0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

زیرساخت‌های بازار تهران برای بیمه این محوطه تاریخی ساماندهی می شود

به منظور كاهش خطرپذیری بازار تهران و محدوده اطراف آن و افزایش انگیزه شركت‌های بیمه برای تحت پوشش قرار دادن این منطقه تجاری _ تاریخی، شهرداری منطقه 12، زیرساخت‌های بازار را تجهیز و بهسازی می‌كند.
بازار تهرانبه منظور كاهش خطرپذیری بازار تهران و محدوده اطراف آن و افزایش انگیزه شركت‌های بیمه برای تحت پوشش قرار دادن این منطقه تجاری _ تاریخی، شهرداری منطقه 12، زیرساخت‌های بازار را تجهیز و بهسازی می‌كند.
حوادث چند سال اخیر در بازار تهران و بالا بودن ضریب خطر در این منطقه سبب شده تا شركت‌های بیمه رغبتی به بیمه كردن این بافت پرخطر ناامن نداشته باشند. بر این اساس شهرداری منطقه 12 در اقدامی به منظور جلب اعتماد شركت‌های بیمه‌ و كاهش آمار حوادث آتش‌سوزی در این منطقه پرتراكم، شبكه‌‌های تاسیساتی بازار را نوسازی می‌كند.
«فرخ زنوزی»، مدیر طرح جامع سامان‌دهی بازار، فرسودگی شبكه‌های تاسیسات بازارها پرخطرترین عامل در بازار تهران عنوان كرد و افزود: «نه تنها فرسودگی بناها، محوطه بازار با خطر جدی مواجه كرده بلكه فقدان امكانات مناسب در سیستم تاسیسات خدماتی بازار، بستر این ناامنی را تشدید كرده چنان چه در حال حاضر فرسودگی بیش از حد تاسیسات برق، زمینه بروز حوادث فراوانی در چند سال اخیر را موجب شده است.»
وی افزود: «این مشكل در كنار نبود امكانات مناسب برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی سبب شده بازار تهران هر سال با چند مورد حادثه آتش‌سوزی، مواجه و به تبع آن خسارت‌های فراوانی را متحمل شود.»
مدیر طرح جامع سامان‌دهی بازار تهران، فقدان امكانات امدادرسانی در زمان حادثه و مناسب نبودن مسیرهای عبوری در بازار و نبود تجهیزات آتش‌نشانی در بعضی محدوده‌ها را از دیگر عوامل موثر در تشدید خسارت‌های ناشی از حوادث بازار عنوان كرد.
به گفته زنوزی، تجهیز تاسیسات بازار تهران یكی از محورهای اصلی در طرح جامع سامان‌دهی بازار است و فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب و با پوشش كامل از عوامل موثر در بهبود شرایط نابسامان بازار تهران محسوب می‌شود.
وی انجام سه اقدام هم زمان را برای تجهیز بازار ضروری دانست و گفت: «كانال‌های زیرزمینی علاوه بر تامین نیازهای تاسیساتی، عاملی موثر در انتقال بار زیرزمینی هستند به گونه‌ای كه ضمن پیوند با ایستگاه‌های مترو به باراندازها و فضاهای باز درونی سراها، تیم‌چه‌ها نفوذ می‌كنند و علاوه بر انتقال كالاهای تجاری، مسیر مناسبی با شعاع زیاد، برای افزایش خدمات امدادرسانی به واحدهای تجاری فراهم می‌آورند.»
وی افزود: «مرحله دیگر احیا، بهسازی و نوسازی مناطق فرسوده و پرخطر نیز سبب می‌شود ضریب ایمنی بازار افزایش یابد، همچنین در مرحله سوم، انتقال فعالیت‌های آلاینده و خطرساز مانند انبارهای مواد شیمیایی به بیرون از محدوده بازار باعث كاهش ضریب ناامنی در این منطقه تجاری _ تاریخی می‌شود.»
در حال حاضر بازار تهران، به دلیل وجود بسترهای نامناسب تاسیسات و نبود امنیت كالبدی در بخش‌های مختلف، بارها با حوادث ناگواری رو در رو بوده كه علاوه بر خسارت‌های جانی و مالی فراوان، پروسه بیمه كردن آن را با تاخیر روبه‌رو كرده است. اگر چه تمامی كسبه بازار موظف به بیمه واحد تجاری خود هستند، اما به دلیل هزینه‌های بالای بیمه و نداشتن و توجیه اقتصادی برای آنها، این امر تاكنون محقق نشده و شاغلان بازار، مایل به بیمه كردن حجره‌ها و واحدهای تجاری خود نیستند.
این نبود تمایل به بیمه كردن در میان كسبه بازار در حالی است كه شركت‌های بیمه هم به دلیل بالا بودن ضریب خطر در این منطقه تجاری، علاقه‌ای به اقدام در این عرصه ندارند و بدین ترتیب امكان وقوع هر نوع حادثه در این منطقه تاریخی اجتناب‌ناپذیر بوده و در صورت اجرایی شدن این بخش از طرح جامع سامان‌دهی بازار، می‌توان امیدوار بود با كاهش ضریب خطر در این بافت تجاری _ تاریخی، بیمه كردن حجره‌ها به عنوان یكی از ضروری‌ترین نیازهای یك منطقه اقتصادی، تحقق یابد.
CHN

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری