0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی گفت: خانه سلمانزاده روستای اشتبین در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و روستای شگفت اشتبین صاحب یک اثر ثبتی در فهرست آثار ملی شد.

00

 

به گزارش خبرگزاری مهر، تراب محمدی در این باره افزود: با توجه به کتیبه موجود در سردر بنا، قدمت این خانه به دوره صفوی و سال 977 هجری قمری می رسد که به نام آخرین مالک آن سلمانزاده نامیده می شود.

محمدی مالکیت این بنا را دولتی عنوان کرد و یادآور شد: خانه سلمانزاده 305 متر مربع مساحت دارد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، تراب محمدی در این باره افزود: با توجه به کتیبه موجود در سردر بنا، قدمت این خانه به دوره صفوی و سال 977 هجری قمری می رسد که به نام آخرین مالک آن سلمانزاده نامیده می شود.

 

محمدی مالکیت این بنا را دولتی عنوان کرد و یادآور شد: خانه سلمانزاده 305 متر مربع مساحت دارد.

 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به مشخصات این بنا تشریح کرد: خانه دارای پلان غیر متظمی بوده و در دو طبقه شامل فضاهای آشپزخانه، اتاق مهمان، تنور خانگی، حیاط و طویله ساخته شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: احتمال می رود خانه طهماسب محمودی در مجاورت خانه سلمانزاده در گذشته جزئی از این خانه بوده، زیرا با این خانه نمای مشترکی دارد.

 

محمدی با اشاره به آسیبهای وارده به بنا اظهار داشت: عوامل طبیعی شامل رطوبت صعودی و نزولی، وجود ترک و نشست، آسیبهای ذاتی مصالح در طول زمان و سهل انگاریهای انسانی شامل عدم مراقبت از بنا که منجر به ریزش دیوارهای شمال غربی بنا شده است این آسیب ها را تشکیل می دهند.

 

وی یادآوری کرد: در چهارمین همایش بین المللی ثبت آثار ملی در جزیره قشم پنج بنای استان برای حفاظت و آماده سازی به منظور بازدید عموم از تاریخ شهرستانهای مختلف آذربایجان شرقی به ثبت رسید که خانه سلمانزاده یکی از آنها به شمار می رود.

 

محمدی با اشاره به ویژگیهای منحصر بفرد روستای اشتبین اظهار داشت: خانه های روستای اشتبین معماری بسیار زیبایی دارد و حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگر است.

 

چندین کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب صفوی، یک گورستان قدیمی، کتیبه های مرمرین مربوط به قرنهای نهم و دهم هجری و مقبره حکیم ابولقاسم نباتی حکایت از پیشینه تاریخی و فرهنگی گرانبهای این روستا دارد.

 

نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی شهرستان مراغه افتتاح شد

 

رئیس شورای فنی صنایع دستی آذربایجان شرقی اظهار داشت: نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی مراغه با حضور هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی استانهای غرب کشور، مدیرا ن ارشد استانی و منطقه ای، نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی و علاقه مندان و اهالی هنردوست شهرستان مراغه افتتاح شد.

 

محمدی افزود: این نمایشگاه به مدت یک هفته آماده بازدید علاقه مندان به هنر صنایع دستی خواهد بود.

 

وی گفت: علاوه بر آذربایجان شرقی و شهرستان مراغه به عنوان میزبان، استانهای آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان و همدان در این نمایشگاه حضور دارند.

محمدی تصریح کرد: در این نمایشگاه رشته های سراجی سنتی، چاپ باتیک ممقان، ورنی، نازک کاری چوب،

 

در ادامه عکس هایی از روستای آشتین:

روستا

آشتین

روستای آشتین

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری