0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دبیر کل مجمع بیداری اسلامی گفت: ضروری است رهیافتی در شهر نشینی اتخاذ کنیم که هم قادر باشیم چالش ها را حل کنیم و هم ارزش های فرهنگ اسلامی خود را در قالب معماری اسلامی به نحوی حافظ باشیم

ارزش های فرهنگ اسلامی را در قالب معماری اسلامی حفاظت کنیم

به گزارش خبرنگار مهر علی اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در اجلاس مقدماتی شهر اسلامی که بعد از ظهر امروز در مرکز مطالعات و برنامه ریزی وزارت امورخارجه برگزار شد با اشاره به این که جهان سرعت و به صورت پیوسته به سمت شهری شدن حرکت می کند گفت: در ابتدای قرن نوزدهم تنها دو درصد از جمعیت جهان شهرنشین بودند در حالی که در آغاز قرن بیستم این میزان به 10 درصد افزایش یافت.
 
وی افزود: روند رشد جمعیت جهان در دهه اول قرن 21 به 50 درصد رسیده است.
 
ولایتی با بیان این که سریعترین نرخ شهر نشینی در دو قاره آفریقا و آسیا اتفاق افتاده است بیان کرد: این دو قاره بیشترین کشور های اسلامی را در محدوده جغرافیایی خود جای داده اند.
 
وی ادامه داد: شهرنشین ها به ویژه در شهر های بزرگ در کشورهای در حال توسعه با چالش هایی همچون بیکاری در میان جوانان، زاغه نشینی، خدمات شهری ناکافی و ... مواجه هستند.
 
ولایتی خاطر نشان کرد: پارادایم جهانی شدن به طور اجتناب ناپذیری ما را در به هم پیوستگی مدیریت نشده با شهری شدن سریع به عنوان وجه آشکار آن درگیر می کند. اندیشه و برنامه ریزی ما برای یافتن راه های محدود کردن نتایج غیر مطلوب و مخرب آن در فرهنگ و معماری اسلامی در کشورهای اسلامی مسمان را ایجاب می کند.
 
دبیر کل مجمع بیداری اسلامی تصریح کرد: در تمدن اسلامی شهر و سکونتگاه های شهری به عنوان بستر، فضای رشد و تعالی انسانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در حوزه سکونت شهرهای معاصر بیش از همیشه به آرمان گرایی تصریح شده در اسلام نیازمند هستند.
 
وی ادامه داد: شرایط ناپایدار انسانی و محیطی به حدی گسترش یافته است که آثار و نتایج آن از تقویت نامتناسب زندگی فردی تا گسیختگی اجتماعی و گستردگی سطح آلودگی های محیطی به تهدیدات عمده جهانی چون تغییر آب و هوا و تهدید شرایط سالم زندگی در کره زمین منجر شده است.
 
ولایتی گفت: ضروری است رهیافتی در شهر نشینی اتخاذ کنیم که هم قادر باشیم چالش های فوق را حل کنیم و هم ارزش های فرهنگ اسلامی خود را در قالب معماری اسلامی به نحوی حافظ باشیم که بتوان آن ها را در توسعه و معماری شهری به روشنی دید. به طوری که عناصر اصلی شهر اسلامی در جهان امروزی از درون آن نمایان شود.
 
وی افزود: پیاده کردن ارزش های اسلامی در یک ساختمان یا بنای یادبود با بهره گیری از روش های معماری دستیافتنی تر از اعمال آن در طراحی شهری است.
 
وی ادامه داد: در شهر علاوه بر مصالح فیزیکی با رفتارها نیز مواجه هستیم. در کشور های مسلمان و سایر کشورهای جهان کتابها و مقالات فراوانی راجع به جنبه های متفاوت شهر اسلامی وجود دارد با این حال لازم است با یک بازنگری فراگیر راهکارهای عملی مقبول و جامع اسلامی شدن یک شهر یا تاسیس یک شهر اسلامی را از آن ها استخراج کرده و یا طرحی نو دراندازیم.
 
وی تاکید کرد: تبدیل این اندیشه به واقعیت بستگی به تجمیع موثر اراده های ما دارد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری