0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

tappeh-doshan-previewشیرین حسامی -خبرنگار واحد کردستان جامعه آنلاین معماران ایران - كارشناس ارشد باستانشناسی، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كردستان گفت: برنامه گمانه زنی تپه تاریخی دوشان سنندج به سرپرستی دكتر ساعد موچشی باستان شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور همدان در ماههای خرداد و تیر ماه سال جاری انجام گرفت. صابر وفایی افزود: این تپه در قسمت جنوب شرقی بافت مسكونی روستای دوشان و در حاشیه جنوبی جاده منتهی به روستای گرمیدر و كانی كوچك قرار گرفته است.

وی تصریح كرد: تپه دارای بستری طبیعی و كاملاً سنگی است كه در گذشته علاوه بر احداث ساختمان و منبع آب آشامیدنی روستا و برخی امور مربوط به كانال كشی و لوله گذاری در قسمت رأس و جبهه غربی، بخشهایی از دامنه های شمال غربی و غربی آن به قبرستان روستا تبدیل شده است . وفایی خاطر نشان كرد:  از آنجایی كه انجام امور ساخت و ساز و احداث واحدهای مسكونی به سمت  این تپه در حال پیشروی بوده و از سوی مالكین اراضی تپه نیز در خواست هایی برای تعیین تكلیف اراضی تحت تملك خود به اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كردستان واصل گردیده، لذا این برنامه با هدف تعیین محدوده عرصه و حریم تپه به اجرا در آمد. وی در ادامه به نتایج این گمانه زنی اشاره كرد و گفت: نتایج اولیه بر اساس شواهد و مدارك و داده های بدست آمده شامل بقایای معماری لاشه سنگی و قطعات ظروف سفالینه در درون گمانه های مورد حفاری حاكی از وجود استقراری از دوران اشكانی در این مكان می باشد.

tappeh-doshan

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری