0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 


سر برناد م. فیلدن

 

طی هفته گذشته سایت‌های خبری وابسته به میراث فرهنگی خبر درگذشت برنارد فیلدن را اعلام نمودند. این خبر ناگوار توسط یوکایوکیلتو که طی هفته گذشته در تهران بود به اطلاع جامعه مرمتی رسانده شد.

 

 

طی هفته گذشته شاهد درج خبر ناراحت‌ کننده درگذشت، سر برنارد م. فیلدن، کارشناس شهیر حوزه مرمت و حفاظتگر میراث بودیم. فیلدن در سپتامبر 1919 به دنیا آمد و شغل حرفه‌ای خود را با معماری کلیسای جامع Norwich و پیگیری کار بر روی ساختمان‌های تاریخی در انگلیس آغاز کرد. او در سال 1965 توسط موسسه سلطنتی معماری انگلیس (RIBA) به عنوان نماینده یادمان‌های تاریخی معرفی شد. همچنین او در سال 1973 ریاست گروه RIBA را درCOTAC (کنفرانس آموزشی در حفاظت معماری) بر عهده داشت، که گزارش‌هایی از حفاظت در معماری سنتی ارائه داد. او سپس در سال 1975، رئیس انجمن حفاظت از معماری کلیساها، و یک سال بعد، رئیس انجمن نقشه‌برداران شد.

فیلدن به عنوان رئیس کل ایکروم از سال 1977 الی 1981 در این نهاد خدمت کرد. او نزدیک به 40 سال تجربه پیرامون حفاظت از معماری را بدست آورده بود. از سال 1973 الی 1994 دوره‌های حفاظت معماری را در بسیاری از کشورها، از انگلیس گرفته تا چین،برگزار کرد، و مشاوره‌های بسیاری به معماران و مرمت‌گران در هند، عراق، ایران، پاکستان و سری‌لانکا داد. او سخنرانی‌های متعددی در ایالات متحده در اغلب دانشگاه‌ها، بخصوص دانشگاه برکلی کالیفرنیا؛ دانشگاه کلمبیا؛ دانشگاه ایالتی کلمبوس؛ دانشگاه کرنل (Cornell)؛ دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه ویرجینا داشت. سر برنارد م. فیلدن جوائز متعدد و مدارک افتخاری زیادی به جهت انتشارات در حوزه تخصصی خود دریافت نمود.

در سال 1986، جایزه آقاخان را به جهت همکاری در حفاظت گنبد مسجد الاقصی در اورشلیم (بیت‌المقدس) بدست آورد. او همچنین از طرف یونسکو به دو مأموریت، یکی به بحرین برای پروژه‌های مرمتی Arad Fort و دیگری Qala’at Al Bahrein اعزام شد. در همه جا علم سهیم شده وی قابل مشاهده است.

سر برنارد م. فیلدن با تمام آرامش در منزل شخصی خود در تاریخ، جمعه 24 آبان ماه 1387 (14 نوامبر 2008 میلادی) و در سن 89 سالگی زندگی را بدرود گفت. او به تمام آنچه می‌خواست رسید، و شاید هم بیشتر،...

ICCROM

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری