0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان‌شرقی در فهرست آثار ملی گفت: کاروانسرای خواجه‌نظر در شهر جلفا متفاوت‌ترین معماری را در بین 999 کاروانسرای ساخته شده دوره صفوی دارد.

00

 

تراب محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در جلفا اظهار کرد: کاروانسراهای عباسی در کشور به طور معمول دارای پلان‌های مدور، چند ضلعی، دو ایوانی، با تالار ستون‌دار و چهار ایوانی بوده‌اند اما تعدادی از کاروانسراهای این دوره مانند خواجه‌نظر جلفا و کاروانسرای سبزوار دارای پلان‌های متفاوت با این الگو هستند.

کاروانسرای خواجه‌ نظر

وی، مصالح کاروانسرای خواجه‌نظر را سنگ تراش و آجر عنوان کرد و گفت: این کاروانسرا دارای حیاط مرکزی و سه ایوان در سه طرف حیاط بوده و بنا در سه ضلع حیاط چرخیده است.

کاروانسرای خواجه‌ نظر

محمدی تصریح کرد: همچنن بنا دارای پوشش‌های گنبدی شکل با طاق جناقی بوده و از داخل راهروهایی برای دسترسی به اتاق‌ها وجود دارد که طول بنا دو برابر عرض آن است.

کاروانسرای خواجه‌ نظر

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: کاروانسرای خواجه‌نظر مربوط به دوره صفوی است که در تاریخ اسفند ۱۳۸۱با شماره ۷۷۴۴در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای خواجه‌ نظر

محمدی با اشاره به تاریخچه این اثر اظهار داشت: خواجه‌نظر از ارامنه معتبری بود که از جلفا خارج شد، چون در تجارت ترقی کرد و نزد شاه عباس و جانشین او شاه صفی اعتبار ویژه‌ای کسب کرد او را کلانتر ملت ارامنه کردند که او نیز به افتخار وطن اصلی خود جلفا، دو کاروانسرای بزرگ در آنجا بنا کرد که خواجه‌نظر یکی از آنهاست.

کاروانسرای خواجه‌ نظر

وی خاطرنشان کرد: کاروانسرای خواجه‌نظر یکی از آثار تاریخی و زیبای منطقه جلفا و سواحل ارس به شمار می‌رود که همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران و علاقه‌مندان به آثار فرهنگی و تاریخی است.

محمدی تاکید کرد: خواجه‌نظر نیز مانند سایر آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان‌شرقی در ایام تعطیلات سال نو آماده بازدید گردشگران نوروزی خواهد بود.

کاروانسرای خواجه‌‌نظر در شهرستان جلفا، کرانه جنوبی رودخانه ارس و پل ضیاء‌الملک و در نوار مرزی ایران و جمهوری خودمختار آذربایجان واقع شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری