0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
همزمان با فصل چهارم كاوش

جستجو برای شناسایی معماری دژ حسن صباح آغاز شد

چهارمین فصل كاوش در دژ تاریخی الموت به سرپرستی دكتر حمیده چوبك از روز 15 شهریور آغاز شد. در این فصل كاوش قرار است تا بخش های دیگر معماری مدفون شده دژ حسن صباح از دل خاك بیرون آورده شود تا در آینده چهره واقعی قلعه بر همگان آشكار شود.


به گزارش «میراث خبر»، دژ تاریخی حسن صباح واقع در دره الموت جزو منحصر به فرد ترین نقاط تاریخی ایران است. این دژ عظیم سالیان دراز تاریخ پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده و محل حكومت حسن صباح مروج مذهب اسماعیلیه بوده است. دژ الموت هنگام حمله هولاكوخان فتح و بعد از آن نیز به فرمان وی تخریب شد. در دوره صفویه نیز از این دژ به عنوان زندان استفاده می شد و در دوره قاجار باقی مانده قلعه الموت نیز به قصد یافتن اشیا تاریخی آن تخریب شد.
آنچه كه امروز از این دژ تاریخی باقی مانده است تنها یك دیواره عظیم از قلعه و بخش های كوچكی است كه نشان از وجود دژی از سالیان دور می دهد.
نخستین كاوش های باستان شناسی در قلعه الموت به قصد یافتن باقی مانده آثار دوره حسن صباح شكل گرفت اما حاصل كار بیرون آوردن بخش كوچكی از معماری آن بود. از دومین فصل كاوش در این قلعه دكتر حمیده چوبك با این دیدگاه كه این كاوش ها می تواند بخش مهمی از تاریخ اسماعیلیه را آشكار كند، عهده دار تیم پژوهشی قلعه الموت شد.
«حمیده چوبك»، سرپرست تیم باستانی شناسی و مدیر پروژه قلعه الموت در این باره به میراث خبر گفت: «نخستین فصل كاوش توسط خانم شریفی انجام شد كه بخش های كوچكی از قلعه بالا را در بر می گرفت. دو فصل دیگر كاوش ادامه كار ایشان بود كه به عهده من گذاشته شد و طی آن شیب پله قدیمی و مسیر قبلی قلعه به دست آمد، طی این كاوش متوجه شدیم كه افراد حسن صباح با اسب می توانستند از قلعه پایین، به قلعه بالا بروند.»
وی با اشاره به یافته های دیگر كاوش های باستان شناسی در قلعه الموت گفت: «در دومین فصل كاوش كارگاه های فلز كشف شد كه در داخل قلعه واقع شده بود. محل پخت غذا نیز از جمله بخش هایی بود كه در فصل دوم كاوش به دست آمد. در فصل سوم كاوش نیز موفق شدیم 5 بخش اصلی و مركزی قلعه بالا را حفاری كنیم كه با مخازن بزرگ مواد غذایی و آب برخورد كردیم. از جمله یافته های دیگر ما در فصل سوم كاوش كشف تزیینات بسیار با ارزش معماری از قبیل آجر و كاشی های تزیینی مواجه شدیم كه نشان می دهد نقاشی های مینیاتوری موجود از قلعه كه سالیان بعد كشیده شده اند تا حدودی صحت دارند.»
به گفته وی براساس یافته های سه فصل كاوش در قلعه الموت می توان این گونه نتیجه گیری كرد كه بخش بالای قلعه حدود 3500 متر مربع وسعت داشته و دیواری به شكل یك حصار دور تا دور آن را در بر گرفته بود. همچنین این قلعه ستون های مدوری داشته است كه بر اثر حمله مغول تخریب شده اند.
كاوش ها در قلعه الموت نشان می دهد كه این دژ تاریخی سه دوره معماری متعلق به حسن صباح، صفویه و قاجاریه را پشت سر گذاشته است و آنچه كه امروز از آن باقی مانده است، محصولی از دخل و تصرفات معماری این سه دوره است. اما شكل معماری ای كه بیش از باقی اشكال معماری قلعه به چشم می خورد، معماری دوره حسن صباح است.
حمیده چوبك در این باره یادآور شد: «از آنجایی كه این دژ تاریخی در دوره های بعدی كاربری به خصوصی نداشته است و تنها در دوره صفویه به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفته است، به شكل قلعه خیلی آسیب جدی ای وارد نشده است. به همین علت از باقی مانده قلعه می توان دوره معماری حسن صباح را به خوبی شناسایی كرد.»
سرپرست تیم كاوش در قلعه الموت در خصوص كاوش های فصل جدید به میراث خبر گفت: «هدف از این كاوش ها حفظ بقایای معماری به جا مانده است. ما قصد داریم تا در این كاوش ها به اثبات برسانیم كه كاوش های باستان شناسی تخریب نیست بلكه تحقق حقیقت است. این كاوش ها می تواند بسیاری از پرسش های باقی مانده از دوره اسماعیلیه را به همگان آشكار كند. قصد داریم تا با ادامه كاوش ها كه به فصل های متعدد دیگری می انجامد چهره اصلی قلعه را بیرون بیاوریم و آن را مورد مرمت قرار دهیم.»
قلعه الموت در اواسط قرن چهارم توسط حسن صباح از مالك آن خریداری شد و پس از آن نیز صباح با شعور بسیار بالایی كه در زمینه معماری داشته است آن را استحكام می بخشد. این دژ تاریخی كه یكی از استراتژیكی ترین قلعه های نظامی ایران محسوب می شود معماری بسیار منحصر به فردی داشته است كه بخش زیادی از آن بر اثر حمله مغول تخریب شده است. فصول متعدد كاوش های باستان شناسی نشان می دهد كه از معماری قلعه بر خلاف تصور همگان كه فكر می كنند به تمامی پس از حمله مغول تخریب شده است باقی مانده ای وجود دارد و حفاری در آنجا می تواند چهره ای از قلعه را بر همگان آشكار كند.
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری