0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روند تخریب خانه های تاریخی در شهرستان کازرون فارس طی مدت اخیر افزایش یافته و تبدیل این بناها به پاساژ و مرکز خرید، دوست داران میراث این شهرستان را نگران کرده است.

خانه های تاریخی کازرون

به گزارش خبرنگار مهر، خانه های تاریخی در هر شهرستان ظرفیتهای منحصربه فردی است که نه تنها معرف هویت و تمدن آن منطقه محسوب می شود بلکه فرصتهای عظیمی را برای منطقه در راستای توسعه گردشگری تاریخی فراهم می آورد.
 
اما در شهرستان کازرون روند تخریب این خانه های تاریخی به گونه ای است که حتی برخی از این خانه ها پیش از اینکه فرصت به ثبت رسیدن را پیدا کنند تخریب می شوند.
 
تخریب و تبدیل این خانه ها به مراکز خرید و پاسا‍ژها موضوعی است که طی مدت اخیر فعالان میراث را نگران کرده است.

خانه های تاریخی کازرون

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه تخریبها در بافت تاریخی کازرون که عمده بناهای آن مربوط به دوره های قاجاریه و صفویه است شدت یافته و درب برخی از خانه های تاریخی این شهر پیش از آنکه به روی کارشناسان میراث فرهنگی گشوده شود بر روی بیلهای مکانیکی و لودرها باز می شود.
 
محسن عباسپور افزود: در گذشته عمده تخریبهایی که در بافت تاریخی کازرون به وقوع می پیوست مربوط به نوسازی منازل و خانه ها بود که توسط مالکین صورت می گرفت اما به تازگی این تخریبها به خانه های قدیمی اطراف بازار تاریخی کازرون و حتی مغازه های موجود در این بازارها نیز رسیده است.

خانه های تاریخی کازرون

وی اظهار داشت: طی ماه های اخیر و همزمان با افزایش توجه عده ای به امر پاساژسازی و گسترش مراکز تجاری در محدوده بازار تاریخی کازرون، نه تنها چند دهانه مغازه تاریخی در این محدوده تخریب شده بلکه خانه های اطراف آنها نیز از تیغ لودرها و بیلهای مکانیکی بی نصیب نمانده اند.
 
این فعال میراث فرهنگی ادامه داد: در تازه ترین تخریب صورت گرفته در این محدوده نیز یک خانه قدیمی که سرشار از المانهای مربوط به معماری سنتی کازرون بود پیش از آنکه فرصت ثبت در فهرست آثار ملی را بیابد تخریب شد تا زمین و عرصه آن برای احداث پاساژ مورد استفاده قرار گیرد.

خانه های تاریخی کازرون

عباسپور با اظهار نگرانی از روند تخریب برخی از خانه های تاریخی در شهرستان کازرون تاکید کرد: در خصوص تخریب منازلی از این دست که هنوز فرصت ثبت در فهرست آثار ملی را نیافته اند باید یادآور شد که خلاءهای قانونی موجود و فقدان تمکن مالی سازمان میراث فرهنگی برای خرید یا مرمت این دست از خانه ها باعث شده که درب آنها به روی کارشناسان میراث فرهنگی بسته بماند و در نهایت پیش از آنکه پای کارشناسان برای ثبت و مستندبرداری به این بناها باز شود، مشاهده می شود که خانه های مذکور یک شبه تخریب می شوند.

خانه های تاریخی کازرون

وی اظهار داشت: به طور حتم مالکین این خانه های تاریخی نیز در قبال ثبت منازل خود در فهرست آثار ملی انتظارات به جایی در خصوص افزایش توجه سازمان میراث فرهنگی به مشکلات بناهای یاد شده دارند در صورتیکه بنا به دلایل متعددی، سازمان میراث فرهنگی حمایت مالی جدی از این بناها نداشته است.
 
عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان گفت: در این میان متأسفانه سرمایه گذاری که چشم به کسب سود بیشتر دوخته است نیز کمتر حاضر به بازگشت به هویت خویش بوده و حتی حاضر به تبدیل این خانه های تاریخی به فرصت های اصولی و منطبق بر اصول گردشگری برای کسب درآمد نیست و حاضر است این گنجینه های تاریخی تخریب شوند اما پاساژ و مراکز خرید به جای آنها احداث شود و در این خصوص هم به نظر می رسد کار فرهنگی بر روی این دست از سرمایه گذارها بتواند تاحدودی مفید واقع شود.

خانه های تاریخی کازرون

عباسپور بیان کرد: بدون شک چنانچه سازمان میراث فرهنگی بازنگری اساسی در نحوه تملک خانه های تاریخی و انجام حمایتهای قاطعانه از مالکین بناهای مذکور برای مرمت و احیا خانه های خود نداشته باشد همچنان شاهد تخریب بافتهای تاریخی شهرهای مختلف کشور از جمله مانند آنچه که امروز در کازرون می بینیم خواهیم بود و در این میان خانه هایی که می توانند اسناد هویتی یک شهر و فرهنگ تلقی شوند برای کسب منفعت بیشتر عده ای تخریب می شوند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری