0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

رواق دو طبقه امام، دیوار به دیوار مسجد گوهرشاد سربلند می كند

ساخت رواق 2 طبقه امام در ضلع جنوبی مسجد گوهرشاد در حریم حرم امام رضا (ع)، سال آینده در زمینی به مساحت 20 هزار متر مربع، به پایان می رسد. این، در حالی است كه كارشناسان میراث فرهنگی، ساخت و سازهای جدید در اطراف بناهای تیموری و صفوی حرم امام هشتم را با ویژگی های تاریخی _ فرهنگی و حتی مذهبی این مجموعه مغایر می دانند.

به گزارش «میراث خبر»، ساخت و ساز رواق 2 طبقه امام در محل سابق صحن امام با خاك برداری 100 هزار متر مربع، از نیمه دوم فروردین 1382 آغاز شد. این رواق كه در مجاورت مسجد گوهرشاد و در حریم حرم مطهر امام هشتم (ع) واقع شده است، زمینی به وسعت 2000 متر مربع را شامل می شود. رواق امام خمینی در دو طبقه در فضای باز صحن سابق امام خمینی ساخته می شود.
«مهدی عزیزیان»، مدیر عامل سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا(ع) درباره ویژگی های این رواق به «میراث خبر» گفت: «بدنه این رواق با تیرآهن و بتون ساخته شده و برای پی و ستون های اصلی سازه از فولاد و بتون استفاده شده است. ویژگی مهم این سازه عدم استفاده از ملحقات برای تزیینات سازه ای است، به این معنی كه برای ساخت كلیه كاربندی ها و رسمی بندی ها از سازه اصلی و تركیبات آن استفاده شده است. قوس ها و اشكال بنا نیز از خود سازه گرفته شده است. این رواق وسیع مجهز به پله برقی و پله معمولی خواهد بود. ورودی های این ساختمان با توجه به حجم رفت و آمد زایرین به آن، بزرگ در نظر گرفته شده اند. ارتفاع كف طبقه اول رواق تا زیر تیزه قوس ها 14 متر و ارتفاع سقف زیرزمین رواق نیز 6 متر است.»
رواق 2 طبقه امام خمینی یكی از مجموعه آثار تازه ای است كه طی 2 دهه اخیر به بناها، صحن ها و محوطه های اطراف حرم امام رضا (ع) اضافه شده است. صحن های جمهوری اسلامی و قدس، كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی و چندین شبستان و رواق طی سال های 1362 تا 1379 در این مجموعه ساخته شده است. از سال 1379 به بعد نیز صحن جامع رضوی با مساحتی حدود 60 هزار متر مربع در ضلع جنوبی حرم مطهر و صحن های كوثر، غدیر و هدایت در سه ضلع دیگر این مكان ساخته شده اند. احداث رواق دارالحجمه در زیرزمین صحن انقلاب نیز مراحل پایانی خود را می گذراند.
«مهدی عزیزیان» درباره لزوم این ساخت و سازها و ویژگی آنها معتقد است: «همزمان با انقلاب اسلامی، فضاهای مرتبط با حرم مطهر، مساحتی بالغ بر 130 هزار متر مربع را شامل می شد. افزایش زایرین داخلی و خارجی حرم، توسعه فضاهای مرتبط با آن را ضروری ساخت.»
طی سال های اخیر با صرف حدود 250 میلیارد تومان، فضاهای عبادی و رفاهی مورد نیاز زایرین حرم هشتمین امام شیعیان به 900 هزار متر مربع بالغ شده است. با این حال تلاش شده است تا ارتباط بناهای تازه با سازه های گذشته این مجموعه حفظ شود و پیوستگی در آنها رعایت شود. این هماهنگی چه در تزیینات داخلی و خارجی بناها و رنگ آمیزی آنها و چه در نوع معماری سازه های جدید رعایت شده است. البته هر چه از مجموعه بناهای اصلی حرم به طرف خیابان های خارجی حركت می كنیم، لزوم این هماهنگی كمتر احساس می شود.
با این حال كارشناسان و متخصصین حوزه میراث فرهنگی معتقدند آنچه به هماهنگی در معماری و تزیینات بناهای تازه حرم امام رضا (ع) تعبیر می شود، در این سازه ها رعایت نشده است.
«یعقوب دانش دوست»، دكترای معماری و شهرسازی و از كارشناسان خبره سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به تلاش مسئولین آستان قدس رضوی برای توجه به ویژگی های تاریخی و فرهنگی مجموعه حرم امام رضا (ع)، درباره نتیجه این اقدامات به «میراث خبر»، گفت: «ممكن است برای برقراری هماهنگی میان سازه های جدید و قدیم تلاش شده باشد،‌ اما این كار موفقیت آمیز نبوده است.»
هنگامی كه در كنار آثار معماری دوره تیموری و صفوی بنایی ساخته می شود، باید از لحاظ سبك معماری و ویژگی بنا و تزیینات آن با بناهای قدیمی تر همخوانی و وحدت داشته باشد. در سازه های جدید اطراف حرم این ویژگی رعایت نشده است. حتی تزیینات نیز به صورت هماهنگ اجرا نشده اند. در حالی كه برای آرایش برخی از بناها حتی از كاشی های قدیمی یا كاشی هایی با طرح قدیم استفاده شده است، اما به نحوی از این مصالح استفاده شده است كه آنچه می بینیم هویت مستقلی ندارد و متعلق به هیچ دوره ای نیست.
رواق دوطبقه امام بین مسجد گوهرشاد از یك طرف و موزه و خزانه آستان قدس رضوی از سوی دیگر قرار گرفته است. در لایه های پایین تر این بنای نیمه ساز، آثاری از سنگ فرش های دوره صفوی و اشیایی از این دوره به دست آمده است. اشیای قابل انتقال، هم اكنون در محل استقرار كارشناسان سازمان عمران و توسعه حریم حرم امام رضا (ع) نگهداری می شوند. شكل ظاهری رواق دو طبقه نیمه ساز امام ، از بالا به صورت یك گل نیلوفر بزرگ است. هم اكنون سقف زیرزمین این رواق به طور كامل زده شده و 4 گل برگ آن نیز بتون ریزی شده است. مسئولین سازمان عمران و توسعه حریم حرم در نظر دارند تا سال آینده این رواق را مورد استفاده قرار دهند. "

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری