0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

كمی بیشتر از پنجاه سال قبل، سازمان ملل عده ای از معماران مطرح جهان را كه شامل لوكور بوزیه و اسكار نیمایر می شدند دورهم جمع كرد تا ساختمان مركزی خود را در ایست ریور (East River) طراحی كند. نتیجه كار یك نماد مدرنیستی بود.حالا، سازمان ملل به فضای بیشتری نیاز دارد و یك باره به برخی از معماران مطرح دنیا توجه نشان داده است. شركت «توسعه سازمان ملل» آژانسی است كه زمینه كار خود را محدود به برگزاری مسابقه ای برای طراحی یك ساختمان چهارگوش 900 هزار فوتی كرده است.

 

اوایل امسال(2003)، ری گودمن سناتور سابق ایالتی كه ریاست شركت توسعه را بر عهده دارد، به تمام 23 نفر برندگان زنده جایزه Pritzker (جایزه ای كه افتخارات با اهمیت معماران را مورد توجه قرار می دهد) نامه نوشت. این افراد، چهره های سرشناسی نظیر فرانك گری، رم كولهاس، فیلیپ جانسون و نیمایر را در بر می گرفتند. گودمن آنها را به مسابقه دعوت كرد تا ساختمانی را در خیابان 42، درست در سمت جنوب ساختمان فعلی سازمان ملل طراحی كنند.

معمارانی مثل رابرت ونتوری، آی.ام.پی و گری یا خودشان یا از طریق سخنگوهایشان اعلام كردند كه تصمیم به شركت در این مسابقه ندارند. بقیه، تمایل به شركت در مسابقه داشتند، اما همان اول كار در تابستان از دور رقابت كنار رفتند. آلن ویچی، همكار طراح فیلیپ جانسون می گفت: «ما نامه ای نوشتیم و گفتیم مایل به شركت در این مسابقه هستیم و حتی بروشوری از كارهایمان را هم ضمیمه آن نامه كردیم. اما فقط یك نامه تشكرآمیز دریافت كردیم.»

یوشا راموس، همكار نیویوركی كولهاس می گفت كه ما علاقه مندی خودمان را به شركت در این مسابقه اعلام كردیم، اما انتخاب نشدیم. عاقبت، چهار معمار در این رقابت باقی ماندند: ریچارد میر از نیویورك، فومی هیكو ماكی از توكیو، نورمن فاستر از لندن و كوین روشه از Hamden. تمام این معماران در برپا كردن ساختمان های مجلل مدرن شهرت داشتند.رابرت ونتوری تلفنی از سوئیس گفت كه به این فكر می كرده كه نداشتن تجربه ساختن آسمان خراش ها، به شانس اش لطمه وارد كرده.

همسر و همكار طراح او، دنیس اسكات براون اضافه كرد: «آدم طرح خودش را می فرستد اما بعد خیلی ناامید می شود.»خانم اسكات براون در حالی كه به چهار نفر برگزیدگان نهایی اشاره می كرد، می گفت: «تصمیم ما ایرادی نداشت. اگر آنها این چهار نفر را انتخاب كردند، به این معناست كه ما را نمی خواهند.» كارمندان روشه و فاستر می گفتند كه آنها اجازه نداشتند درباره این مسابقه حرفی بزنند.

شركت توسعه هم هر گونه ارائه اطلاعات در این زمینه را به تماس تلفنی با جانل پترسون، سخنگوی «شركت توسعه اقتصادی شهر نیویورك» منتهی كرده بود. این در حالی بود كه خانم پترسون می گفت نمی تواند در این زمینه اظهارنظر كند. با این حال، ماكی و میر می گفتند كه دارند روی طرح ها كار می كنند و این طرح ها اوایل اكتبر مورد بازبینی قرار می گیرد. ماكی كه در ساخت موزه ها در ژاپن و ساخت مركز فرهنگی سان فرانسیسكو چهره شناخته شده ای است، می گفت: «ساده نیست كه 900 هزار فوت دفتر كار و سالن كنفرانس را در چنین سایتی جا داد. اما معمارهایی كه انتخاب شده اند، آدم های خوش بینی هستند.»

در حال حاضر، سایت سازمان ملل را زمین بازی رابرت موسس و هواكش بزرگ تونل كوئینز میدتاون اشغال كرده است. برخی از اعضای این گروه چهارنفره مخالف برداشتن زمین بازی هستند. اما جفری وایزنفلد مدیر شركت توسعه سازمان ملل پیش بینی می كند كه پاركی بالاتر از زمین بازی فعلی به گروه داده شود و در این صورت «مونوكسید كربن كمتری در كار خواهد بود.»اما این كارها برای چهار معمار دردی را دوا نمی كند.

میر كه ساختمان های دوقلوی آپارتمانی را در وست ویلج طراحی كرده _ و البته شهرت اش بیشتر به خاطر آكروپولیس مدرن اش، «جتی سنتر» در لوس آنجلس است _ می گفت كه او با ماكی و روشه و فاستر درباره پیشنهاد یك سایت دیگر صحبت كرده، اما سازمان ملل راغب نبوده در این مورد با معماران تماس برقرار كند. او گفت: «آنها به لطایف الحیل متوسل شدند تا رأی ما را بزنند.» او اضافه كرد كه هر معمار را جداگانه برای بازدید از سایت برده اند.

ساختمان جدید به سازمان ملل این اجازه را خواهد داد تا موقعیت كاركنان خود را تقویت كند. ساكنان پنجاه ساله ساختمان قدیمی دبیرخانه، باید به محل جدید نقل مكان كنند؛ در حالی كه دبیرخانه نیازمند تعمیرات اساسی است. در مراحل بعد، ادارات سازمان ملل كه در ساختمان های متعددی در میدتاون قرار دارند بایستی به برج جدید نقل مكان كنند. میر با نوعی دلواپسی پا به این رقابت گذشته . او می گوید: «انرژی زیادی صرف این كار عظیم شده و تمام آن هم از جانب گروه ماست و چه كسی می داند آنها می خواهند چه كار بكنند؟»

منبع: نیویورك تایمز

"

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری