امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
خانه های شناور در هلند

بعد از طوفان كاترینا كه به سیل ویرانگری در آمریكا مبدل شد، بسیاری از معماران و برنامه ریزان شهری به فكر چاره ای برای مقابله با تخریب گسترده این پدیده طبیعی افتادند.
برخی از معماران هلندی به جای اینكه جنگ پرهزینه خود را علیه دریا ادامه دهند خانه هایی را طراحی كردند كه حتی در مواقع سیل هم بتوان در آن زندگی كرد.یك ضرب المثل هلندی می گوید:" خداوند زمین را آفرید اما هلندی ها ، هلند را ساختند."به راستی باید بین جوامعی كه سرزمین خود را كنار دریا به وجود آوردند تفاوت گذاشت.

بعد از طوفان كاترینا كه به سیل ویرانگری در آمریكا مبدل شد، بسیاری از معماران و برنامه ریزان شهری به فكر چاره ای برای مقابله با تخریب گسترده این پدیده طبیعی افتادند.

برخی از معماران هلندی به جای اینكه جنگ پرهزینه خود را علیه دریا ادامه دهند خانه هایی را طراحی كردند كه حتی در مواقع سیل هم بتوان در آن زندگی كرد.

ساخت خانه های آبی – خاكی در زمین های كنار ساحل دریا و مقاوم در برابر جزر و مد زیاد، یك نمونه از ایده های ابتكاری است.كوئن اولتویس معمار این طرح ویژه می گوید: " ما نوعی سازه با پویایی بالا را دوباره تعریف كردیم."

وی كه نخستین نوع خانه های آبی – خاكی خود را در شهر رایس وایك هلند می سازد، ادامه می دهد:" ما به این نوع خانه ها "انعطاف پذیر" می گوییم. اگر خانه ای خاصیت انعطاف پذیر داشته باشد به این معنا است كه سیل هیچ آسیبی نمی تواند به آن وارد كند."

موقعیت طبیعی هلند شباهت بسیاری با نیو اورلئان دارد چراكه پیش بینی می شود با سیلی قوی ، 26 درصد كشور هلند، زیر دریا رود.

بسیاری از نقاط هلند دوباره بازسازی شده اما این حفاری ها، پمپاژ كردن ها و بازسازی ها هنوز هلند را در مقابل آب و هوای نا مساعد و با توجه به تغییر جوی اخیر، آسیب پذیر نگه داشته است.

برخی از هلندی ها در فوریه 2005 در نخستین نوع از خانه های آبی-خاكی ساكن شده اند به طوریكه در آن تاریخ 10 خانه شناور و 34 خانه آبی- خاكی در سواحل رودخانه میس واقع در شهر ماسبومل در 100 مایلی آمستردام تكمیل و آماده تحویل شد.

با توجه به اینكه تكنیك كلاسیك ساخت و ساز در هلند بر پایه ساختارهای بتونی زیرزمینی به منظور حفاظت از سازه های قرار گرفته روی خاك های اسفنجی شكل گرفته است، خانه های آبی- خاكی با ساختار اسفنجی و پایه های بتونی تو خالی شكل گرفته است.

هنگامیكه دریا دچار جزر و مدهای شدید می شود این نوع خانه ها تا 18 پا از سطح زمین شناور می شوند و روی دو چوب لنگرگاهی لیز می خورند.

با توجه به خاصیت انعطاف پذیری و ویژگی خاص این نوع خانه ها لوله كشی آب، برق و گاز طبیعی هنگام شناور بودن خانه ها، قطع نمی شود.

خانه های شناور همانند خانه های قایقی هستند و خود را با میزان بالا آمدن آب تنظیم می كنند. همچنین با توجه به اینكه چهارفصل هستند ، خود را با هر نوع آب و هوایی تطبیق می دهند.

تكان این خانه ها می تواند بسیار زیاد باشد اما پایه های لنگرگاهی تا حدودی آنها را ثابت نگه داشته است. به هرحال شما در این خانه ها امواج دریا را حس می كنید اما زیاد نیست.

اگرچه سیل یك پدیده همیشگی است اما تا كنون هلند با آب و هوای طوفانی بسیار سهمگین مواجه نشده است.

خانه های آبی- خاكی و شناور تنها برای مقابله با طوفان ساخته نشده اند بلكه چه در سردترین زمستان و چه در گرمترین تابستان ، كشور هلند با نوسانات آبی بسیار زیادی مواجه است.

1.2 میلیون جریب زمین واقع در مناطق خشكی هلند نیازمند تغییرات اساسی در مكان خود بر پایه خط سیل در 50 سال آینده هستند.

هم اكنون 15 منطقه كه پیش بینی می شود روزی زیر امواج دریا قرار بگیرند شناسایی شده اند و اقدامات اولیه برای مقابله با این امر در حال بررسی است.

ون گوس ویلیجن مسئول پروژه می گوید:" سالها صحبت از ساخت خانه های شناور بود ولی ما گفتیم از صحبت كردن دست بكشیم و درعمل ساخت خانه های ضد آب و ایمن را نشان دهیم."

قبل از اینكه این معماری انقلابی در جایی امتحان شود، شهر ماسبومل در هلند دو سیل بزرگ را در سال های 1995 و 1997 پشت سر گذاشته بود.

پروژه بعدی اولتویس در نوامبر آینده در شهر دبی اجرا می شود كه ساخت نوعی هتل شناور است.
هتل مدور تنها 16 پا عمق دارد و هر 6 ساعت یكبار به تمامی جهات می چرخد به طوریكه نماهای مختلفی از شهر در هر اتاق هتل نمایانگر است.

اولتویس می گوید:" این پروژه بسیار تماشایی است و نخستین گام در راستای امكان زندگی روی آب برداشته می شود."

UAN

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری