0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهرداری تهران با بیان اینكه رشد فساد اداری در شهرداری تهران كاهش یافته است، در مورد موضوع قیمت مسكن و ساخت و ساز در شهر تهران گفت: امروز در تهران كمبود مسكن نداریم و حتی مسكن اضافی نیز وجود دارد.

شهردار تهران

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر قالیباف بعد از ظهر امروز با حضور در نشست اعضای كمیسیون عمران، در پاسخ به پرسش یكی از نمایندگان درخصوص اقدامات شهرداری برای مقابله با فساد اداری گفت: بنده هیچ‌گاه ادعا نكرده‌ام كه در حوزه اصلاح سیستم اداری و كاهش فساد در شهرداری تهران آن را ریشه‌كن می‌كنم و یا اینكه در آینده ریشه‌كن خواهم كرد، اما می‌توانم این موضوع را با قاطعیت عنوان كردم كه در دوران مدیریت بنده در شهرداری تهران رشد فساد كاهش و منفی شده است.
 


وی در ادامه تاكید كرد: برخورد، تنبیه و اخراج به شدت در شهرداری تهران اعمال شده است كه بسیاری از آنها رسانه‌ای نگردیده است، به طوری كه طبق گواه گزارش‌های 5 دستگاه نظارتی كشور، شهرداری تهران در طول دو سال متوالی گذشته به عنوان سازمان نمونه در مبارزه با فساد معرفی شده است.
 


شهردار تهران در مورد موضوع نصب بنرهایی در سطح تهران با محتوای تبلیغ كالاهای خارجی گفت: در این رابطه هیچ ادعایی ندارم ولی به خوبی می‌توانیم به این موضوع پی ببریم كه شهرداری چگونه در حوزه تربیت و آموزش با نصب بنرهایی با محتواهای مختلف فعالیت كرده است.
 


وی با طرح این پرسش كه آیا سامسونگ، ال‌جی، دوو، سونی كالاهای داخلی و یا خارجی هستند، گفت: بنده مجوز تابلوهایی را كه در شهر تهران می‌زنم، از وزارت فرهنگ و ارشاد می‌گیریم كه تمامی این تابلوها با مهر وزارت ارشاد در سطح شهر گسترده شده است، نمی‌توانیم بگوییم كه ال‌.جی برای تبلیغات در تهران كالای خارجی اما در بازی‌های ملی فوتبال ببینیم كه در وسط زمین تبلیغ ال‌جی می‌شود، از این رو از شما درخواست دارم كه درخصوص برخی موضوعات سطحی‌نگر نباشید.
 


قالیباف در عین حال تاكید كرد كه برای تبلیغات كالاهای تولید داخل، شهرداری تهران 40 درصد تخفیف قائل شده و كالاهای صددرصد خارجی را تبلیغ نمی‌كند.
 


وی افزود: ما در شرایطی نیز قرار می‌گیریم كه كالایی با سرمایه‌گذار ایرانی و با تمامی قطعات تولید داخل در كشور توزیع می‌شود، اما كارخانه آن در تركیه است. حال خودتان بگویید كه این تولید داخل به شمار می‌آید یا خارج؟ در همین رابطه قانون نیز بیشتر از این به من اجازه نمی‌دهد كه تابلوهایی را كه قرار داد با وزارت ارشاد و ارگان‌های دیگر را دارد از سطح شهر جمع كنم.
 


شهردار تهران در پاسخ به پرسش دیگری در مورد ساخت و ساز مسكن در تهران گفت: بنده امروز با قاطعیت این موضوع را اعلام می‌كنم كه ما امروز در تهران كمبود مسكن نداریم به طوری كه در حال حاضر بین 160 تا 200 هزار واحد مسكن خالی در تهران وجود دارد، به همین دلیل است كه بنده می‌گویم كه ما مسكن اضافی هم داریم.
 


وی افزود: نبود توجه كافی به مدیریت در اقتصاد و تبدیل شدن مسكن از یك كالای مصرفی به یك كالای تجاری باعث شده كه قیمت مسكن به این میزان افزایش پیدا كند، اكنون شرایط به جایی رسیده كه حتی اگر وزارت مسكن و شهرسازی و یا حتی شهرداری تهران اعلام كند كه می‌خواهد تدبیری در این رابطه بیاندیشد به دلیل نبود ابزار كافی این امكان میسر نیست، چون نقدینگی در جامعه افزایش یافته كه این نقدینگی در بازارهای مختلف همچون طلا، ارز، خودرو و یا مسكن وارد می‌شود.
 


قالیباف در ادامه در پاسخ به پرسش یكی دیگر از اعضای كمیسیون عمران در مورد برنامه‌های شهرداری درخصوص معماری شهر تهران گفت: شهرسازی و معماری از چالش‌های مهم همه شهرداری‌های كشور به شمار می‌آید، در شرایطی كه انتخاب و ساختن نمای ساختمان به عنوان حق جامعه و صاحب ملك است، مشاهده می‌كنیم كه باید برای گرفتن پروانه شهرداری تضمین دهند كه نمای ساختمان و حتی داخل ساختمانشان را براساس چارچوب‌هایی بسازند كه این رویه درست نیست.
 


به گزارش ایسنا، شهردار پایتخت در ادامه با مفید دانستن مدیریت بحران در تهران، مسوولیت این كار را به عهده خود دانست.
 


قالیباف درخصوص انتقادات برخی از اعضای كمیسیون عمران در مورد اعتراضات بعضی از شهروندان به قیمت خرید ملك‌شان از سوی شهرداری برای ساخت بزرگراه امام علی (ع) گفت: شهردار تهران برای تكمیل پروژه بزرگراه امام علی (ع) هفت هزار ملك را در طول شش ماه تملك كرد، از این رو اگر كسی حتی اعتراضی داشته باشد، امری طبیعی به شمار می‌آید.
 


وی افزود: در همین راستا شهرداری تهران با شورای شهر توافق كرد تا خانه‌های زیر 70 متر در محله‌هایی چون نظام‌آباد،‌اتابك و منصور را كه جزو محله‌های فقیر به حساب می‌آید، به قیمت آزاد بنگاهی یعنی بالای متری 500 هزار تومان خریداری كند. در همین راستا خانه‌های برخی از معلولین و جانبازان و افراد تحت پوشش كمیته امداد كه زیر 40 متر بود خریداری شد و به آنها خانه‌هایی با متراژ 60 متر اعطا گردید.
 


قالیباف در عین حال تاكید كرد كه اگر نمایندگان موردی درخصوص اعتراض شهروندان تهران به نحوه خرید مسكن‌شان دارند، به شهرداری اعلام كنند تا كمتر از 24 ساعت این مشكل حل گردد.
 


شهردار تهران در ادامه با بیان اینكه تمامی شهرداران مناطق 22 گانه تهران و معاونینش هر هفته در روزهای دوشنبه ملاقات‌های عمومی دارند، گفت: البته بنده نفس انجام این ملاقات‌ها را خوب نمی‌دانم چراكه عمدتا باعث زد و بند و بیان برخی سفارشات می‌شود.
 


وی با بیان اینكه سامانه 1888 روزانه حداقل 4 هزار نفر تماس را ثبت می‌كند، گفت: این سامانه مربوط به رسیدگی به شكایات و مطالبات شهروندان تهران به صورت هوشمند است.
 


شهردار تهران همچنین درخصوص موضوع شركت جهان و ابهامات پیش آمده پیرامون آن گفت: شركت جهان متعلق به بانك شهر است كه من از این شركت دفاع می‌كنم، چراكه تمامی كارگزاران مرتبط با بانك شهر تعطیل شده و تنها این شركت امور را انجام می‌دهد، البته در این رابطه جو سازی‌های درخصوص خرید سكه توسط بانك شهر انجام شد.
 


قالیباف در ادامه كسب درآمد توسط شهرداری را یكی از چالش‌های بزرگ برشمرد و گفت: البته مجلس هشتم با تصویب قوانین درخصوص مالیات بر ارزش افزوده اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است كه جای قدردانی دارد.
 


وی در پاسخ به پرسش یكی دیگر از اعضای كمیسیون عمران در مورد كارهای فرهنگی شهرداری تهران گفت: كار فرهنگی شهرداری تهران از جنس دادن تسهیلات و یا پول گدایی به دست كسی نیست، ما در شهرداری تلاش كردیم تا كار اجتماعی و فرهنگی، هنری، آموزشی، بهداشتی و مدیریتی انجام دهیم به طوری كه امروز تمامی NGOهای مرتبط با ترك اعتیاد از سوی شهرداری كمك می‌شود.
 


قالیباف با مخالفت با مدیریت واحد شهری گفت: ما به دنبال مدیریت یكپارچه در شهر هستیم، چراكه در حال حاضر دولت با در دست داشتن پول نفت توانایی پرداخت پول آب، برق، گاز و یا حتی مدارس مردم را ندارد، چه برسد به اینكه این پول‌ها در اختیار شهرداری قرار داده شود تا آن را در غالب مدیریت شهری هزینه نماید، به نظر ما باید بستر IT و مدیریت یكپارچه شهری به دور از تمركزگرایی در شهرداری اتفاق افتد.
 


قالیباف همچنین خاطرنشان كرد كه در زمان معاونت فروزنده در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور توافق كرده بودیم كه در ابتدای آغاز به كار مدارس در مهرماه شهرداری در چند منطقه هماهنگی‌هایی را با آموزش و پرورش انجام دهد، تا مشكلی برای مردم در مورد مسائلی همچون ترافیك به وجود نیاید.
 


شهردار تهران با بیان اینكه نمایندگان نباید نگران رشد افزایش جمعیت در تهران باشند، گفت: محدوده شهر تهران 644 كیلومتر مربع است كه ما می‌توانیم به خوبی این محدوده را كنترل كنیم، اكنون نگرانی درخصوص حاشیه شهر تهران از باب رشد جمعیت از لحاظ باربری و مهاجرت است.
 


وی در ادامه توضیح داد: باید مدیریت واحد در كل شهر و استان تهران وجود داشته باشد چراكه در آینده امكان بروز بحران فرهنگی، سیاسی و امنیتی وجود دارد.
 


وی همچنین با طرح این پرسش كه آیا ترافیك شهر تهران قابل حل است گفت: آیا در شهرهایی همچون پارس، نیویورك، لندن، ترافیك حل شده است؟ آنها برای حل مشكل ترافیك با توسعه حمل و نقل عمومی و بزرگراه‌ها و محدود كردن بخش خصوصی تمهیداتی را اندیشیده‌اند این در حالی است كه در تهران روزانه 1200 ماشین پلاك می‌شود كه این خود عاملی برای تشدید بحران ترافیك است.
 


قالیباف با بیان اینكه شهرداری‌ها در كشور بی‌صاحب‌ترین سازمان‌ها هستند، گفت: شهرداری‌ها در ساختار اداری و اجرایی كشور بی‌كس هستند، از این رو انتظار می‌رود كه مجلس نهم در حوزه ساختاری به موضوع شهرداری‌ها و مدیریت یكپارچه شهری در بحث مدیریت محلی و ملی تعیین و تكلیف كند.
 


وی در پایان یكی از عوامل رضایتمندی مردم از شهرداری تهران را طبق نظرسنجی‌های انجام شده از سوی دستگاه‌های نظارتی و دولتی هماهنگی‌های خوب با شورای شهر تهران عنوان و خاطرنشان كرد: در حالی كه در شورای شهر تهران سه جریان مختلف سیاسی عضو هستند و ما كاملا شورای شهر سیاسی داریم، اما بنده در مدت 7 سال كه در شهرداری تهران حضور دارم، می‌توانم گواه این را بدهم كه در تمامی موضوعات كارشناسی هیچ نگاه سیاسی به موضوعات نبوده و تنها نگاه كارشناسی حاكم بوده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری