0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

طوفان شن، ورودی های شهر سوخته را مسدود كرد


توفان ریگ و شن راه های ورودی به شهر سوخته، دهانه غلامان و دهانه حفاری های صورت گرفته توسط باستان شناسان را مسدود كرد و باستان شناسان را از ادامه عملیات حفاری بازداشت.
به گزارش میراث خبر، خشك شدن دریاچه هامون، شدت گرمای هوا در منطقه سیستان و بلوچستان را افزایش داده است. به همین دلیل باد گرم و خشك، ریگ ها و شن های كف دریاچه هامون را با خود به درون محوطه شهر سوخته و دهانه غلامان سرازیر كرده است.
«محمد خسروی»، مدیر پایگاه شهر سوخته با اعلام این مطلب به میراث خبر گفت:« در حال حاضر راه ورودی شهر سوخته مسدود شده و یك كاسه ریگ بزرگ، آن جا به وجود آمده است. « كاسه ریگ»، گودال های بزرگی هستند كه از توفان های شن در سیستان ناشی می شود.»
وی در ادامه افزود:« دهانه های حفاری های باستان شناسان نیز بر اثر توفان كاملا بسته شده و ادامه كار حفاری غیر ممكن به نظر می رسد.»
«خسروی»، همچنین به تخریب برخی آثار تاریخی در منطقه سیستان اشاره كرد و گفت:« آسیاب بادی حوضدار كه از منحصر به فردترین آسیاب های بادی تاریخی سیستان است، براثر توفان تخریب شده و بخشی از بافت تاریخی مجموعه بزرگ زاهدان كهنه كه یادگار قرن چهارم تا ششم هجری قمری است نیز تخریب شده است.»
خسروی به جنگ واقعی بین طبیعت و انسان در این منطقه اشاره كرد و افزود:« این روزها جنگ واقعی بین انسان و طبیعت را در سیستان می توان مشاهده كرد. افراد پایگاه میراث فرهنگی شهر سوخته دایما شن ها و ریگ ها را از دهانه های حفاری شده تخلیه می كنند، اما این گودال ها دوباره به سرعت پر شده و كار ما نیز دوباره آغاز می شود.»
مجموعه باستانی شهر سوخته 5000 سال قدمت دارد و 4 دوره سكونت در این مجموعه شناسایی شده است. این مجموعه باستانی در جنوب سیستان قرار گرفته و یكی از مهمترین محوطه های باستانی كشور پهناور ایران محسوب می شود.

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری