0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
دومین جلسه شكایت از شهردار اصفهان درباره ساختمان جهان نما فردا برگزار می شود

دومین جلسه رسیدگی به شكایت كانون مدافعان حقوق بشر،جامعه مستقل وكلای دادگستری و موسسه حقوقی راد از شهردار اصفهان و كسانی كه در ساخت برج جهان نما نقش داشته و ضوابط جهانی حفاظت از میدان نقش جهان را زیر پا گذاشته اند، فردا صبح در اصفهان برگزار می شود.

 


به گزارش «میراث خبر»، حدود سه ماه پیش و بعد از برگزاری جلسه یونسكو در چین و تعیین مهلت نهایی تا 12 بهمن ماه برای ایران در ارتباط با ارایه گزارشی از روند تعدیل ساختمان جهان نما، كانون مدافعان حقوق بشر، جامع مستقل وكلای دادگستری و موسسه راد به استناد ماده 27 اعلامیه حقوق بشر كه بر حفاظت از میراث فرهنگ بشری تاكید دارد، از شهردار اصفهان و تمام كسانی كه در ساخت این ساختمان مقصر بوده اند شكایت كردند.
«محمدعلی دادخواه» نماینده شاكیان پرونده، درباره جلسه فردا به میراث خبر گفت: «طبق زمان تعیین شده باید فردا صبح در شعبه 38دادگاه عمومی شهر اصفهان به موضوع شكایت از شهردار و مسئولانی كه در ساخت برج جهان نمای اصفهان شركت داشته اند رسیدگی شود.»
وی با اشاره به اینكه در جلسه فردا شهردار یا نماینده ای از سوی شهردار باید حاضر شود، افزود: «با توجه به سخنان آقای سیف الله امینیان رییس سابق اداره میراث فرهنگی شهر اصفهان كه در جلسه اول دادگاه بیان شد و در آن به تخلفات متعددی كه در ساخت برج جهان نما از سوی شهرداری صورت گرفته اشاره شد،باید دادگاه طبق ماده 1287 قانون مدنی كشور فورا نسبت به توقیف و تعطیلی كار ساخت برج و سپس تخریب طبقات برج اقدام كند.»
در ماده 1287 قانون مدنی به صراحت اعلام شده است كه اعلامات ماموران رسمی در حدود صلاحیت آنها كه طبق ضوابط قانونی مطرح شده باشد، سند رسمی محسوب می شود.
دادخواه با اشاره به اینكه طبق قانون باید در جلسه فردا در مورد تعدیل ساختمان جهان نما تصمیمی قاطع گرفته شود و تعدیل ساختمان هر چه زودتر آغاز شود، گفت: «با توجه به اینكه ساخت ساختمان جهان نما از سال 1376 آغاز شده و در ساخت آن مسئولان قبلی شهر اصفهان نیز نقش داشته اند، دادگاه باید تمام آنها را احضار كرده و به تخلفات صورت گرفته در آنها نیز رسیدگی كند.»
جلسه اول دادگاه رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در ساخت برج جهان نما حدود سه هفته پیش در دادگاهی در شهر اصفهان برگزار شد و در آن جلسه سیف الله امینیان رییس سابق میراث فرهنگی شهر اصفهان حاضر شد و ضمن پاسخگویی به سئوالات دادگاه به تخلفات متعدد صورت گرفته نظیر نداشتن مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ساخت برج جهان نما اشاره كرد.
برج جهان نما،‌ ساختمانی با کاربری تجاری، اقتصادی، فرهنگی و اداری است كه در فاصله 720 متری میدان نقش جهان اصفهان قرار گرفته و به دلیل داشتن 48 متر ارتفاع، حریم آسمانی میدان نقش جهان اصفهان را كه در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده، مخدوش كرده است. طبق آخرین مصوبه یونسكو كه در تیر ماه امسال در كشور چین به تصویب تمام حاضران رسید، ارتفاع برج جهان نما در بلندترین نقطه باید به 24 متر كاهش یابد و مقامات ایران باید تا 12 بهمن ماه امسال گزارشی در مورد اقدامات خود در زمینه كاهش ارتفاع این سازه به یونسكو ارایه دهند.
كانون مدافعان حقوق بشر، جامعه مستقل وكلای دادگستری و موسسه حقوقی راد علاوه بر شهردار اصفهان، از استاندار اصفهان نیز شكایت كرده اند كه پس از رسیدگی به شكایات علیه شهردار، پرونده شكایت به تهران ارجاع خواهد شد تا به شكایات علیه استاندار نیز رسیدگی شود. دادگاه عمومی شهر اصفهان طبق قانون، نمی تواند به شكایت از استاندار رسیدگی كند.
هم اكنون بیش از 90 درصد از برج جهان نما ساخته شده است. این برج در میدان دروازه دولت و ابتدای خیابان چهارباغ عباسی اصفهان جای گرفته است. "

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری