0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساخت سازه‌ای هرچند سبك روی سقف تئاترشهر،‌ علاوه بر مخدوش كردن حریم منظری این بنای تاریخی، به این بنا آسیب هم می‌زند

سازه‌ی روی پشت بام تئاترشهر

رضا موسوی ـ كارشناس مرمت آثار تاریخی ـ در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تأكید بر این مطلب، بیان كرد: با توجه به آسیب‌هایی كه در سال‌های گذشته به بدنه‌ی تئاترشهر وارد شده، بعد از آغاز شدن كار مترو در این محدوده، گودبرداری ساختمان پشت این بنا، ترك‌هایی كه در سقف سالن قشقایی ایجاد شد و ترك‌هایی كه اكنون روی بدنه‌ی تئاتر شهر وجود دارد، حالا وقت آن رسیده است كه دیگر فشاری به این بنا‌ی تاریخی وارد نكنیم.

او ادامه داد: ساختمان تئاترشهر تركیبی از فلز و بتون است و یك حجم متراكم سلبی را شامل می‌شود. به همین دلیل، باید پیش از ساخت بنای آن، آزمایش‌هایی روی خاك منطقه انجام می‌شد تا مشخص شود آیا زمین تحمل وزن این سازه را دارد و آیا مكانیك خاك جوابگوی این وزن است؟ اما متأسفانه این آزمایش‌ها انجام نشد.

وی تأكید كرد: با وجود این‌كه ساختمان تئاترشهر عمر زیادی ندارد، ولی متأسفانه به نظر می‌رسد عمر این ساختمان روبه پایان است و به بازنشستگی زودتر از موعد دچار شده، پس نباید به آن فشار آورد. با اقدامات اخیر نیز رمق چندانی برای ساختمان تئاترشهر باقی نمانده است.

او اظهار كرد: كسانی كه مدعی ساخت یك سازه (شبیه تونل) روی سقف تئاترشهر هستند، می‌گویند سازه‌ی ساخته‌شده سبك است؛ اما آن تونلی كه روی سقف ایجاد شده، به‌طور قطع میزبان تعدادی تماشاگر خواهد بود، حتا اگر خود سازه هم وزنی نداشته باشد، رفت‌وآمد تماشاگران و به احتمال زیاد، نصب تعدادی دكور برای اجرای تئاتر، فشارهایی را به بنای تئاترشهر وارد می‌كند.

این كارشناس حوزه‌ی میراث فرهنگی با اشاره به مواد 558 و 559 قانون تعزیرات اسلامی مبنی بر این‌كه وارد كردن هر خدشه‌ای به بناهای تاریخی، جرم محسوب می‌شود، گفت: مدتی پیش نیز با استناد به همین قانون، سازمان قطار شهری را وادار كردیم تا دست از ساخت ساختمانی دو طبقه برای مترو بردارد، چون آن ساختمان حریم منظری تئاترشهر را از بین می‌برد. اكنون نیز ایجاد چنین سازه‌ای روی سقف تئاترشهر، از نظر تكنیك و بحث‌های زیبایی‌شناسی، منظر عمومی این بنای تاریخی را برهم می‌زند.

او تاریخی بودن، ارزش‌های معماری و معنوی را از جمله شاخصه‌های یك اثر برای ثبت آن در فهرست آثار ملی دانست و ادامه داد: تئاترشهر نه‌تنها به‌دلیل ارزش‌های هنری و معماری‌اش در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، بلكه وجه‌ی معنوی آن نیز مورد توجه بود، چون این مكان محلی برای فعالیت هنرمندان و افرادی بود كه هر كدام صاحب سبكی بودند.

وی با اشاره به درگذشت استاد حمید سمندریان در حدود 10 روز پیش، بیان كرد: او در جایی گفته بود «این صحنه، خانه‌ی من است» كه باید آن را حفظ كنیم.

موسوی با بیان این‌كه اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در این زمینه وارد عمل شده است، اظهار كرد: مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران ـ محمدحسین فراهانی ـ ـبه‌شدت این موضوع را پیگیری می‌كند و به‌دنبال مواد قانونی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بناهای تاریخی است. همچنین در حال انجام اقداماتی مانند حذف عناصر زائد و الحاقات بنا و جمع‌آوری این سازه است.

وی با اشاره به صحبت‌هایی كه در روزهای گذشته با رییس تئاترشهر ـ صادق موسوی ـ و مسؤول روابط عمومی مركز هنرهای نمایشی ـ پیمان شریعتی ـ داشته است، گفت: این افراد از شرایط تئاترشهر ناراضی بودند و بر جمع‌آوری سریع این سازه از روی سقف تأكید داشتند.

او اضافه كرد: با توجه به تعامل‌های زیادی كه بین اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران و مسؤولان تئاترشهر وجود دارد، معتقدم باید به حرف یكدیگر اعتماد كنیم و پیش از این‌كه این موضوع را به سمت قانونی شدن ببریم، آن را دوستانه برطرف كنیم. براساس صحبت‌های انجام‌شده قرار است تا هفته‌ی آینده این معضل برطرف شود. اگر این اتفاق دیرتر رخ دهد، قطعا اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران اقدامات قانونی لازم را در این زمینه انجام می‌دهد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری