف نسبتا بلند هستند و دیوار اتاق ها با نقاشی و گچ بری های زیبا تزیین شده است

سایه مرگ روی خانه ژنی آراکلیان افتاد

سقف بنا به صورت چهار شیب و با پوشش سفالی است ( البته سفال ها بر روی سقف حلبی چیده شده اند و این نشان دهنده آن است که در دوره ای سقف بنا تعمیر شده است . )سقف دارای شیرسرهایی با برش های ساده در دامنه بوده و سقف طبقات نیز چوبی است.

سایه مرگ روی خانه ژنی آراکلیان افتاد

گرمایش بنا به وسیله بخاری ذغال سنگی که در دیوارهای قطور بنا تعبیه شده اند تامین می شود. تعداد و محل قرار گیری بخاری‌ها به گونه ای است که کلیه فضاها دارای بخاری هستند و برخی از اتاق ها نیز دارای دو بخاری هستند. این بخاری‌ها دارای دو دریچه چدنی هستند که دریچه پایینی برای ایجاد مکش هوا نقش موثری دارد. نمای خارجی بخاریها به نظر می رسد از جنس فلز به کار رفته در پوشش سقف باشدکه به راحتی هوای گرم را به فضای داخلی انتقال می دهد. ماده سوختی این بخاریها ذغال سنگ و چوب بوده است.
 
سرمایش بنا نیز با توجه به قطر دیوارها و تعداد بازشوهای زیاد و نسبتا بزرگ ساختمان و همچنین رعایت اصول اقلیمی به صورت طبیعی انجام می شده است .این بنا دارای بازشوهای بزرگ و به تعداد زیاد است که به نظر می رسد به دلیل شرایط اقلیمی منطقه و ایجاد کوران ،اینچنین ساخته شده اند

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری