0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

ساختمانها در شهر تهران یکی از پس دیگری از دل زمین می روید و هر کدام از آنها با شکل و شمایلی متفاوت برای یکدیگر رخ نمایی می‌کند. گویی قرار نیست تهران از شر ساختمانهای بلند و سربه فلک کشیده خلاص شود.

498636 orig

به گزارش خبرنگار مهر، سرمان را که می گردانیم شاهد ساخت انواع ساختمانهایی با معماری هایی هستیم که نه مصداق معماری سنتی است و نه مصداق معماری مدرن. به تعبیر بسیاری از معماران و شهرسازان شهر تهران بلوشو و ماکتی از انواع معماریهاست که هیچ هویت خاصی ندارد و اگر این ادامه پیدا کند، پیشینه غنی معماری ایرانی که همواره زبانزد دنیا بوده است، زیر سوال می رود.

احوال این روزهای نما و منظر شهری تهران به مانند بیماری است که در کما فرو رفته است و هیچ پزشکی نمی تواند برای آن کاری انجام دهد. همه در انتظار یک "معجزه" هستند تا شاید هویت به معماری ساختمان های پایتخت بازگردد.

نمای ساختمانها بحران زده است   استادمیر محمدخانی کارشناس معماری با انتقاد از بی سروسامانی نمای ساختمان ها و آشفتگی بصری منظر شهری می گوید: منظر و نمای شهری تهران پس از 30 سال هیچ تغییری نداشته و بحران زده است و آنچه که در طول این سالها اتفاق افتاده تنها بهبود وضعیت موجود است نه تغییر. برای بهبود منظر و نمای شهری کلانشهرهای ایران باید شهرداران در کنار معماران، شهرسازان قوانین و دستورالعمل هایی را مبنی بر تغییر و دگرگونی تصویب کنند. او معتقد است که به رغم همه تلاش های شهرداران متاسفانه آنچه که امروز دیده می شود تنها بهبود وضعیت سیما و منظر شهری است که این موضوع نه می تواند شهرسازان و نه شهروندان را راضی کند. این در حالی است که بخشی از حقوق شهروندی در داشتن ساختمان هایی با نمای مناسب و همچنین داشتن شهری با منظر شهری زیبا خلاصه می شود. تا زمانی که قوانین و برنامه زمانی مشخصی از سوی نهادها و ارگان های مربوطه بدین منظور ارائه نشود ما شاهد ساخت انواع ساختمان هایی هستیم که در آن سازنده به هر شکل و شمایلی که می خواهد نمای خانه خود را می سازد.

این کارشناس شهری بیان می کند که نکته مهم آن است که اصول فکری در معماری و شهرسازی هیچ انطباقی با باورهای اجتماعی شهروندان ما ندارد و متاسفانه امروز شاهد شهرهایی هستیم که حداقل حقوق شهروندی در آن رعایت می شود.

حال و وضعیت نماهای شهری به اندازه ای وخیم است که داد همه مسوولان در حوزه های مختلف شهری درآمده است و بارها و بارها اعضای شورای شهرتهران به این موضوع اعتراض داشته و خواهان ساماندهی نمای ساختمان ها شده اند.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران از جمله این افراد است که بارها در صحن علنی شورا به این موضوع اشاره کرده و گفته است:« شهرداری باید برای ساماندهی نماهای شهری در تهران اقدام کند. این نابسامانی ها در همه جای تهران دیده می شود و خود تبدیل به معضلی بزرگ برای شهر تهران شده است.»

او گفته بود که نمی شود هر کس هرجایی که می خواهد چیزی نصب کند و نمای شهری را بهم بریزد، باید قانون در این باره با جدیت اجرا شود.

در این شرایط بود که محمد باقر قالیباف شهردار تهران دستور ویژه ای مبنی بر ساماندهی نمای شهری ساختمان‌ها را به معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران داد تا شاید روزنه های امید برای این بیمار در کما رفته ایجاد شود. نمای ساختمان با توجه به اینکه جزو الزامات عمومی ساختمان به حساب می‌آید، طراحی و ساخت آن باید تحت ضوابط و مقررات واحد انجام بگیرد. بر همین اساس نیز شهرداری تهران یکبار در سال 1387 به تمام شهرداری های مناطق اعلام کرد که در صورت عدم تطابق نمای ساختمان‌های درحال ساخت با آنچه در دستورالعمل آمده، پایان کار صادر نخواهد کرد.

دستورالعمل طراحی و اجرای نمای ساختمان‌ها 15 الزام را برای سازنده تعریف کرده که چنانچه هر کدام از آنها رعایت نشوند، ساختمان نیمه‌تمام خواهد ماند. در این دستورالعمل علاوه بر الزامات، توصیه‌هایی هم برای اجرای بهتر نما در نظر گرفته شده است.همچنین براساس بررسی طراحی نمای ساختمان‌های 12 طبقه و بیشتر یا با زیربنای 20هزارمترمربع و بیشتر به عهده شورای معماری حوزه معاونت شهرسازی  است. اما گویا این دستور هم چندان کارساز نبود. چرا که از یکسو همچنان شاهد اغتشاشات بسیار زیاد در نمای ساختمان های تازه ساخت هستیم و از سوی دیگر هم گویا قرار است طرح دیگری با عنوان "نما" در چند منطقه تهران به صورت پایلوت اجرا شود.

سید جواد کریمیان اقبال مدیرکل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران چندی پیش در توضیح اجرای این طرح گفته بود:«ساماندهی نمای ساختمانها به عنوان یکی از دغدغه های شهرداری تهران است، اما سلیقه ای بودن در اجرای نماها موجب می شود تا یکپارچگی در این زمینه وجود نداشته باشد و امیدواریم با اجرای طرح "نما" بتوانیم شهروندان را نسبت به این موضوع حساس کنیم.

به گفته او چنانچه فرهنگسازی لازم در زمینه نما صورت نگیرد، نمی توان به طور جدی موضوع نما را وارد فرآیند صدور پروانه و ساخت و سازکرد، زیرا این موضوع درحال حاضر بیشتر جنبه های سلیقه ای پیداکرده و حال آنکه وجوه کاملا فنی و زیباشناسی برآن حاکم است.

بر اساس طرح "نما"، نمای ساختمانها در هریک از مناطق با توجه به ویژگیهای خاص خود با در نظرگیری بافتهای فرسوده شکل می گیرد لذا نمای ساختمانها درمناطق متفاوت است.

اطلاع رسانی ضعیف در حوزه ساماندهی نمای ساختمانها

 در حالی مدیر کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری از حساس کردن مردم نسبت به نمای خانه هایشان می گوید که هنوز بسیاری از شهروندان نسبت به این موضوع اطلاعات درستی ندارند و در حالیکه درصدد برای ساماندهی نمای ساختمان های خود هستند، اما نمی دانند که به کدام مرجع و اداره ای در شهرداری مراجعه کنند.

نسرین.الف از جمله این شهروندان است که برای ساماندهی نمای آپارتمانشان به شهرداری منطقه 7 مراجعه کرده است. او در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید:« تاریخ ساخت آپارتمان ما واقع در سهروردی مربوط به 40 سال پیش است و هم اکنون نمای ساختمان ما از بیرون شکل نامناسبی پیدا کرده و درصدد ساماندهی نما هستیم اما با مراجعه به شهرداری منطقه 7هیچکس حاضر به راهنمایی و پاسخگویی نیست و آنها نسبت به ساماندهی نمای ساختمان ها ابراز بی اطلاعی کرده و می گویند: شهرداری منطقه متولی چنین کارهایی نیست.»

هم اکنون شهروندان بسیاری هستند که دردصدد اصلاح نمای ساختمان های خود هستند اما نمی دانند که باید برای دریافت ضوابط و همچنین دریافت تسهیلات به کدام ارگان مراجعه کنند. تلاش های خبرنگار مهر برای تماس با سید جواد کریمیان اقبال مدیرکل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به منظور شفاف سازی این طرح برای شهروندان نیز به جایی نرسید و این مقام مسوول در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران پاسخگویی به این سوالات را موکول به زمان دیگری کرد.  

....................................

 

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری