0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
خورهه تنها بنای غیرمذهبی اشكانی در ایران است

با اعلام نتایج پنجمین فصل كاوش باستان شناسی در محوطه باستانی "خورهه" محلات در استان مركزی با آثار و شواهــدی از هزاره اول ق.م تا قرن هشتم هـ . ق این بنا تنها بنای غیرمذهبی اشكانی در ایران شناخته شد.

 
خورهه

با اعلام نتایج پنجمین فصل كاوش باستان شناسی در محوطه باستانی "خورهه" محلات در استان مركزی با آثار و شواهــدی از هزاره اول ق.م تا قرن هشتم هـ . ق این بنا تنها بنای غیرمذهبی اشكانی در ایران شناخته شد.

دكتــر مهـدی رهبر سرپرست هیات كاوش با اعلام این خبر گفت: با مشخص شدن بخش اعظم نقشه واقعی بنا و نیـز كشـف سكـه ای از جنس مس به ضرب همدان با تصویری از یك پادشاه در یك رو و كمانداری در روی دیگر ونوشتــه هایی یونانی متعلق به اوایل میلادی و حدود میانه دوره اشكانی این بنا تنها بنای غیرمذهبی دوره اشكانی است كه در محدوده مرزهای سیاسی فعلی ایران از زیر خاك بیرون آورده شده است.

به گزارش واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور، پیشتر گمان می شد خورهه بقایای یك معبد یا آتشكده مربوط به دوره سلوكی باشد كه بر اساس آخرین شواهد بدست آمده مشخص شد این بنا یك خانه اربابی است كه در حدود قرن اول ق.م ساخته شده و تا پایان دوره اشكانی به حیات خود ادامه است.

 

ویژگیهای دو سر ستون برجای مانده در این محوطه و شباهت آن با سبك معماری یونانیان موجب شده بود تا باستان شناسـان داخلی و خارجی از جمله هرتسفلد آن را یك معبد یا آتشكده دوره سلوكی معرفی كنند.

به گفته دكتر رهبر كشف گچبری های رنگی و غیررنگی ابزاركاری شده، شناسایی 2 اتاق گچبری شده با یك اتاق كوچك در انتهای یك راهرو با سنگفرش تراورتن تراش خورده عالی و اتاقهایی با شومینه یا بخاری دیواری از جمله یافته های این فصل كاوش در خورهه بوده است.

ظرفــی فلزی از جنس مفرغ به شكل بخوردان و نیز 2 بخش شامل فضای بزرگ حیاط مانند و اتاقی كه هر دو مسدود شده اند از دیگر یافته های باستان شناسان در این محوطه بوده است.

دكتر رهبر می گوید احتمال می رود ساكنین این خانه كه در اواخر دوره اشكانی مجبور به فرار شده بودندبه منظور بازگشت مجدد این دو فضا را مسدود كرده باشند.

سرپرست پژوهشهای باستان شناسی خورهه با اشاره به مستندسازی، نقشه برداری كامل از بخشهای باقیمانده، مشخص نمودن فرسودگی های این بنای تاریخی گفت: مرمت و شیوه مرمت بنا پس از تصویب شورای حفاظتی قابل اجرا خواهد بود.

به گفته وی در صورت مرمت و كمك مقامات محلی از جمله استانداری این مجموعه قابلیت تبدیل به یك مجموعه توریستی و نیز پایگاهی برای مطالعه علمی را دارا خواهد بود.

گفتنی است این بنای اشكانی در دوره ساسانی به وسیله گروهی از صنعتگران با ایجاد ساخت و سازهایی و بعدها نیز با ظهور اسلام به ویژه در دوره ایلخانی به صورت گورستان مورد استفاده قرار گرفته است

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری