0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خرمدره گفت: حمام تاریخی «یان یان» بنایی است که در سال‌های گذشته نسبت به آن بی‌توجهی شده اما باید اذعان کرد این محل قابلیت جذب گردشگر را دارد.

حمام یان یان

«نقی رجبی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی زنجان، با اشاره به مکان قرارگیری حمام «یان یان»، تصریح کرد: بنای تاریخی حمام «یان یان» در مرکز شهر و در میان بافت سنتی در حاشیه‌ی رودخانه‌ی کبیر و ضلع غربی خیابان سردار جنگل واقع است. این بنا با 210 مترمربع وسعت با سبک معماری حمام‌های دوره‌ی صفوی اما در ابعاد کوچک‌تر ساخته شده است.
 
وی یادآور شد: این بنا شامل فضاهایی چون هشتی ورودی، پای‌شوی خانه، گرماخانه، نظافت‌خانه، خزینه‎های آب سرد و آب گرم و گلخن است.
 
این مسوول با اشاره به تاریخچه‌ی ساخت این بنا، گفت: تاریخچه‌ی ساخت این بنا متعلق به اواخر دوره‌ی قاجاریه بوده و تا حدود 25 سال گذشته نیز استفاده می‌شده است اما در چند سال گذشته متروکه شد و همین عامل موجبات تخریب آن را فراهم کرده است.
 

حمام یان یان

رجبی با اشاره به مرمت دوباره این بنا، اظهار کرد: مرمت، احیا و ساماندهی این بنا با توجه به متروکه شدن در دستور کار میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار گرفت و پس از مرمت به فضای سنتی برای پذیرایی گردشگران به عنوان سفره‎خانه‌ی سنتی تبدیل شده است که گردشگران می‎توانند با حضور در این بنای تاریخی نسبت به بازدید از آن اقدام کنند.


وی با اشاره به آشنا نبودن مردم خرمدره با این بنا، یادآور شد: اقداماتی نظیر چاپ بروشور و نصب تابلو برای آشنایی با این بنا انجام شده است.
 
مدیر میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری خرمدره با اشاره به ساخت کمپ گردشگری در اطراف این بنا، گفت: ساخت کمپ گردشگری در حمام «یان یان» یکی از اقداماتی است که می‎تواند به جذب توریست و معرفی این بنا کمک کند که کار ساخت این کمپ آغاز شده اما ناتمام مانده است.
 
وی با اشاره به علت ناتمام ماندن کمپ گردشگری حمام «یان یان»، خاطرنشان کرد: 6 درصد کار مطالعه و طراحی کمپ انجام شده است اما مهم‎ترین علت ناتمام ماندن کمپ گردشگری حمام «یان یان» عدم تخصیص بودجه است و اگر امسال بودجه تخصیص یابد کار احداث آن به پایان می‌رسد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری