امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

هنگامی كه خانه ای را برای سكونت بر می گزینیم، حداكثر سعی و تلاشمان را جهت انتخاب مناسب ترین مكان، آن هم با توجه به شرایط موجود زندگی مان صورت می دهیم؛ اگرچه در این میان ممكن است پاره ای از نیازهای ضروری مان در انتخاب موجود بی پاسخ مانده باشند ولی برای برآورده نمودن برخی از آنها نیز راه های مختلفی وجود دارد.

/images/mypost/interiorarch/arti1/0.jpg


 
الهام اسمعیلی
 
/images/mypost/interiorarch/arti1/1.jpg
 
 


بازسازی و انجام تغییر و تحولات ساختاری در یك ساختمان، یكی از آن راه هاست. البته در مرحله بازسازی یك فضا، ممكن است با شرایط گوناگونی مواجه شویم: برخی از فضاها به گونه ای هستند كه امكان انجام تغییر و تحولات اساسی در آنها وجود داشته و پروژه های كلی مانند برداشتن دیوار بین دو فضا، تغییر محل پنجره، ایجاد سقف های كاذب و غیره در آن مكان ها عملی است. به این طریق دست برای برآورده  نمودن نیازهای مربوطه افراد ساكن در آن مكان باز است ولی در صورتیكه به دلایل مختلف از قبیل موقعیت مكانی و خصوصیات معماری و نقشه كشی آن، شرایط مالی صاحب مكان برای انجام پروژه  بازسازی، امكان انجام تغییر و تحولات اساسی را نمی دهد، باید به دنبال راهكار دیگری بود. در چنین شرایطی رنگ و حقه های بصری با رنگ به یاری ما می آیند.
رنگ ها نه تنها در حس روحی و روانی ما موثرند، بر دریافت حس فیزیكی ما از محیط نیز نقش بسزایی دارند. آنها حتی قالب فیزیكی و معماری فضا را به لحاظ ظاهری بر هم ریخته و محیط را به گونه ای دیگر به ببیننده القا می كنند. تاكنون نحوه نگرش همه ما به رنگ با در نظر گرفتن معیارهای ظاهری بوده است. اغلب ما رنگی را برای فضای اتاقمان بر می گزینیم كه تنها با لوازم دكوراسیونی موجود و همچنین نظر و سلیقه مان متناسب باشد ولی به نقش اصلی آن در معماری ساختمان و پیامدهایی كه كاربرد آن رنگ می تواند در محیط داشته باشد، كمتر فكر می كنیم. حال آنكه هر رنگ، گذشته از ظاهری كه از آن نمایان است، دارای خصوصیات مختلفی بوده و در همین راستا، تاثیرات گوناگونی نیز بر فضای اطراف و لوازم موجود در آن می گذارد كه با توجه به این مشخصات و نتایج حاصل از كاربرد آنها، انتخاب رنگی برای یك محیط با شرایط و موقعیت خاص خودش، نمی تواند تنها از روی احساسات و با معیارهای زیبایی ظاهری صورت گیرد، بلكه ابتدا باید مقاصدی را كه از كاربرد آن در محیط مد نظر است، مشخص كرد، سپس در راه دستیابی به هدف مورد نظر، به انتخاب نوع رنگ و روش به كارگیری آن پرداخته شود. در واقع در مبحث كاربردی رنگ دو موضوع اصلی مورد توجه قرار می گیرد: ۱) نوع رنگ ۲) روش استفاده از آن در محیط. همه ما می دانیم كه رنگ های روشن حتی از خانواده رنگ های گرم، فضا را روشن تر و بزرگتر جلوه می دهند و درست برعكس رنگ های تیره اگرچه از میان رنگ های سرد انتخاب شوند، فضا را كوچكتر می نمایانند و با جذب درصدی از نور آن محیط، از روشنایی موجود نیز می كاهند. گذشته از آن، نحوه به كارگیری هر یك از این رنگ ها با توجه به خواصی كه دارند و تاثیراتی كه بر محیط می گذارند نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از آنجا كه در یك اتاق بیشترین حضور رنگ و در واقع پس زمینه دیگر لوازم با رنگ ها و بافت های گوناگون، سطوح ثابت یك فضا هستند، ابتدا باید كلیه تدابیرمان را حول این موضوع متمركز سازیم. منظور از سطوح ثابت در یك فضا، سقف، كف و دیوارها هستند و با توجه به اینكه این سطوح و شرایط ظاهری آنها در هر زمانی كه اراده كنیم قابل تغییر نیستند، باید اهداف معماری- دكوراسیونی مان را در راستای انتخاب و نوع رنگ و روش به كارگیری آنها در نظر گیریم. در تصاویر زیر و توضیحات هر یك از آنها، شما با این موضوعات به طور ملموس تری مواجه می شوید:
 
/images/mypost/interiorarch/arti1/2.jpg
 
 

تصویر ۱: در این تصویر كلیه سطوح یاد شده به طور یكسان با رنگ های روشن، آن هم با یك تنالیته رنگ آمیزی شده اند. استفاده از یك تنالیته رنگی برای كلیه سطوح یك فضا، تناسب رنگی آن اتاق را حفظ می كند ولی در صورتیكه فضای شما از وسعت كمی برخوردار باشد، كاربرد رنگ های تیره در چنین وسعتی آن را كوچكتر جلوه می دهد حال آنكه استفاده از رنگ های روشن با این الگو، بر وسعت فضا به لحاظ دیداری می افزاید و درست به همین دلیل است كه انتخاب یك رنگ روشن برای همه قسمت های فضا، مطمئن ترین و بی خطرترین روش رنگ آمیزی یك محیط است، حال آنكه زیباترین و بهترین نخواهد بود زیرا هنگامی كه انتخاب پالت رنگی با تدبیر و با حفظ تنوع رنگی صورت می گیرد، فضایی زیبا، جذاب و دوست داشتنی حاصل خواهد شد، در ضمن نقش اصلی و مهم آن در تغییر ابعاد فیزیكی محیط را نیز نباید نادیده شمرد كه در تصاویر دیگر شاهد آن هستید.
تصویر ۲: رنگ آمیزی یكی از دیوارها به رنگ تیره،  آن دیوار را بزرگتر جلوه می دهد. این تاثیر می تواند از طریق به كارگیری رنگ های تیره بر روی دیوارهای انتهایی یك فضا دریافت شود؛ به این ترتیب از طول ظاهری فضا كاسته شده و به عرض آن افزوده می شود. این روش رنگ آمیزی برای فضاهای كم عرض و راهروها بسیار حایز اهمیت است.
نكته:  البته به هنگام استفاده از رنگ های تیره برای چنین مكان هایی با هدف فوق، به میزان بهره مندی آن از نور طبیعی و حتی نحوه نورپردازی مصنوعی توجه لازم داشته باشید.
تصویر ۳ : در این اتاق رنگ آمیزی با روش برعكس تصویر قبلی اتفاق افتاده است. همان طور كه ملاحظه می كنید، كلیه دیوارها و همچنین كف و سقف با رنگ تیره پوشیده شده اند، به این صورت دیوار روشن تحت فشار رنگ های تیره اطرافش كوچكتر جلوه می كند. از این خاصیت برای فضاهای مكعبی شكل و جلوگیری از ایجاد احساس جعبه از محیط، بسیار مناسب است.
تصویر ۴: در این اتاق كلیه سطوح به جز كف به رنگ روشن رنگ آمیزی شده است ولی همین تیرگی كف سبب كوچكتر شدن ظاهری فضا می گردد. پس با وجود اتاقی كم وسعت، انتخاب كفپوشی تیره رنگ اگر چه دیوارها و كف به رنگ روشن باشند، ناصحیح است.
تصویر ۵: اتاق های اغلب ساختمان های قدیمی از سقف های بلندی برخوردار بودند ولی امروزه با سیستم آپارتمانی خانه ها، ارتفاع سقف ها از حداكثر ۲۹۰ سانتی متر تجاوز نمی كند. حال در صورتیكه اتاق شما نیز دارای چنین شرایطی است و می خواهید سقف آن را كمتر جلوه دهید،  آن را به رنگی تیره تر از رنگ های به كار رفته در سطوح دیگر به خصوص دیوارها رنگ آمیزی كنید. این روش برای سه بعدی كردن اتاق بسیار مفید است.
 
/images/mypost/interiorarch/arti1/3.jpg
 
 
 
/images/mypost/interiorarch/arti1/4.jpg
 
 
 
/images/mypost/interiorarch/arti1/5.jpg
 
 
تصویر ۶: اگر سقف فضای اتاقتان به اندازه ای بلند است كه با تیره  كردن تنها همان محدوده، هدف مورد نظر حاصل نمی شود می توانید مقداری از رنگ تیره سقف ر ا به دیوارهای آن محیط انتقال دهید. كاربرد یك رنگ روشن در زیر این نوار تیره ای كه در بالای دیوار از ادامه رنگ سقف ایجاد شده است، اتاق را به نظر وسیع تر می رساند.
تصویر ۷: در فضایی كه دیوارها و سقف با رنگ تیره پوشیده شده اند، انتخاب یك كفپوش به رنگ روشن، از ایجاد احساس فشار در اتاق جلوگیری به عمل می آورد. به این ترتیب با وجود تیرگی سطوح دیگر، رنگ كف اتاق تا اندازه ای اعتدال رنگی محیط را برقرار می سازد.
تصویر ۸: برای آنكه دیوارهای اتاقتان و در نهایت سقف بلندتر جلوه كند، دیوارها را به رنگی تیره تر از سقف رنگ آمیزی كنید. انتخاب رنگ تیره برای دیوارها، آنها را به هم نزدیك تر كرده و رنگ روشن سقف به آن عمق بیشتری می بخشد.
این راهكار رنگ آمیزی برای فضاهایی با سقف كوتاه مانند زیرزمین های مسكونی كه ممكن است حتی از وسعت كافی نیز برخوردار باشند ولی سقف كوتاه فشاری را از جانب بالا وارد می آورد، ایده آل است.
تصویر ۹: اگر مشكل كوتاهی سقف با پیشنهاد ارایه شده در تصویر قبلی به طور كامل قابل حل نبود، درست برعكس تصویر ۶ كلیه سطوح به جز سقف را با رنگ تیره بپوشانید با توجه به اینكه مقداری از رنگ روشن سقف را به رنگ تیره دیوارها نفوذ دهید. این خطاهای بصری، افزایش ظاهری سقف را تشدید می كند.
روزنامه همشهری - سال سوم - شماره ۱۷۵

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری