0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خانه مقدم، نمونه‌ای از یک خانه ایرانی و یک موزه آثار تاریخی است که قدمت برخی آثار آن به 6 هزار سال پیش برمی‌گردد. شاید به دلیل وجود همین آثار ارزشمند و تاریخی است که از آن به عنوان گرانترین خانه یاد می شود.

 preview

مدتی پیش حریم میراثی موزه مقدم تهران که از آن به عنوان گرانترین خانه جهان یاد می شود، توسط یک ساختمان مسکونی 6 طبقه به خطر افتاده بود اما اکنون این ساخت و ساز متوقف شده و مراحل ثبت حریم این موزه درحال انجام است.

01

 

همچنین در مجله "سپید و سیاه" که از جمله نشریه‌های قدیمی ایران به شمار می‌رود، مقاله‌ای از پروفسور پوپ با عنوان بررسی هنرهای ایران به همراه مقاله‌ای از اسماعیل جمشیدی (خبرنگار آن زمان)، چاپ شده بود که وی خانه مقدم را به عنوان گران‌ترین خانه جهان معرفی کرده بود.

02

این خانه موقوفی محسن مقدم فرزند احتساب الملک از شاگردان استاد کمال الملک، باستان شناس و مؤسس دانشگاه هنرهای زیبا و همسرش سلما است که آثار ارزشمند مکشوفه و جمع‌آوری شده همچون کاشی، قطعات سنگی تراشیده با الهام از فضاهای سنتی- تاریخی را به زیبا‌ترین شکل ممکن در جای جای آن نصب کردند. درهای این خانه که اکنون متعلق به بخش موزه های دانشگاه تهران است، در قالب موزه از حدود دو سال پیش به روی مردم باز شد.

03

خانه و موزه مقدم در روز ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۹۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید اما برای آن حریم تعیین نشد. همین عدم تعیین حریم باعث شد تا مدتی پیش در ضلع شمالی این موزه، مالک یک ساختمان مسکونی 6 طبقه اقدام به نوسازی و ساخت و ساز کند که با این اقدام ارتفاع ساختمان جدید حریم موزه را به هم می زد.

04

اما در پی این اتفاق، مسئولان موزه و اداره کل موزه های دانشگاه تهران موضوع را به سازمان میراث فرهنگی اطلاع دادند. در نتیجه بعد از یکسال به تازگی پیگیری های مداوم مسئولان موزه به نتیجه رسید و سازمان میراث فرهنگی را متقاعد کردند که جلوی این ساخت و ساز را بگیرد هر چند که مالک این ساختمان اعلام می کند مجوز ساخت و ساز را از شهرداری و اداره میراث فرهنگی در دست دارد اما اکنون این عملیات متوقف شد تا آنکه حریم این موزه تعیین و به ثبت برسد.

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری