0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در هفته گذشته که طی مراسمی که در مرکزتجارت جهانی نیویورک برگزار شد، سانتیاگو کالاتراوا موفق به دریافت جایزه سال 2015 اروپا برای معماری شد. این جایزه توسط مرکز اروپایی طراحی هنر معماری و مطالعات شهری و همچنین موزه معماری مدرسه شیکاگو اعطا گردید.
این جایزه هر ساله به منظور معرفی طراحان نوآوری که در سطح قاره اروپا به میراث معماری و تاریخ این قاره کمک کرده اند اعطا می شود.
به همین مناسبت در اینجا مستقل از اهداف سیاسی برگزاری چنین مسابقه هایی،هشت دلیلی که این معمار اسپانیایی را از دیگر هم قطاران خود شاخص می کند بیان می کنیم:

 

 

عکس پل آلامیلو، سیویل، اسپانیا
پل آلامیلو، سیویل(Siville)، اسپانیا

1- کالاتراوا معماری، هنر و مهندسی را به صورت یکپارچه با هم ترکیب می کند.

قابلیت سانتیاگو کالاتراوا در تبدیل یک زیرساخت حمل و نقل به یک نشانه شهری، شاید به نوبه خود بزرگترین نقطه قوت وی باشد.
از بین نمونه هایی از این دست می توان به پل آلامیلو در شهر سیویل (Siville) اسپانیا اشاره کرد.
او به گونه ای سازه و معماری را با هم در می آمیزد که تقریبا تفکیک آن غیر ممکن می شود. سازه ای در کار نیست که بتوان آن را از معماری جدا کرد و صرفا استفاده سازه ای داشته باشد.

عکس ساختمان نوآوری، علم و فناوری دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا - در لیکلند (Lakeland) -  ایالات متحده آمریکا
ساختمان نوآوری، علم و فناوری دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا، در لیکلند (Lakeland),  ایالات متحده آمریکا

2- کالاتراوا می تواند در پاسخ به اقلیم های خاص طراحی کند.

ساختمان جدید "نوآوری، علم و فناوری دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا" در آب و هوای نیمه گرمسیری فلوریدا قرار دارد.
سانتیاگو کالاتراوا  این ساختمان را به سبک ویژه خود که سازه نمایان است طراحی نموده؛ ضمن اینکه رویکرد اقلیمی و زیست محیطی آن به خوبی از پوسته پویای این ساختمان مشخص است.
این سازه بالدار دارای یک نورگیر سقفی است که شامل یک سیستم سایه انداز هیدرولیک است. این نورگیر همچنین توسط یک کلاه فرنگی منحنی سفید رنگ احاطه شده است که میزان نفوذ تابش آفتاب را به ساختمان بیشتر کاهش می دهد.

عکس پل صلح - کلگری(Calgary) - کانادا
پل صلح، کلگری(Calgary)، کانادا

3- کالاتراوا واهمه ای از فاصله گرفتن از سبک و سیاق خود ندارد.

به سبب استفاده مشخص کالاتراوا از فولاد درخشان، بتن سفید و سازه های اسکلتی منحنی در طرح های خود، بسیاری از علاقه مندان معماری نیز قادر به تشخیص بناهای طراحی شده توسط وی هستند.
با این حال این معمار اسپانیایی ثابت کرده است که اگر طرح ایجاب کند، ترسی از فاصله گرفتن از فرم های خود ندارد.
پل صلح در کلگری کانادا شاهد این مدعاست؛  در این پل عابر پیاده که در مقایسه با پل های به اصطلاح جاده ای کالاتراوا کوچکتر است، کالاتراوا در بدنه پل از خطوط قرمز به منظور تضاد با فضای آبی و سبز محیط استفاده کرده است.

عکس ایستگاه راه آهن لیژ، شهر لیژ، بلژیک
ایستگاه راه آهن لیژ، شهر لیژ، بلژیک

4- کالاتراوا فرم و عملکرد را حتی در مقیاس های عظیم درهم می آمیزد.

در حالی که کالاتراوا به خلق سازه های مجسمه ای عظیم مشهور است، وی نشان داده که حتی در طرح های نمادین نیازهای عملکردی را قربانی فرم نکرده است.
این موضوع را می توان در طراحی این معمار برای ایستگاه راه آهن لیژ در بلژیک دید: استفاده از یک قوس عظیم الجثه با دندانه های سفید رنگ ضمن ایفای نقش کلیدی در فرم، امکان ایجاد یک ورودی بزرگ را بدون ستون فراهم آورده است؛
و ضمن اینکه برای شهر به نشانه ای تماشایی تبدیل شده، عملکرد خود را به عنوان یک ورودی دروازه به خوبی داراست.

عکس ایستگاه سنت اگزوپری، لیون، فرانسه
ایستگاه سنت اگزوپری، لیون، فرانسه

5- سانتیاگو کالاتراوا قدرت یک شبح بزرگ را می داند!

طراحی درگاه اتصال ایستگاه های قطار یا مترو به فرودگاه ها، به گونه ای تاثیرگذار و به یادماندنی در برخورد اول، اهمیت ویژه ای در جهان دارد. چرا که این درگاه اتصال جزو اولین بخش ها و صحنه هایی است که هر گردشگر و بازدیدکننده ای از یک شهر می بیند.
شاید کالاتراوا بهتر از هرکس دیگری اهمیت این موضوع را درک می کند و مطمئن است هر بازدیدکننده ای که به شهر لیون فرانسه وارد شود، ساختمان شبح گونه ایستگاه قطار سنت اگزوپری فرودگاه لیون را به یاد خواهد داشت.
پس از افتتحاح این ساختمان در سال 1994، سازه خمیده سقف سیاه و سفید این ایستگاه که تداعی کننده منقار یک پرنده است، به سرعت به نشانه شهری لیون تبدیل شد.

عکس برج پیچنده، مالمو، سوئد
برج پیچنده، مالمو، سوئد

6- کالاتراوا می تواند خود را با گونه های مختلف معماری وفق دهد.

سانتاگو کالاتروا بیشتر به سبب طرح هایش برای ساختمان های عمومی مشهور است، چه این ساختمان کاربری فرهنگی هنری داشته باشد، مانند موزه هنر میلواکی، چه کاربری آموزشی مانند ساختمان دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا.
به هر حال وی ثابت کرده که قادر به دریافت جایزه  پروژه های تجاری و مسکونی نیز می باشد:
کالاتراوا با فرم غیر معمول برج پیچنده مالمو با کاربری چندگانه، این برج را به عنوان اولین آسمان خراش پیچنده جهان ثبت کرد و موفق به دریافت جوایز متعدد معتبر جهانی شد.

عکس ایستگاه PATH مرکز تجارت جهانی، نیویورک، ایالات متحده آمریکا
ایستگاه PATH مرکز تجارت جهانی، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

7- کالاتراوا قادر به کار کردن در سایت های پیچیده است.

گاهی کالاتراوا با پروژه هایی در سایت های باز و بدون محدودیت روبرو بوده است، و گاهی با چالش برانگیز ترین آنها؛ چه از نظر فیزیکی چه از نظر سیاسی.
شاید پیچیده ترین سایتی که کالاتراوا با آن رو برو بوده است، سایت ایستگاه PATH مرکز تجارت جهانی نیویورک باشد. سایت محدودی که در میان جنگلی از برج های بلند فرو رفته است.

عکس پل چهارم کانال بزرگ، ونیز، ایتالیا
پل چهارم کانال بزرگ، ونیز، ایتالیا

8- کالاتراوا جرأت ترکیب قدیم و جدید را دارد.

بیشتر پل های طراحی شده توسط کالاتراوا به عنوان یک محور معمارانه طراحی و خلق شده اند؛ پل هایی که کیفیت محیط اطراف خود را تعریف می کنند. اما کالاتراوا در پل چهارم کانال بزرگ ونیز (پل قانون اساسی)، جایی که یک طرح مدرن در محیطی تاریخی می نشیند، ظریف تر عمل کرده است.
در طراحی این پل، معمار از سبک نمایشی خود عقب نشسته است و نتیجه پل پیاده ای است که با شفافیت، انعکاس و نور شکل گرفته است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری