0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خانه تاریخی دارویی گرگان پارکینگ می شود درحالی مجموعه خانه دارویی گرگان به عنوان یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده که متولیان شهرداری گرگان معتقدند این خانه درمناقصه خریداری و قرار است پارکینگ شود

به گزارش مهر، تخریب بخشی از مجموعه تاریخی خانه دارویی در گرگان در ماه جاری موجی از نارضایتی ها در منطقه ایجاد کرده است.
 
خانه دارویی مربوط به اوایل دوره پهلوی اول است و در گرگان، خیابان باغ شاه (ملل)، کوچه پشت سپاه واقع شده ، این اثر  ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ۵۴۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی دارویی گرگان پارکینگ می شود

ملک خانه دارویی در مناقصه خریداری شد
 
بخشی از مجموعه شمالی خانه تاریخی دارویی گرگان ماه جاری توسط شهرداری گرگان تخریب شد و مسئول واحد تملکات شهرداری درباره تخریب مجموعه شمالی خانه دارویی ها گفت: شهرداری این ملک را در مناقصه از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خریداری کرد که در آگهی فروش آن بحثی مبنی بر تاریخی بودن آن مطرح نشده بود.
 
راه اندازی پارکینگ سطحی در خانه دارویی گرگان
 
احمد لشکربلوکی افزود: در طرح ها برای این ملک کاربری آموزشی آمده بود و شهرداری قصد دارد در آن پارکینگ سطحی راه اندازی کند، در حال حاضر مکاتباتی از سوی سازمان میراث فرهنگی با شهرداری صورت گرفته اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.
 
فائزه عبداللهی عضو شورای شهر گرگان نیز با انتقاد از تخریب بخشی از مجموعه خانه تاریخی دارویی توسط شهرداری اظهار کرد: آثار تاریخی که توسط شهرداری خریداری می شود به منظور حفظ و نگهداری است ولی شهرداری این مجموعه را تخریب کرده بنابراین از شهردار درخواست دارم در این زمینه توضیحاتی ارائه کند.
 
سخنگوی شورای شهر اظهار کرد: شهرداری و دستگاه های متولی برای مناطق مختلف طرح هایی را تهیه و مصوب می کنند اما آن طور که باید اجرایی نمی شود.
 
عبداللهی گفت: گرگان را با ناهارخوران می شناسند و این منطقه به شهرداری واگذار شده اما واقعیت اینست که شهرداری بارها برای قسمت های تحت اختیار خود طرح تهیه کرده اما هیچکدام از طرح ها به درستی اجرا نشده است.
 
وی ادامه داد: نه گفتن مهارتی است که شهردار و شورا باید در مقابل حفاظت از عرصه های طبیعی داشته باشند و افرادی که به محورهای گردشگری تعرض می کنند مشخص هستند چراکه مردم عادی قدرت انجام این کار را ندارند.
 
وی افزود: شهرداری توانایی و امکانات نگهداری از عرصه های منابع طبیعی را ندارد، اگر قرار است شهرداری عرصه های منابع طبیعی را در اختیار بگیرد ابتدا شورا باید امکانات حفظ و نگهداری آن را فراهم کند.
 
عبداللهی تصریح کرد: شهرداری طرح های مختلفی را برای عرصه های تحت اختیار خود دارد اما در مرحله اجرا پشتوانه ای ندارد و نمی تواند آن طور که باید طرح ها را عملیاتی کند و این طرح ها تنها بر روی کاغذ زیبا بوده اما در اجرا خوب نیستند.
 
وی با اشاره به واگذاری محور زیارت به شهرداری گفت: با تهیه طرح گردشگری برای زیارت هیچ اتفاق خاصی رخ نخواهد داد بلکه تنها مشکل ساختمان های ساخته شده را حل کرده و موانع آن ها را رفع می کنیم.
 
خانه دارویی گرگان نیز به اسم مجموعه دارویی است و کد ثبت مجزا داشت و کل ساختمان برخلاف دیگر ساختمانهای تاریخی که بافت تاریخی قاجاری دارند، این ساختمان دارای بافت پهلوی اول است.
 
تخریب خانه تاریخی گرگان درحالی از سوی شهرداری گرگان صورت گرفته که یک کارشناس ارشد میراث فرهنگی و تاریخی گلستان در گفتگو با مهر بیان داشت: این بنا با اینکه معماری اش پهلوی اول است، البته بر پایه های معماری قاجاری است و عرصه متعلق به خانواده دارویی، قدمت بیش از 200 ساله دارد و بنای ساختمان دارای معماری دوره پهلول اول است و با این حال مجموعه ثبت رسمی شد و جایی که ثبت می شود خواه تخت جمشید یا خانه دارویی باشد یک کد دارد و هیچ فرقی از نظر حقوقی ندارد.
 
حسین کتولی افزود: طبق قانون تخریب و صدمه زدن اثر ملی ثبتی جرم کیفری دارد و میزان تعزیر و حبسش مشخص است ، منتها پرونده شکایت باید از طریق میراث فرهنگی فرستاده شود و میراث باید به عنوان متولی شکایت کند

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری