0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهندس فهیمه خوانساری- بانگ هنرمندان حرفه ای در نروژ: معماری یکتا، در تهدید تخریب دولتی

نوشته: Einar Bjarki Malmquist  معمار Malmquist Arkitektur و سردبیر نشریه معماری Arkitektur N

ساختمان Y-block و اثر پیکاسو

 ساختمان Y-block و اثر پیکاسو "Fisherman"

    موسسات معماری و معماران بواسطه طرح های دولت نروژ برای تخریب عنصر خاص تاریخ معماری بین المللی نروژ، مورد بی عدالتی قرار گرفتند. ساختمانی که بخاطر پلان Y شکلش به Y-block مشهور است، در بخش دولتی، در مرکز پایتخت نروژ،یعنی شهر اسلو، واقع شده است و توسط معمار و مخترع پیشگام نروژی Erling Viskjo در دهه 1950 همراه با ساختمان H-block  سال (1959)  طراحی شد و در سال 1969 تکمیل شد. این ساختمان در سطح بین المللی برای اثرهای هنری خارق العاده  اش روی بتن سندبلاست و نیز برای اثرهای دیواری پیکاسو، "ماهی گیر"و "مرغ ماهیخوار"،  مشهور است.

ساختمان Y-block و اثر پیکاسو

داخل ساختمان Y-block و اثر دیواری ماندگار پیکاسو "Seagull" 

    منطقه دولتی یکی از اهداف حملات تروریستی در July 2011 بود، جایی که 9 نفر توسط بمبگذاری کشته شدند. تروریستها همچنین به 69 نفر در کمپ جوانان در جزیره Utoya مدتی بعد در همان روز، تیراندازی کردند. بلافاصله بعد از روز ترور، نخست وزیر اخیر Jens Stoltenberg بر اینکه تروریست جریان ملی دموکراسی و آزادی را تغییر نخواهد داد، تاکید کرد.

    چندین ساختمان در محله دولتی Oslo آسیب دیدند. از جمله دو ساختمان معمار Erling Viksjo ، H-block و  Y-block که در بالا اشاره شد. هر دو ساختمان شامل اثرهای هنری پیکاسو است که باهمکاری مجسمه ساز نروژی Carl Nesjar بروی سطوح داخلی و خارجی کار کرده است. پیکاسو همچنین با هنرمندان برجسته نروژی مانند Inger Sitter، Tore Haaland، و Kai Fjell نیز همکاری داشته است.

ساختمان Y-block و اثر پیکاسو

Y-block در Oslo- جزئیات نمای خارجی- اثر پیکاسو- سندبلاست شده توسط مجسمه ساز Cal Nesjar

    در زمان حمله این دو ساختمان و کارهای هنریشان در روند وارد شدن به فهرست حفاظت از آثار تاریخی قرار داشتند. بعد از تصمیمات داخلی که شامل پیشنهاد ساخت بخش دولتی جدید در سایتی قابل کنترل تر بود، دولت نروژ تصمیم گرفت دوباره محیط قبلی را توسعه دهد، اما اینکه این توسعه چگونه خواهد بود از سال 2011 مورد مناظره قرار گرفته است. از زمانی که ابهامات برداشته شد، دولت برای نگه داشتن H-block و تخریب Y-block که تنها اثر هنری دیواری پیکاسو روبروی میدان عمومی را داراست، (البته بعد خارج کردن قطعات اثر "The Fisherman" و "The seagull " که در دیوار سندبلاست شده اند)، تصمیم گرفت.

    روند برنامه ریزی برای بخش جدید دولتی با بقیه پروژه های بین المللی و نروژی در سال اخیر بطور تکان دهنده ای مورد قضاوت بد قرار گرفت. روند کار در نروژ مورد شکایت قرار گرفت، به خاطر عدم توانایی ارتباط و نبود بلند همتی و قصور موجود که نتایج فجیعی در مورد معماری و هنر ساختمان Y-block ببار آورده است.

ساختمان Y-block و اثر پیکاسو

نمای بیرونی Y-block و "fisherman"

 

    مناظره و بحثها بالا گرفته است. Martin Braathen، سردبیر روزنامه معماری Arkitektnytt  بعد از مناظره عمومی هفته اخیر نتیجه گرفت که Y-block باید در روند برنامه ریزی درنظر گرفته شود. او اظهار داشت که دولت هیچ بحثی درمورد رها کردن آن ندارد. بحث کلیدی در مناظره در مورد این است که دولت نروژ هیچگاه تلاشی برای مد نظر قرار دادن اهمیت منظر سایت و ساختمان Y-block در برنامه های توسعه آینده ندارد.

    رئیس مرکز طراحی و معماری نروژ، Hege MariaEriksson،  جدیدا  اظهار داشت که وقتی انتظارات عمومی که شامل خانواده viksjo و جامعه معماران است، بسیار زیاد است، باید به دولت گفت که تلاش خود را برای معماری بالا ببرد. Eriksson، که در طی مناظره اخیر در مورد این مسئله، در مرکز توجه رسانه ها قرار گرفت، بر روی اینکه برای تصمیم دیگری همچنان دیر نیست، و می توان ساختمان Y-block را نگه داشت تاکید کرد. نفرات برجسته دیگری همچون سردبیر نشریه معماری نروژی Arkitektur N، Ingerid Helsing Almaas بهمراه Markus Richter از gallery 0047، نامه ای سرگشاده به همه معماران بین المللی و نروژی و برنامه ریزان دخیل در این روند توسعه فرستادند و از آنان خواستند که بعنوان هنرمندان حرفه ای و شهروندان، در این زمینه همت گمارند. بطور خلاصه در نامه خواسته شده که  آزادی و دموکراسی بیشتر در روند جاری اعمال کنید، این پژواک سخنان نخست وزیر پیشین، Stoltenberg، بعد از حملات تروریستی است.

ساختمان Y-block و اثر پیکاسو

پلکان داخل Y-block سندبلاست شده با بتن و سنگهای رنگی نمایان که از رودخانه منطقه جمع آوری شده اند

 

    اگرچه دولت حاضر، با نخست وزیر محافظه کار Erra Solbeg، سرسختانه بر این تاکید دارد که زمان برای تفکر درمورد Y-block تمام شده، و مردم نمی خواهند کنار روند. موسسات معمار معروف جوانتر مانند، Erikson & Skajaa Architectures، Superunion Architects، و Tyin tegnestue برای قرار دادن Y-block در برنامه آینده تلاش های زیادی کرده اند.   

    تاریخ هنر ساختمان Y-block ارتباطات جهانی را نیز علاقه مند کرده است. همکاری هنرمند نروژی Nesjar و پیکاسوی اسپانیولی، پیکاسو را برای استفاده موکد از بتن سندبلاست نروژی برای کار خود در خانه معمار در بارسلونا، که یک همکاری با Catalan Architects بود، تشویق کرد. بنابراین، بتن نروژی شناخته شد و مجسمه ساز Nesjar، در سال 1960 برای ساخت مجموعه جدید کارهای دیواری، که میدان عمومی Oslo را با میدان عمومی Barcelona پیوند می زند، به بارسلون رفت.

 

ساختمان Y-block و اثر پیکاسو

مجسمه سازCarl Nesjar - درحال سندبلاست در Colegio de Arquitectos در بارسلون- اسکن از Byggekunst (now Arkitektur N). 1962

 

    اما این داستان های و خیالات، هیچ اثری بر دولت نروژ ندارد، ازآنجا که نخست وزیر برای اعمال قدرت خود برای تخریب هرآنچه بخواهند، خود را آماده می کند. در حال حاضر، تغییر محیط، سپردن شرایط به نسل آینده در قالب آزادی و دموکراسی تلقینی، در مورد کاری که با ساختمان یکتا و هنر پیکاسو انجام می دهند، مانند رویایی دست نیافتنی است.

    برای نجات آینده y-block هنوز هم دیر نشده است، اما خطر بدیهی است که : دولت در مورد معنی چیزی که می خواهند تخریب کنند، چیزی نخواهد فهمید. ما امید داریم که جامعه جهانی ارزش معماری خوب و یکتایی والای اثر هنر دیواری پیکاسو را درک کنند، و کاری کنند که صدایشان شنیده شود. حال زمان خروش برای تفکر: بانگ بیداری برای نروژ است!

ساختمان Y-block و اثر پیکاسو

کارهای دیواری از پیکاسو و Carl Nasjar دربارسلون- Colegio de Arquitectos- اسکن از Byggekunst (now Arkitektur N). 1962

تصاویر بیشتر:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری