0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان زابل گفت: مهم‌ترین هدف در آثاری مانند ارگ سه‌كوهه و قلعه‌ی «چه»، حفظ بنا و جلوگیری از تخریب است،‌ سپس به مطالعات باستان‌شناسی در آن‌ها خواهیم پرداخت.

ارگ سه‌كوهه در زابل

علیرضا خسروی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی اقدامات مرمتی در این دو اثر توضیح داد: قلعه‌ی سه‌كوهه كه قدمت آن به دوره‌ی صفوی برمی‌گردد و در دوره‌ی قاجار در اوج بوده، یك قلعه‌ی حاكم‌نشین در سیستان است كه برای بررسی و تحقیق درباره‌ی تحولات بخش‌های شرقی كشور اهمیت بسیار زیادی دارد، بویژه در روزگار ناصرالدین‌شاه قاجار كه حاكم سیستان حسام‌السلطنه بود و اجازه‌ی پرتاب توپ و ضرب سكه هم داشت.
 


او اظهار كرد: قلعه‌ی سه‌كوهه حدود سه‌هزار مترمربع وسعت دارد و از سه بخش شمالی،‌ میانی و جنوبی تشكیل شده است. سازه‌ی اصلی بنا كاملا سالم مانده و حصار پیرامونی آن به‌طور كامل مرمت شده است.
 


وی با اشاره به ارتفاع 31 متری این قلعه از سطح دشت و قرار گرفتن آن روی یك تپه، ادامه داد: در بخش‌های مختلف قلعه، اقدامات مرمتی و استحكام‌بخشی انجام شده است و قسمت‌های عمده‌ای از بخش‌های جنوبی آماده‌ی بهره‌برداری هستند.
 


خسروی درباره‌ی برنامه‌های پژوهشی برای كاوش در این منطقه نیز گفت: اولویت، پی‌بندی و حفظ بناست تا معماری آن تخریب نشود. پس از آن، برنامه‌های پژوهشی را در نظر می‌گیریم.
 


او بیان كرد: اقدامات مرمتی در قلعه‌ی دیگری كه در محوطه‌ی تاریخی «حوض‌دار» قرار دارند، انجام می‌شود. این منطقه‌ی تاریخی، وسیع است و قلعه‌ی بزرگی به نام «چه» از خشت و گل در آنجا وجود دارد كه فقط حدود 5 / 7 متر دهانه‌ی آن است و ایوان مركزی‌اش هم 10 متر از سطح زمین ارتفاع دارد. بنای اثر تقریبا سالم است و حدود 70 درصد مرمت آن انجام شده است.
 


وی اضافه كرد: امكان دارد در آینده با كاربری‌هایی كه برای این قلعه در نظر گرفته می‌شود، استفاده‌های گردشگری برای آن تعریف شود، بویژه این‌كه قلعه در مسیر جاده‌ی زابل به زاهدان است و شاید به‌عنوان اقامتگاه موقت یا استراحتگاه قابل استفاده باشد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری