0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
برج آزادی به صورت اضطراری، تعیین حریم می شود

حفاظت از حریم منظری برج آزادی كه در جریان گذر خطوط منوریل از این محدوده به بحث جدی مسئولان و كارشناسان میراث فرهنگی طی یك ماه اخیر تبدیل شده، شرایطی را ایجاد كرده است كه مسئولان بر سر تعیین حریم این بنای تاریخی به طور اضطراری اتفاق نظر كرده و این پرونده را در اولویت برنامه های پیش بینی شده برای حفاظت از میراث فرهنگی تهران قرار دهند.

برج آزادی

تعیین حریم برج آزادی، نماد تهران در جهان به منظور صیانت از ارزش های تاریخی و حریم زمینی و منظری این بنای تاریخی در اولویت برنامه های سال جاری حوزه میراث فرهنگی استان تهران قرار گرفت.
حفاظت از حریم منظری برج آزادی كه در جریان گذر خطوط منوریل از این محدوده به بحث جدی مسئولان و كارشناسان میراث فرهنگی طی یك ماه اخیر تبدیل شده، شرایطی را ایجاد كرده است كه مسئولان بر سر تعیین حریم این بنای تاریخی به طور اضطراری اتفاق نظر كرده و این پرونده را در اولویت برنامه های پیش بینی شده برای حفاظت از میراث فرهنگی تهران قرار دهند.
مهندس «احمد رضا حشمتی»، معاون حفظ و احیای اداره كل میراث فرهنگی استان تهران با بیان این مطلب افزود: «با توجه به این كه این بنا از جمله آثار شاخص تاریخی فرهنگی تهران به شمار می رود و برنامه های جدیدی كه برای سامان دهی آن در نظر گرفته شده، براساس آخرین تصمیم گیری ها مقرر شد كه تعیین حریم برج آزادی با اولویت مورد نظر پیگیری شود.»
به گفته حشمتی پرونده تعیین حریم برج آزادی در حال حاضر در اختیار كارشناسان و صاحب نظران این حوزه است و اقدامات ابتدایی برای شروع كار و تعیین حریم مربوطه آغاز شده است.
وی فرایند تعیین حریم برای برج آزادی را دشوار و زمان بر دانست و افزود: «با توجه به حساسیت این نماد ملی و نوع معماری و جایگاه ویژه آن در حیات شهر تهران، تعیین حریم آن جزو پروژه های دشوار میراث فرهنگی محسوب می شود و باید با دقت نظر و برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد اما با این همه با توجه به اهمیت موضوع این پروژه به عنوان یكی از برنامه های مهم سال جاری پیگری شده و نتایج آن برای اعمال شرایط قانونی حریم به نهادهای متولی و مالكان مربوطه ابلاغ می شود.»
چنانچه حشتمی می گوید پس از اتمام مطالعات كارشناسی و تهیه طرح های مربوطه و تعیین حریم برج آزادی،‌ پرونده برای تایید نهایی به شورای فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارایه می شود.
تعدد پرونده های ثبتی آثار تاریخی كشور موجب شده كه بسیاری از نفایس ملی تعیین حریم نشده و شرایط حقوقی مالكان اطراف آنها و همچنین مسئولیت های شهرداری زمان اجرای پروژه های عمرانی در ابهام بماند.
به گفته «حشمتی» تعیین حریم برج آزادی با توجه به موضوع احداث خطوط ترن هوایی در مسیر صادقیه تا فرودگاه مهرآباد كه از سوی شهرداری تهران به عنوان پروژه ای ترافیكی مطرح شده است،‌ یك ضرورت اجتناب ناپذیر به شمار می رود. براساس برنامه ریزی شهرداری تهران،‌ قرار است نخستین خط ترن هوایی تهران به طول 6 كیلومتر به صورت آزمایشی اجرا شود كه براساس پیش بینی های كارشناسان میراث فرهنگی این ترن باید از فاصله 5/1 كیلومتری برج آزادی عبور كند. كارشناسان میراث فرهنگی معتقدند عبور خطوط منوریل از مسافتی كمتر از 5/1 كیلومتر، حریم منظری این بنای تاریخی را مخدوش می كند.
برج آزادی نماد تهران در جهان است كه با بهره گیری از اصول و شیوه های معماری باستانی ایران و همچنین هنرهای رایج معماری دوران اسلامی ساخته شده و تنها اثری است كه به لحاظ اهمیت و ارزش های ویژه نوع معماری بلافاصله پس از ثبت در فهرست آثار ملی كشور جای گرفته است.
میراث خبر

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری