0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

دادگاه انقلاب اصفهان، دست اندركاران برج جهان نما را فرا خواند

دادگاه انقلاب اصفهان دست اندرکاران،افراد مطلع و مسئولان ساخت برج جهان نما را برای پاسخگویی به سوالاتی به دادگاه دعوت کرده است .

امینیان رییس سابق میراث فرهنگی استان اصفهان برای پاسخگویی به سئوالاتی در مورد ساخت برج جهان نما در حریم میدان نقش جهان به دادگاه انقلاب اصفهان احضار شد.
به گزارش «میراث خبر»، سیف الله امینیان اواخر هفته گذشته با حضور در دادگاه انقلاب اصفهان درباره موضوع شكایت كانون وكلای مستقل دادگستری و دفتر حقوق بشر در مورد ساخت برج جهان نما و اثرات سو فرهنگی آن برای میدان نقش جهان از سوی دادگاه مورد سئوال قرار گرفت.
در این جلسه دادگاه از وی خواست تا در مورد شیوه هماهنگی شهرداری با صدور پروانه ساخت برج جهان نما با میراث فرهنگی و همچنین اثرات سو ساخت برج جهان نما به بنیان آثار تاریخی میدان پاسخ دهد.
امینیان ضمن تاكید به عدم هماهنگی شهرداری با اداره میراث فرهنگی اصفهان در صدور جواز ساخت برج جهان نما،‌ در مورد پاسخ های خود به دادگاه به میراث خبر، گفت: «طرح ساخت برج جهان نما براساس مصوبه كمیسیون ماده پنج باید به این كمیسیون ارایه و به تصویب می رسیده است. اما در روند اداری این اتفاق رخ نداده، لذا ساخت برج، خلاف قانون محسوب می شود.
امینیان همچنین در مورد پاسخ به سئوال دوم دادگاه در مورد تاثیرات سو بنیانی ساخت برج به میدان نقش جهان گفت: «كارشناسان یونسكو و میراث فرهنگی كشور با توجه به ارتفاع بسیار زیاد برج جهان نما به شكست خط افق میدان، كه به ثبت جهانی رسیده است، تاكید كرده اند.
همچنین ساخت برج با توجه به گسترش تردد عبور عمومی می تواند روی آثار تاریخی این محور تاثیر سو بگذارد.»
برج جهان نما كه ساخت آن از سال 1376 در میدان دروازه دولت اصفهان آغاز شده و هم اكنون بیش از 90 درصد آن به پایان رسیده با بنایی بتونی با 48 متر ارتفاع است كه در فاصله 720 متری از میدان نقش جهان ساخته شده است. قسمت هایی از این برج مرتفع از محوطه میدان ثبت جهانی نقش جهان قابل رویت است، به همین دلیل و به اعتقاد كارشناسان داخلی و خارجی،‌ حریم آسمانی میدان نقش جهان توسط این برج بتونی شكسته شده است. چند ماه پیش كانون وكلای مستقل دادگستری و دفتر حقوق بشر در مورد ساخت برج جهان نما به دادگاه انقلاب شهر اصفهان شكایت كرد.
امینیان همچنین با مثبت خواندن رسیدگی قانونی به ماجرای ساخت برج جهان نما در دادگاه گفت: «دادگاه انقلاب اصفهان در جلسات آینده با دعوت از مسئولان ساخت برج و شهرداری به تخلفات صورت گرفته در ساخت برج را مورد رسیدگی قانونی قرار می دهد و با توجه به مدارك موجود، حكم نهایی را صادر می كند.»
مركز میراث جهانی یونسكو در آخرین جلسه خود كه تیر ماه سال جاری برگزار شد از ایران خواست گزارشی را تا اول فوریه 2005 (13 بهمن 83) از مراحل پیشرفت كار كاهش ارتفاع جهان نما به این سازمان ارایه كند. همچنین یونسكو در این جلسه از كشور ایران خواست تا طبق نظر كمیته فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عمل كند.
طبق نظر كمیته فنی سازمان، ارتفاع جهان نما باید در ناحیه پشت سازه به 24 متر و در بخش حاشیه خیابان چهار باغ به 12 متر كاهش یابد.
میدان نقش جهان اصفهان كه از سال 1979 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده یكی از شاخص ترین و منحصر به فردترین آثار تاریخی ایران و جهان است كه هر ساله تعداد بسیاری از جهانگردان داخلی و خارجی از آن دیدن می كنند. این میدان تاریخی مربوط به دوره صفویه و دارای دو مسجد، یك كاخ و ورودی یك بازار است.
تاكنون به گفته مسئولان شهری اصفهان برای ساخت برج جهان نما نزدیك به 20 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است. سهام دار برج جهان نما شهرداری اصفهان است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری