0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


در صورت تایید طرح سامان‌دهی و مرمت معبد آناهیتای كنگاور

آناهیتای كنگاور امسال هم سامان‌دهی اساسی نمی‌شود


چهره نیمه مخروبه و متروكه بنای موسوم به معبد آناهیتای كنگاور در سال 84 با اجرای طرح سامان‌دهی و مرمت پلكان‌های جنوبی و پژوهش در بخش‌های شمالی و شرقی تغییر می‌كند. اما این همه در صورتی است كه طرح مرمتی _ پژوهشی فوق توسط كارشناسان فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به تصویب برسد.
بیش از دو سال است كه پژوهش و سامان‌دهی محوطه تاریخی آناهیتای كنگاور متوقف شده است. از سال جاری و با تخصیص اعتبار مختصری، پاكسازی محوطه معبد از گیاهان خودرو و سامان‌دهی ضلع شمالی آن در دستور كار مسئولان محل قرار گرفته است.
«اسدالله بیرانوند»، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان كرمانشاه درباره اقدامات احتمالی سال آینده در این محوطه گفت: «برای رسیدگی به معبد تاریخی آناهیتا طرحی را شامل سامان‌دهی، پژوهش و نورپردازی اثر در نظر گرفته‌ایم.»
به گفته بیرانوند در ضلع جنوبی معبد، دو ردیف پلكان ساخته شده كه آسیب‌های زیادی دیده‌اند. سامان‌دهی سنگ‌های جا به جا شده پله‌ها و ستون‌های شكسته شده در این بخش و مرمت این قسمت، جزو فعالیت‌های مرمتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان كرمانشاه در سال آینده است.
وی همچنین گفت: «پژوهش در بخش‌های مركزی، شمالی _ شرقی و غربی نیز جزو فعالیت‌های پژوهشی لازم برای معبد به شمار می‌رود. اولویت این برنامه‌ها، پژوهش‌ در بخش شمالی و شرقی است در شرق این معبد گورستانی قرار گرفته كه كاوش مجدد در آن ضروری به نظر می‌رسد. نورپردازی اثر نیز به معرفی و جذب بازدیدكننده خواهد انجامید.»
«احمد كبیری»، باستان‌شناس آخرین فردی بود كه سرپرستی گروه سامان‌دهی و كاوش این محوطه را بر عهده داشت. وی اطلاعات مربوط به كلیه سنگ‌های پراكنده در سطح معبد را جمع‌آوری و سامان‌دهی كرده و در قالب لوح فشرده (CD) در اختیار مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان كرمانشاه قرار داد. این اطلاعات و اسناد منتشر شده توسط سایر كاوشگران، مبنای اصلی سامان‌دهی محوطه تاریخی آناهیتا خواهند بود.
معبد آناهیتای كنگاور برای اولین بار در سال 1348 توسط هیاتی زیر نظر سیف‌الله كامبخش فرد از زیر خاك تپه گچ كن، بیرون آمد. حفاری در این محوطه تا سال 1355 طی 8 فصل مداوم انجام گرفت. پس از آن، كاوش‌های پراكنده توسط مسعود آذرنوش، رییس فعلی پژوهشكده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مرحوم محمد مهریار، معمار _ باستان‌شناس و احمد كبیری، باستان‌شناس، طی سال‌های قبل و پس از انقلاب انجام شد.
آناهیتا در میانه راه فعلی همدان به كرمانشاه واقع شده است. عده‌ای از كارشناسان با ذكر شواهدی این بنا را نه معبدی از دوره هخامنشی و اشكانی كه كاخی متعلق به خسرو پرویز ساسانی دانسته‌اند. شاید سال‌های آینده در ابهامات این بنا و ظاهر نازیبای آن تغییری حاصل شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری