0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خرداد و تیر،ماه‌های خوش یمنی برای یزد نبودند. تخریب بخشی از بافت ثبت ملی این شهر در محدوده امامزاده جعفر، اعتراض بسیاری از اهالی یزد را به دنبال داشت. یزد بزرگترین بافت خشتی زنده دنیاست که با محدوده‌ای بالغ بر 900 هکتار و با شماره 15000 در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده و اکنون پرونده ثبت جهانی آن آماده می‌شود. با این‌حال لودرهای شهرداری در پی تصویب طرحی که آن را غیرکارشناسانه می‌دانند، بلای جان این بافت ثبتی شدند.

ساز ناکوک در کوچه‌های هم‌کوک

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه چندرسانه‏ای ـ در پی تصویب طرح گسترش امامزاده جعفر، بخشی از خانه‌‌های بافت تاریخی یزد تخریب شدند. این طرح که با مخالفت بسیاری از اهالی یزد، دانشجویان، انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی و کارشناسان اداره میراث فرهنگی یزد همراه بود، پس از تخریب بیش از 10 خانه به طور موقت، متوقف شده‌است.
 
به گزارش CHN‌ یورش ناگهانی لودرها در آخرین ماه دولت دهم برای همه سئوال برانگیز بود. طرح گسترش امامزاده جعفر مصوبه هیات دولت را دارد و با این‌که مخالفین زیادی داشت، در آخرین ماه دولت دهم، به یک‌باره اجرایی شد. برخی معتقدند که دولت باید اجرای این طرح را به رئیس جمهور منتخب واگذار می‌کرد تا با بازنگری آن، بافت تاریخی یزد نجات یابد.
 
با این‌حال شهرداری گوش به حرف اهالی یزد نداد و تخریب آغاز شد. چندین خانه فرو ریخت و تجمعاتی روبروی دفتر فرمانداری و سازمان میراث فرهنگی یزد برگزار شد. در نهایت با مداخله معاون میراث فرهنگی کشور، پروژه تخریب به طور موقت متوقف مانده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری