0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

استان مرکزی با وجود توسعه قابل توجه در ابنیه تجاری طی سالیان اخیر، همچنان وابسته به بازارهای سنتی و قدیمی خود است؛ بازارهایی که قدمت 200 ساله داشته و در مسیر راه ابریشم توسعه و رونق یافته اند.

00

 

به گزارش خبرنگار مهر، استان مرکزی در قلب ایران زمین قرار دارد و آرامشی که در منطقه مرکزی ایران بوده است منجر به ساخت بازارهای متعدد برای چرخش اقتصاد شده است.

 

گرچه رونق بازارهای قدیمی به اندازه گذشته نیست و بخشی از اقتصاد و خرید و فروش در مجموعه های تجاری جدید صورت می گیرد ولی مورد اقبال مردم به خصوص در مناسبت ها و اعیاد هستند.

 

دراستان مرکزی چند بازار معروف وجود دارد که همچنان شلوغ است و تحرک مردم در این بازارها برای خرید و تماشای معماری آن به وضوح مشاهده می شود که از آن جمله می توان به بازار اراک، ساوه، محلات، آشتیان و نراق اشاره کرد.

 

بازار اراک؛ آخرین اثر معماری ایرانی اسلامی

 

بازار اراک یا به قول اراکی ها، بازار سرپوشیده این شهر، به عنوان آخرین اثر معماری ایرانی و اسلامی است که در اراک ساخته شده است و همچنان از محل های تجاری پررونق شهر است.

 

پس از ساخت بازار اراک با معماری ایرانی اسلامی بنایی در ایران ساخته نشده و این بازار به این دلیل نام اخرین اثر معماری ایرانی اسلامی را به خود گرفته است.

01

 

این بازار دارای ستون ها و سرستونهای بلندی است و وایت های عجیب و مختلفی در مورد ساخت آن مطرح است.

 

طول دیوارهای بازار اراک به حدود هفت متر می رسد و شامل انواع واحدهای تجاری متعدد است و با ورود به بازار می توان انواع مایحتاج از اجناس لوکس و زیورآلات گرفته تا سوغاتی های استان و لباس را تهیه کرد.

 

بازار اراک، مجموعه دیدنی است که در 200 سال گذشته و در سال، 1228 هجری قمری در زمان پادشاهی، فتحعلی شاه قاجار در بافت مرکزی سلطان آباد عراق عجم (اراک) توسط یوسف خان گرجی بنا شد.

 

این بنای با ارزش تاریخی، تلفیقی از معماری مدرن و سنتی ایران دارد که در چهار جهت شمال به جنوب و شرق به غرب احداث شده است.

 

از شمال به جنوب 750 متر و از شرق به غرب 200 متر است این جهت ها در محلی به نام چهار سوق در هم تلاقی می شود.

 

بازار اراک دارای گذرها و سراهای متعددی دارد که به با سقف های گنبدی شکل ساخته شده و در دادن نقش و نگار به داخل گنبدها چنان مهارت و زیبایی به کار گرفته شده که که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

 

گنبد چهارسوق بازار بلندترین بخش بازار است که در مرکز آن قرار دارد در مرکز این گنبد آبخوری و در اطراف آن حجره های مختلف صنایع دستی به چشم می خورد که می تواند سوغاتی برای مسافران باشد.

 

سراهای بازار به فاصله 50 متری از هم ساخته شده است. سرای کاشانی، گلشن و نوزری از جمله سراهای زیبای این بازار است که همچنان ساختار اولیه خود را حفظ کرده است.

02

 

در جنب بازار اراک، مسجد و مدرسه سپهداری قرار دارد که اکنون با نام حوزه علمیه امام خمینی فعال است و دارای زیبایی های معماری منحصر به فرد است.

 

بازار اراک در سال 1355 به شماره 1285 به ثبت اثار ملی کشور رسیده و از آثار تاریخی و گردشگری استان مرکزی است و کمتر مسافری است که به اراک بیاید و ساعاتی متمادی را در بازار اراک سپری نکند .

 

بازار ساوه؛ کهن شهر ایران

 

بازار ساوه از دیگر بازارهای دیدنی استان مرکزی است که شامل مسجد سرخ، موزه چهارسوق، مسجد حضرت معصومه، آب انبار، تکیه، آرامگاه سید یحیی و امامزاده سید ابورضا است و در خیابان انقلاب ساوه قرار دارد.

 

این بازار دارای 12 گذر یا راسته است و معماری آن به شیوه آجری است و در بنای آن از چوب، گچ و آهک استفاده شده است.

 

این بازار در سال 1378 به شماره 2526 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

بازار نراق؛ یادآور راه ابریشم

 

بازار نراق از دیگر بازارهای دیدنی استان مرکزی است که همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است و حضور در آن حس دلنشینی را به انسان منتقل می کند.

 

این بازار که در روزگاران گذشته یکی از مسیرهای اصلی راه ابریشم بوده است اکنون در مرکز شهر تاریخی نراق جنب خیابان امام خمینی این شهر و در شهرستان دلیجان قرار دارد.

 

بازار نراق در گذشته به بازار شمس السلطنه معروف بوده و طول آن به 200 متر می رسد. این بازار با توجه به مرکزیت خود در مسیر شهرهای، اصفهان، کاشان، نطنز، دلیجان و اراک قرار داشته و دارای رونق تجاری بوده است.

03

 

درهای چوبی این بازار نشان از تاریخ گذشته است و در ساخت آن از آجر، گچ، آهک و سنگ استفاده شده و بخش قابل توجهی از تزئینات آن دست نخورده باقی مانده است.

 

بازار نراق دارای سقف گنبدی و اشکال هندسی است که با مهارت معماران و مهندسان گذشته این سرزمین طراحی و ساخته شده است.

 

این اثر تاریخی و دیدنی استان مرکزی در سال 1362 به شماره 1645 به ثبت ملی رسیده است.

 

بازار آشتیان؛ خطه نخبه پرور استان مرکزی

 

یکی ازمکان های دیدنی آشتیان، بازار این شهر است که اکنون همه نوع معامله و خرید و فروش در آن انجام می شود و به نوعی نبض اقتصادی این خطه عالم و نخبه پرور است.

 

تاریخ این شهرستان به قبل از ظهور اسلام می رسد و تا قرن هشتم هجری این منطقه جزئی از ایالات جبال بوده که عراق عجم نامیده می شده است.

 

شکل و شمایل این بازار ساده است و البته در گذرهای آن آثار تاریخی مهمی وجود دارد که از آن میان می توان به منزل میرزا هدایت الله متین دفتری اشاره کرد که امروزه با عنوان موزه به حیات تاریخی خود ادامه می دهد و نشانگر استفاده مناسب و کارکرد نوین از یک بنای قدیمی است.

 

منزل متین دفتری در بازار آشتیان واقع شده و با طی کردن دالانی سر پوشیده وسنگ فرش شده می توان به حیاط منزل رسید، در میان حیاط، حوض و مخزن آب انباری که روزی از قنات شهر پر می شده، نشان از شکوه و عظمت آشتیان قدیم دارد.

 

آرایه های معماری و تزئینات بنا شامل گچبریهای زیبا با موضوعات گل و گیاه در سقف و دیوار اتاقها و نقوش روی چوب سقف ، آب نما و آجر کاری های عمارت است.

 

شهرستان آشتیان واقع در شرق استان مرکزی به مرکزیت شهری به همین نام است که در مجموع سه و نه دهم درصد از مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

04

 

گرچه بازارهای سنتی همچنان محل عرضه و تقاضا و خرید و فروش است، ولی این بازارها ویژگی دیگری هم دارد که می توان به فرهنگ کسب و کار گذشتگان اشاره کرد که مروت و جوانمردی و توجه به محرومین و نیازمندان را در خود پرورش می داد که خود نوشتن هزاران سطر را می طلبد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری