0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شدت آسیب‌های وارده بر پیکر میراث‌فرهنگی در 8 سال گذشته درحالی منجر به برگزاری دومین نشست «بررسی گذشته و آینده میراث فرهنگی و باستان‌شناسی» شد که پیشکسوتان و کارشناسان میراث‌فرهنگی در این نشست تاکید کردند، بخش اعظم مشکلات میراث‌‌فرهنگی ایران به عدم آشنایی و شناخت ضعیف دولتمردان به مقوله میراث‌فرهنگی بر می‌گردد.

دولتمردان ایران در مواجهه با میراث‌فرهنگی قرار ندارند

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ دم زدن از هویت و غرور ملی شعار نیست. عمل می‌خواهد که تک تک افراد جامعه از مردم عادی تا سران دولتی موظف به عمل و رعایت آن هستند. اما نگاه کلان دولت نسبت به مباحث کلی میراث‌فرهنگی همواره گذرا و سطحی بوده به‌طوری که کارشناسان میراث‌فرهنگی این موضوع را مورد انتقاد قرار می‌دهند و می‌گویند، دولتمردان ایران هیچگاه در مواجهه با میراث‌فرهنگی کشور قرار نگرفته‌اند.
 
«ناصر نوروززاده چگینی»، باستان‌شناس در دومین نشست «بررسی گذشته و آینده میراث فرهنگی و باستان‌شناسی» معقتد است، میراث فرهنگی فقط شامل آثار تاریخی جلوی چشم نیست که اگر تخریب شود، بگوییم یک اثر از میان رفت، بلکه طیف وسیعی از آثار مادی و معنوی را شامل می‌شود که رفتارها‌، کنش‌ها و حیثیت فرهنگی را دربر می‌گیرد.»
 
این باستان‌شناس با اعتقاد براینکه بزرگان کشور در حوزه‌ی میراث فرهنگی در مواجهه با حوزه میراث‌فرهنگی قرار نگرفته‌اند می‌افزاید: «باید ببینیم افراد تأثیرگذار در حوزه‌ی اندیشه و فرهنگ چقدر از وضعیت میراث فرهنگی اطلاع دارند. رسانه می‌تواند در این شرایط که دست کارشناسان کوتاه است، به عرصهی دیدگاه اندیشمندان فرهنگی وارد شود و ببیند میراث فرهنگی از نظر آن‌ها چیست و اگر تخریب شد، چه اتفاقی بر سر کشور می‌آید.»
 
چگینی معقتد است، اگر از مردم پرسیده شود که نظرشان درباره‌ی میراث فرهنگی و آثار تاریخی چیست، قطعا برخی از آن‌ها می‌گویند این حوزه مانع پیشرفت است. تفکری غلط که تنها زمانی از بین می‌رود که رسانه‌ها خود را نسبت به فهم واقعی میراث فرهنگی، مجهز کرده و کارشناسان  تلاش کنند تا مسیر دریافت خبر به سمت درستی برود.
 
به‌گفته این باستان‌شناس، اندیشمندان و افراد تاثیرگذار در حوزه‌های کلان و فرهنگ و هنر لازم است دیگر بدانند که اگر میراث‌فرهنگی تخریب شود چه تاثیراتی در ارکان کشور خواهد گذاشت. درحال‌حاضر دست ما در این زمینه کوتاه است و لازم است رسانه‌ها این مهم را در نظر اندیشمندان سیاسی و فرهنگی پررنگ‌ جلوه دهند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری