امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک ساختمان چهار طبقه حریم پامنار را شکست. حالا در بافت تاریخی شایع شده که هر کسی هر کاری دوست دارد، می‌تواند در بافت تاریخی انجام دهد. مسئولان شهرداری می‌گویند که این ساخت و ساز مجوز سازمان میراث فرهنگی را داشته است. تماس با مسئولان سازمان میراث تهران اما هیچ گره ای از این معما را باز نمی‌کند. به نظر می‌رسد که چندان در جریان ماجرا نیستند.

حریم پامنار شکسته شد

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی- ساختمانی درست در نبش کوچه دکتر اصلانی ( رکنی) در تقاطع کوچه حشمتی با ارتفاعی بیش از 12 متر ( چهار طبقه ) ساخته شده است. قد کشیدن این بنا دوباره لرزه به جان بافت تاریخی انداخت. این خانه درست در حریم درجه یک خانه‌های سرهنگ ایرج و لشکر نویس ساخته شده است.
 
حالا در جای جای کوچه های قدیمی پامنار که پر از هویت و تاریخ است، میان مالکان زمزمه های ساخت و ساز با ارتفاعی بلند شنیده می شود. به نظر می‌رسد که این ساختمان نه تنها حریم پامنار را شکست، بلکه این جمله را هم میان اهالی شایع کرد که ساخت و ساز در بافت هر کی، هر کی شده است.
 
پامناری که جزو پنج محله اصلی تهران است. امروز دستخوش چنان ناامنی در بافت شده که هر لحظه بیم آغاز سبز شدن تعداد کثیری ساختمان بلند لرزه به جان دوستداران میراث فرهنگی می اندازد.
 
سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی تهران اما از ساخت چنین ساختمانی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. او در پاسخ به این سوال که سازمان به ساخت این بنا مجوز داده است، سکوت می‌کند و می‌گوید:« آدرس دقیق این ساختمانی را که می‌گویید نمی‌دانم».
 
این در حالی است که طبق اعلامیه سال 90، مکانی که این ساختمان در آن ساخته شده است، حریم مصوب دارد. حریم درجه یک تا ارتفاع 6.30 متر و حریم درجه دو آن تا 7.30 متر اجازه ساخت و ساز دارد.
 
 کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که دادن این گونه مجوزها به منزله از دست دادن تدریجی بافت تاریخی است. آن هم بافت تاریخی کم نظیری چون محله پامنار. محله‌ای که بافت آن در فهرست آثار ملی ایران جای دارد. مرکزیت این محله مناره است. مناره پامنار که متعلق به قرن سیزدهم هجری است در سال 1334 خورشیدی با شماره 410 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در سال 1302 خورشیدی به عنوان نخستین محله تهران به محله پامنار خط تلفن کشیده شد. امروزه پامنار به بورس فروش فنس و ایرانیت تبدیل شده و بیشتر خانه‌های قدیمی با معماری اصیل در این محلات در دست تخریب است.آن هم محله‌ای که پر است از خانه‌های تاریخی، کوچه های پر از هویت و خاطره. 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری