امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تصویب بودجه عمرانی سال 91 شهرداری تهران، پاسخ به اعتراضات فرمانداری تهران در خصوص پیشنهادات شورا به دولت و مجلس جهت تامین بخشی از بودجه مورد نیاز شرکت آب و فاضلاب و پروژه های شرکت برق از جمله موضوعاتی بود که اعضای شورای شهر در چهارصد و چهل و سومین جلسه شورا آنها را بررسی و به تصویب رساندند.

شهر داری تهران  

 

به گزارش خبرنگار مهر، مهندس مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهرتهران، در سخنان پیش از دستور خود ضمن گرامیداشت سالروز قیام مردم تبریز گفت: مردم شجاع تبریز در چهل امین روز شهادت، شهدای قم در سال 1356 قیام کردند که این قیام و دیگر قیام ها که در شهر های مختلف ایران یکی پس از دیگری انجام می شد طلیعه ای برای پیروزی مردم مسلمان ایران بود.

 

چمران همچنین از افتتاح ایستگاه بزرگ مترو در تجریش در روز جاری خبر داد و اعلام کرد: افتتاح این ایستگاه کار بزرگ و شایسته ای است. وی افزود: شورای شهر از دور افتتاح این ایستگاه را به مردم شهر تهران تبریک می گوید چرا که اعضای شورا به دلیل همزمانی جلسه شورا با این افتتاح نتوانستد در این مراسم حاضر شوند.

 

در ادامه جلسه اعضای شورای شهر بودجه یک هزار و یکصد و بیست و دو میلیارد تومانی سرمایه ای معاونت فنی وعمرانی سال 91 شهرداری را در شرایطی بررسی و به تصویب رساندند که شهرداری و معاونین فنی وعمران و حمل و نقل و ترافیک در جلسه حضور نداشتند.

 

دکتر حمزه شکیب رئیس کمیسیون توسعه و عمران شهری شورای شهر در جریان بررسی بودجه عمرانی سال 91 شهرداری تهران اظهار داشت: بودجه پیشنهادی شهرداری تهران برای بخش عمرانی رقمی معادل یک هزار و 244 میلیارد تومان بود که پس از بررسی و مباحث کارشناسی و به دلیل اینکه از سرجمع کل بودجه پیشنهادی شهرداری تهران هزار میلیارد کم شده و در نتیجه در سایر بودجه های شهرداری نیز شاهد کاهش 10 درصدی خواهیم بود، بنابراین بودجه مورد توافق کمیسیون عمران شورا برای معاونت فنی و عمران شهرداری تهران در سال 91 رقمی معادل یک هزار و 122 میلیارد تومان است.

 

وی خاطر نشان کرد: در بودجه نگهداشت شهرداری تهران نیز رقمی معادل 40 میلیارد تومان هم برای مباحث عمرانی در نظر گرفته شده است.

 

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تاکید کرد: حدود 75 درصد بودجه عمرانی شهرداری تهران مربوط به 7 پروژه اولویت دار شهر از جمله ، پروژه صدر ـ نیایش، تونل امیرکبیر ، پل های غیر همسطح جناح ، بزرگراه آزادگان ، بزرگراه یادگار امام (ره) و پروژه شهر آفتاب به حرم امام خمینی (ره) است. وی اعتبار مورد نیاز پروژه های فوق را حدود 920 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تاکید شورای شهر بر تکمیل پروژه های نیمه تمام و در حال اجراست.

 

علیرضا دبیر عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران نیز در جریان بررسی بودجه عمرانی سال 91 شهرداری تهران با اشاره به اتمام پروژه امام علی (ع) در پایان سال 91 اظهار داشت: پروژه امام علی (ع) که تا محدوده دولت آباد امتداد دارد توسط معاونت عمران در حال اجراست .از محله دولت آباد تا مرقد مطهر امام (ره) که حدود 5/7 کیلومتر می شود را قرار بود شهرداری منطقه 20 احداث کند ولی در جریان بررسی بودجه مناطق رقم ساخت این قطعه از بزرگراه حذف شده است.

 

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران خواستار اختصاص اعتبار در بودجه عمرانی یا بودجه مناطق شهرداری در سال 91 برای تکمیل این بخش از بزرگراه امام علی شد.

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: طی سال های گذشته پروژه بزرگراهی تحت عنوان حرم تا حرم (از حرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری تا حرم امام (ره) در بهشت زهرا (س) تعریف شده بود که گویا بودجه آن نیز در سال گذشته حذف شده است.بنابراین سابقه بودجه ای برای این بخش از بزرگراه امام علی(ع) وجود داشته است.

 

مهندس مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در این خصوص خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورای شهرامتداد پروژه امام (ع) تا انتهای شهرری بوده است این 5/7 کیلومتر که در محدوده منطقه 20 قرار دارد در پروژه پیش بینی نشده بود. بنابراین مطالعات طرح می تواند جهت تصویب به شورای شهر ارائه شود تا به عنوان پروژه ی اولویت دار شهرداری در ذخیره بماند و چنانچه درآمدهای شهرداری بیش از رقم های پیش بینی در بودجه بود شهرداری می تواند به سمت اجرای پروژه های اولویت دار که مصوبه شورا را هم دارند، برود.

 

دکتر حمزه شکیب با اشاره به اظهارات رئیس شورای شهر یادآور شد: سخنان رییس شورای شهر در خصوص احتمال افزایش درآمد برای شهرداری و استفاده از آنها برای پروژه های اولویت دار مصوب به آن معنا نیست که شهرداری می تواند از تغییر کاربری و صدور مجوزهای ساخت خارج از طرح تفصیلی و طرح جامع درآمد داشته باشد.

 

وی مجددا تاکید کرد: اولویت شورا بر ساخت و تکمیل پروژه های موجود و در حال ساخت است. مهندس مهدی چمران نیز یادآور شد: منظور از پروژه های اولویت دار این است که شهرداری حدود 10 پروژه تعریف شده که مطالعات کارشناسی را نیز دارند جهت اخذ مجوز و مصوبه به شورای معرفی کند تا در هنگام اجرا دیگر نیازی به مصوبه شورا نداشته باشد و تنها اجرای آنها را به اطلاع شورای شهر برساند.

 

دکتر دبیر در ادامه به تکمیل تقاطع غیر همسطح فتح که در محدوده شهرداری منطقه 18 و 21 قرار دارد اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از نیازهای ضروری شهروندان منطقه 18 و 21 احداث تقاطع غیر همسطح در خیابان فتح است.

 

وی همچنین طی پیشنهادی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از اعمال سلیقه و جزیره ای عمل کردن در تصمیم گیری های مدیریتی شهر بهتر است معاونت حمل و نقل و ترافیک و معاونت فنی و عمران شهرداری تهران طی نشستی معابر و بزرگراه های اولویت دار و مورد نیاز شهر را تا 10 سال آینده مشخص کنند.

 

چمران بار دیگر براساس پیشنهاد معاونت امور مالی شهرداری تهران افزود: در کد پروژه امام علی (ع) حدود 200 میلیارد تومان اعتبار دیده شده است که براساس اظهارات مسوولان شهرداری از فاینانس هم برای ساخت این طرح استفاده خواهد شد که حدود 450 میلیارد تومان برآورد می شود.

 

در حالی که برای تکمیل این پروژه حدود 450 میلیارد تومان اعتبار نیاز است بنابراین با ردیف دیده شده در بودجه عمرانی و فاینانس این مبلغ به 650 میلیارد تومان خواهد رسید که بیش از اعتبار مورد نیاز اعلام شده است. بنابراین می توان از ردیف بودجه مبلغی را کسر کرد تا به پروژه های دیگری که در سطح شهر موجب روان شدن ترافیک و عبور و مرور می شود اختصاص پیدا کند.

 

علیرضا دبیر در ادامه افزود: برای ادامه اتوبان کردستان و اتصال به بزگراره چمران می بایست از زمین های مجموعه ورزشی انقلاب و صدا و سیما استفاده شود در حال حاضر کارگاه مهندسی اجرای پروژه قبلی وجود دارد بهتر است قبل از جمع آوری کارگاه برای ادامه کار اعتباری در نظر گرفته شود تا این پروژه تکمیل شود .

 

دکتر شکیب خاطر نشان کرد: ادامه این پروژه نیاز به مطالعات کارشناسی دارد و با ارقام 30 تا 40 میلیارد تومانی هم خاتمه پیدا نمی کند.

 

دکتر دانشجو سخنگوی شورای شهر نیز افزود: عبوربزرگراههای شهری از اراضی مجموعه انقلاب ، صدا و سیما از شورای دوم جز موضوعات بحث برانگیز مدیریت شهری بوده است. از سوی دیگر حفظ اراضی مجموعه ورزشی انقلاب که دیگر مشابه آن در سطح شهر وجود ندارد نیز از ضروریات است بنابراین اختصاص اعتباری حدود 2 تا 3 میلیارد تومان برای مطالعات طرح جای دوری نخواهد رفت.

 

مهندس مهدی چمران نیز با اشاره به تاریخچه ورود مدیریت شهری به بحث عبور بزرگراه کردستان از مجموعه انقلاب و توافقاتی که با روسای ورزشی در دوره های قبلی شده بود گفت: در دوره دوم شورای شهر به همراه شهردار وقت و رئیس سازمان تربیت بدنی برای عبور بزرگراه از اراضی مجموعه انقلاب به توافقاتی رسیدیم که 3 راه حل پیشنهاد شد ولی پیشنهادها به مرحله مطالعه و اجرا نرسیده است.

 

وی گفت: در آن زمان پیش بینی اجرای تقاطع همسطح و عبور تونل از زیر اراضی در ابتدای مباحث رد شد تنها را حل باقی مانده عبور هوایی از اراضی بود که قرار شد مطالعات در این زمینه انجام شود که تاکنون اتفاقی نیافتاده است.

 

مهندس چمران خاطر نشان کرد: در حال حاضر در آن محدوده بحث پل نمایشگاه ، پل پمپ بنزین نزدیک خیابان یمن و درختان مسیرکه از نظر ترافیکی بسیار با اهمیت است وجود دارد بنابراین معاونت فنی و عمرانی و معاونت حمل و نقل و ترافیک باید روی این مسیرها، مطالعات دقیق و کارشناسی داشته باشند. نمی شود بدون مطالعه مسیر، شروع به اجرای طرحهایی کرد که در نهایت ما را با مشکل مواجه خواهد کرد. د رنهایت مقرر شد برای مطالعه تکمیل پروژه های حد فاصل نمایشگاه بین المللی ، پل کردستان به اتوبان چمران و پل غیر همسطح فتح ردیف های بودجه ای دیده شود.

 

در ادامه جلسه گزارش حسابرس سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران در سال 88 که برای اولین بار انجام شده بود به استماع اعضای شورای شهر تهران رسید. که براساس این گزارش صورت های مالی سازمان پارکها از جنبه های با اهمیت مورد نظر حسابرس مورد قبول اعلام شد.

 

بررسی اعتراض فرمانداری تهران به مصوبه « پیشنهاد به مجلس شورای اسلامی و دولت جهت تامین بودجه مورد نیاز شرکت آب در سال 1391 از موضوعاتی بود که در دستور کار شورا قرار داشت ودر نهایت پاسخ اعتراض برای ارائه به فرمانداری به تصویب اعضا رسید

 

. شورا در پاسخ گفت: براساس این مصوبه یکی از راه های مشارکت مردم در توسعه و بازسازی شبکه آب شهری تامین بخشی از هزینه های مالی اجرای پروژه به هنگام خرید انشعاب جدید است که میزان مشارکت پس از تصویب شورای شهر در صورت تائید وزیر نیرو به نمایندگی از طرف دولت قابلیت اجرایی پیدا می کند.

 

همچنین در این مصوبه تاکید شده است که قانون هدفمند کردن یارانه ها بمنظور واقعی نمودن قیمت آب مصرفی مشترکین تعیین تکلیف می کند بنابراین شورای اسلامی شهر در مصوبه مذکور متعرض آن نشده است.

 

مهندس چمران در جریان بررسی این اعتراض اظهار داشت: اعتراض به پیشنهاد معنی ندارد. بررسی اعتراض فرمانداری تهران به مصوبه اصلاحیه جایگزین مصوبه برنامه پنج ساله خدمات برق رسانی به شهر تهران موضوع بعدی این جلسه شورا بود که پس از بررسی و انجام اصلاحاتی پاسخ اعتراض برای فرمانداری به تصویب اعضا رسید.

 

در ادامه جلسه اعتراض فرمانداری به مصوبه «الزام شهرداری تهران جهت ارائه تمامی مصوبات کمیسیون ماده پنج شورای عالی شهر سازی و معماری به شورای اسلامی شهرتهران»بررسی و در نهایت پاسخ آن به تصویب رسید.

 

مهندس چمران در جریان بررسی این اعتراض گفت: در این موضوع فرمانداری اعتراض نداشته است بلکه این شهرداری تهران بوده که اعتراض خود را به فرمانداری برده و فرمانداری این اعتراض را جهت پاسخ به شورا فرستاده است.

 

دکتر خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر با قرائت پاسخ شورا به این اعتراض فرمانداری گفت: پاسخ ما در دو محور است به نحوی که هر چه سریعتر تکلیف طرح جامع و تفصیلی شهر تهران مشخص شده و ابلاغ شود تا مسیر صدور پروانه ساخت کاملا منطبق با آنها انجام شود و دوم اینکه موضوع مناطق به دقت پیگیری شوند.

 

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه ما از حال و هوای موجود ساخت و ساز در شهر گله مندیم اظهار داشت: کارشناسان معاونت شهرسازی شهرداری ، کار ، انرژی و تخصص خود را در اختیار اجرای طرح تفصیلی قرار داده اند و اگر کمیسیون عمران شورای شهر اعتراضی می کند به همین خاطر است.

 

دانشجو ادامه داد: اگر می گویم تخلف صورت گرفته منظور تخلف اخلاقی است و از شهرداری انتظار نداریم بر خلاف طرح تفصیلی که تهیه کرده و هنوز تصویب نشده عمل کند.

 

مهندس چمران نیز با تاکید بر اینکه در این مصوبه شورای شهر از حق قانونی خود استفاده کرده است گفت: نظارت شورا بر مصوبات کمیسیون ماده 5 به معنی تخلف این کمیسیون نیست، ضمن اینکه در کمیسیون موضوعات بسیار مفید و موثری برای شهر به تصویب می رسد.

 

سخنگوی شورای شهر تهران نیز درادامه اظهار داشت: از شهرداری این انتظار را داریم اگر خود را عضو یک خانواده می دانیم نباید شکایتمان را به جای دیگر ببریم چنانچه این روال ادامه پیدا کند تبدیل به مسیری ناخوشایند خواهد شد.

رئیس شورای شهر تهران نیز در همین خصوص تاکید کرد وقتی شورا تمام توان ، انرژی و وقت خود را می گذارد تا پروژه های شهری که به نفع مردم است انجام شود، انتظار نداریم که شهرداری چنین راههایی را در پیش بگیرد

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری