0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت " خانه لطفی " در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

امید عزیزی با بیان اینکه خانه لطفی‌ که 50 سال قدمت دارد، افزود: این خانه در روستای علیسرا واقع در دهستان احمد سر گوراب بخش احمد سرگوراب شهرستان شفت قرار داشت.

عزیزی, مدیر کل میراث فرهنگی  صنایع دستی و گردشگری گیلان

به گزارش خبرگزاری مهر، وی اظهارداشت: این بنا که متعلق به حوزه فرهنگی - معماری کوهپایه غرب گیلان است به دلیل استفاده ساکنان از بنا، واچینی نشد و پس از انجام مطالعات معماری و مردم شناسی با مصالح خانه های کمکی در سال 1388 در موزه دوباره چینی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: این خانه از دو اتاق در همکف، یک اتاق و ایوان در جلو آن در طبقه اول تشکیل شده است.

وی افزود: دیوارهای بنا در همکف دارورچین و در طبقه اول زگالی و پوشش بام آن لت ( تخته چوبی ) است.

عزیزی ادامه داد: موزه میراث روستایی در دل طبیعت جنگلی سراوان، روستاهای گیلان را با همان حال و هوای سرشار از صفا، محبت، دوستی و انسانیت، در برابر دیدگان بازدید کنندگان قرار داده و این گذشته پر‌خاطره و پر‌تجربه را در موزه میراث روستایی حفظ کرده‌ تا پیوند‌ دهنده نسل گذشته و حال، و معرف گوشه ‌ای از فرهنگ و تاریخ استان است.

وی یادآورشد: با گردش در این مجموعه و با دیدن انواع خانه ‌های روستایی واچینی و دوباره ‌چینی شده از ۹حوزه‌ مختلف فرهنگی - معماری گیلان که خاطرات ۱۵۰سال گذشته‌ را با خود به همراه دارند و نیز مشاهده‌ فعالیتهای روستائیان آن زمان بدون شک زندگی گذشته‌ نه چندان دور استان برای بازدید کنندگان زنده خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # mmmmmmmm 1396-02-12 13:19
سلام چرا عکسی از خانه لطفی نذاشتید هرچی سرچ می کنک چیزی نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری