0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

زاها حدید امروز در بیمارستانی در میامی آمریکا بر اثر حمله قلبی درگذشته است.

اسکای نیوز عنوان کرد: براساس بیانیه ای که در این مورد منتشر شده 'زاها حدید' به منظور درمان برونشیت در این بیمارستان تحت درمان بوده است.

 

زاها حدید برنده مدال ها و جوایز متعددی شده بود، از جمله "مدال سلطنتی معماری" در انگلیس و جایزه بهترین طرح معماری سال ۲۰۱۵ که برای طراحی یک مجموعه فرهنگی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان دریافت کرد.

بسیاری از کارشناسان شهرت زاها حدید را مدیون جریانات سیاسی و تابعیت عراقی-انگلیسی وی بخصوص در جریان جنگ غرب علیه عراق می دانند.

زاها حدید در تاریخ 31 اکتبر 1950 میلادی در بغداد به دنیا آمد؛ و پس از اخذ مدرک ریاضی اش از دانشگاه آمریکایی بیروت، برای تحصیل در مدرسه معماری لندن راهی انگلیس شد و بعد از فارغ التحصیلی فعالیت معماری اش را در این کشور ادامه داد.
حدید در سال 2004 میلادی - یعنی همزمان با اوج جنگ غرب علیه عراق - نخستین زنی بود که به جایزه معماری 'پریتزکِر' را دریافت کرد.

وی در سال 2012 میلادی نیز لقب تشریفاتی 'Dame' را از ملکه انگلیس دریافت کرده بود.

زاها حدید همچنین در سال 1391 برای فاز دوم برج مجموعه برج میلاد تهران نیز طرحی را ارائه کرد که مقام اول را در میان طرح های پیشنهادی کسب کرده است؛ دکتر گلابچی از داوران این مسابقه بود.

همچنین گفته می شود که طرح اولیه هتل 5 ستاره پاسارگاد تهران توسط خانم زاها حدید معمار عراقی انگلیسی، تهیه شده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری