0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرانجام پس از مدت‏ها چالش بر سر ساخت و ساز در حریم ارگ انار، معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری راهی شهر انار شد. او پس از بازدید از این بنای ساسانی اعلام کرد که باید ساخت و ساز در حریم ارگ انار متوقف بماند تا شورای فنی تصمیم نهایی را در مورد اجرای این طرح بگیرد.

ساخت و ساز در حریم ارگ انار باید تا تصمیم نهایی متوقف بماند

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی- چالش بر سر ساخت و ساز در حریم ارگ انار آنقدر ادامه پیدا کرد تا سرانجام معاون سازمان میراث فرهنگی راهی این شهر شد تا شاید راه چاره ای برای نجات این بنای تاریخی بیاندیشد. "آتوسا مومنی"، پس از بازدید از ارگ انار اعلام کرد که حریم ارگ انار از سوی شورای فنی تصویب شده اما من آن را امضا نکردم تا ارگ را از نزدیک ببینم.
 
به گفته او، مقبره شهید گمنام در حریم ارگ قرار دارد اما با توجه به اینکه قبل از ثبت ارگ، این شهید بزرگوار در اینجا دفن شده‌اند، ما باید تمهیداتی ببینیم که حرمت این شهید حفظ بشود و از سوی دیگر سعی کنیم کمترین اغتشاش بصری در خصوص ارگ انار اتفاق بیافتد.
 
به گفته معاون سازمان میراث فرهنگی کشور، «مطالعات و زحماتی که تاکنون در این زمینه کشیده شده به شورای فنی می‏رود و از سوی متخصصان میراث فرهنگی، یک طراحی منطقی و متناسب برای مقبره شهید گمنام با حفظ ضوابط تا 20 روز آینده به تصویب خواهیم رساند.»
 
به گفته او، طرح مقبره شهید گمنام از سوی بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس به شورای فنی سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد داده می‏شود و این شورا طرح را مورد بررسی قرار می‏دهد.
 
اما به نظر می‏رسد که تا کنون گفته مسئولان میراث فرهنگی نتوانسته مجریان این طرح را قانع کند؛ چرا که در سایت امام جمعه شهرستان انار آمده است: "در جلسه با خانم مومنی مقرر شده که مقبره شهید گمنام با همین سازه فعلی و با کمک مالی میراث فرهنگی احداث شود."
 
"سردار ابوالحسنی"، رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس کرمان نیز گفته است: «در بحث طراحی مقبره شهید گمنام انار با هماهنگی میراث فرهنگی و با همین سازه ساخته می‏شود.»
 
این در حالی است که مومنی خواستار توقف طرح شده و همچنین درباره کاوش ارگ انار اعلام کرد: «به آقای مهندس شمس‌الدینی (مدیر کل میراث فرهنگی کرمان) پیشنهاد کردم که یک طرح پژوهشی به ما اعلام کنند تا بتوانیم درباره ارگ انار لایه‌نگاری انجام بدهیم.»
 
با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی در شهر انار، دوستداران میراث فرهنگی و اهالی انار امیدوارند که راه بهتری برای حل مسئله ارگ انار پیش روی آن قرار بگیرد.
 
بیش از دو سال است که ساخت مقبره در حریم ارگ انار به دلیل اعتراض دوستداران میراث فرهنگی بحث‌برانگیز شده است. متولیان ساخت این مقبره از یک هفته قبل با احداث یک اسکلت فلزی 10 متری در زیربنای 360 متر مربع قصد ساخت و ساز داشتند که فعلا با تصمیم سازمان میراث فرهنگی ادامه کار متوقف شده است. ارگ تاریخی انار که متعلق به دوره ساسانیان است، در سال 1389 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری