0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
خانه بروجردی‌های كاشان، به ژاپن می‌رود

خانه بروجردی‌های كاشان كه یكی از زیبا‌ترین خانه‌های قاجاری است به وسیله قطعات پیش ساخته در محل برپایی اكسپوی هنر ژاپن ساخته می شود. اكسپوی هنر ژاپن 6 فروردین به طور رسمی افتتاح می شود.در كوی سلطان محمد شهر كاشان خانه‌ای وجود دارد به نام بروجردی‌ها، كه بادگیر‌هایش نماد شهر كاشانند. این خانه تاریخی با استفاده از قطعات پیش ساخته، همزمان با برپایی اكسپوی هنر ژاپن، به عنوان محل استقرار هنرمندان ایرانی در شهر آی چی برپا خواهد شد.
«ویدا توحدی»، مدیر امور نمایشگاه های سازمان صنایع دستی در این باره گفت: «خانه بروجردی‌های كاشان كه یكی از زیبا‌ترین خانه‌های قاجاری است به وسیله قطعات پیش ساخته در شهر آی چی استان ناگویا كه محل برپایی اكسپوی هنر ژاپن است، ساخته می شود. قطعات پیش ساخته این ساختمان اواخر اسفند به ژاپن انتقال می‌یابند و در مهر ماه سال آینده به ایران باز می‌گردند.»
خانه بروجردی‌های كاشان در سال 1292 هجری قمری با معماری استاد «علی مریم» ساخته شده و هنرمندانی چون صنیع الملك و كمال الملك آن را زینت داده‌اند. بنا بر كتیبه‌های موجود، ساخت این خانه 18 سال به طول انجامیده است.
به گفته توحدی هنرمندان ایرانی تا‌كنون 30 قطعه فرش بافته‌اند كه به مقامات ژاپن اهدا می‌شود. همچنین شورای عالی تمبر در وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات چاپ تمبر یادبود اكسپوی ژاپن را تایید كرده است. چندین گروه از هنرمندان ایرانی همراه با رییس هیات كه یكی از مدیران استانی صنایع دستی است، در این نمایشگاه شركت می‌كنند. اعزام نخستین گروه هنرمندان از 30 اسفند آغاز خواهد شد. هنرمندان ایرانی در این خانه تاریخی مستقر می شوند و آثار خود را در خانه بروجردی ها به هنردوستان زاژنی ارائه می دهند.
توحدی در این باره می‌گوید: «نمایشگاه اكسپوی هنر ژاپن، 6 فروردین به طور رسمی افتتاح می شود اما پیش از آن، حضور هنرمندان و ساخت آثار هنری توسط آنها 3 روز پیش از افتتاح رسمی، آزمایش می‌شود. هنرمندان ایرانی قرار است با پوشش سنتی شهر یا روستای خود در نمایشگاه حضور یابند. علاوه بر این قهوه‌ خانه‌ای سنتی نیز پذیرای بازدید‌كنندگان خواهد بود.»

میراث فرهنگی

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری