0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با تلاش مقامات ترکیه، خریدو فروش آنلاین سنگ قبرهای دوره عثمانی متوقف شد.

تلاش موفق ترکیه در توقف حراج اینترنتی آثار عثمانی

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‎الملل ـ درجریان اعتراض‎ها و اقدامات گسترده مقامات وزارت فرهنگ و گردگشری ترکیه ، خرید و فروش سنگ قبرهای عصر عثمانی که در وب سایت حراجی‎های "رد" صورت می‎گرفت، متوقف شد.
 
به گزارش دیلی نیوز وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه با ارسال نامه‎های رسمی نسبت به خرید و فروش سنگ قبرمتعلق به سه مرد و یک زن که از سوی این وب سایت بریتانیایی برای فروش عرضه شده بود، اعتراض کرده و خواستار توقف این فعالیت شد.
 
درنامه رسمی این وزارتخانه مقامات ترک یادآور شده بودند که سنگ قبرها درگزارش‎های موجود به عنوان یک اثر دزدی ثبت نشده بودند اما با تلاش وهمکاری اینترپل روشن شد که این سنگ‎ها دزدی هستند و به طور غیر قانونی از کشور خارج شده و درحراجی‎های بین‎المللی عرضه می شوند.
 
 درنتیجه مداکرات مکرر مقامات ترکیه با اداره فرهنگ لندن، خرید و فروش این سنگ‎ها متوقف شد و کارهای اولیه برای بازگرداندن سنگ قبرها به ترکیه نیز آغاز شده است.
 
این سنگ قبرها در این وب سایت‎ها با عنوان "سنگ قبرهای عثمانی برای فروش " عرضه شده بود .
 
درسال‎های اخیر آثاری از ایران به ویژه آثار باستانی و مجسمه‎های مفرغی از لرستان نیز در برخی سایت‎های ویژه حراج اینترنتی به فروش گذاشته شده بود.
 
اما جد‎ی‎ترین تلاش‎ها دراین زمینه از سوی ایران مربوط به  سال  84  و 85 است که موضوع استرداد یک محموله آثار باستانی از اشیا جیرفت که قرار بود از طریق سایت اینترنتی برکت (گالری برکت) در معرض حراج و فروش قرار گیرند در دادگاه بدوی لندن مطرح شد .
 
در مورد این پرونده، معاونت حقوقی، مجلس و امور بین الملل وقت درسازمان میراث فرهنگی و گردشگری،  با کسب اطلاع از اقدام به حراج آثار تاریخی ایران در حراجی‌های لندن با همکاری دفتر خدمات حقوقی و بین‌المللی شعبه پاریس اقدام به پیگیری‌های لازم به منظور استرداد اشیا کرد و به دنبال آن مدارک و مستندات لازم برای اثبات تعلق قطعی آثار به دولت ایران از طریق کارشناسان سازمان تهیه و به مراجع حقوقی لندن ارایه شد.
 
همچنین درهمان زمان، در جریان پیگیری‌ها از سوی ایران، تصمیم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر اعلام شکایت از گالری برکت ،به طور کتبی و مستند به اطلاع آن گالری رسید اما به دلیل خودداری این گالری از استرداد آثار ایرانی، شکایت سازمان در دادگاه بدوی لندن ثبت شد.  
 
درسال 83 نیز معاونت حقوقی، مجلس و امور بین الملل وقت  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به دنبال دریافت گزارش توقیف دو محموله از آثار فرهنگی _ تاریخی مکشوفه از جیرفت در فرودگاه هیترو لندن، برای استرداد آثار از طریق سفارت ایران در لندن و دفتر خدمات حقوقی ایران اقدام کرد .
 
ایران برای بازگرداندن این محموله که شامل 117 قطعه از آثار تاریخی منطقه جیرفت بود، علاوه بر پیگیری‌های سیاسی از طریق سفارت، از خدمات دو وکیل انگلیسی نیز استفاده کرد.
 
سرانجام نخستین محموله از اشیا قاچاق شده به لندن شامل 30 قطعه از آثار تاریخی _ فرهنگی ، از گمرک فرودگاه این شهر ترخیص و به سفارت ایرن تحویل و پس از بازگشت به ایران در نمایشگاهی با نام اشیای بازیافت در موزه ملی به نمایش گذاشته شد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری